2588001363

2588001363



Strona 18


STRATEGIA ROZWOJU GMINY DOBROSZYCE NA LATA 2012 - 2022

użytkowany rolniczo. Na północny - zachód od miejscowości Łuczyna w rejonie Wzgórz Trzebnickich (Grzbiet Trzebnicki) wysokości dochodzą do 240 m n.p.m. Na wschód od Białego Błota znajduje się fragment Wzgórz Twardogórskich (Grzbiet Twardogórski). Jest to pasmo kopulastych wzniesień o wysokości około 200 - 220 m n.p.m. W północnej części gminy w obniżeniu rzeki Sąsiecznica (150 - 170 m n.p.m.) ciągnie się Brama Malerzowska, stanowiąca obniżenie oddzielające Grzbiet Trzebnicki od Grzbietu Twardogórskiego oraz łączące Kotlinę Żmigrodzką (Równinę Czeszowską) z Równiną Oleśnicką (Równiną Oleśnicko - Bierutowską). Generalnie w północnej części gminy występują dość duże deniwelacje, stwarzające dogodne warunki dla rozwoju procesów erozyjnych. Centralna i południowa część gminy ma rzeźbę płasko - falistą z lokalnie występującymi pagórami moreny dennej. Jest to Równina Oleśnicka (Równina Oleśnicko - Bierutowska) rozczłonkowana dolinami rzecznymi. Północna część Równiny Oleśnicko - Bierutowskiej (mniej więcej centralna część gminy) dochodzi maksymalnie do 165 - 170 m n.p.m. Na południu gminy wysokości spadają najpierw do około 150 m n.p.m., osiągając minimalną wysokość 140 m n.p.m. w miejscu opuszczenia gminy przez rzekę Dobrą. Dna dolin rzecznych wypełniają holoceńskie piaski i żwiry, a ponieważ powodowały miejscami częste podtopienia, prawie wszystkie cieki mają sztucznie pogłębione koryta, spełniając częściowo rolę rowów melioracyjnych. Holoceńskie koryta rzek w południowej części gminy są już częścią ogólnego poziomu holoceńskiego koryta Pradoliny Wrocławskiej.

1.5.3. Czynne procesy geomorfologiczne.

Na terenie gminy Dobroszyce do czynnych procesów geomorfologicznych należą przede wszystkim:

>    działalność transportowa rzek;

> działalność akumulacyjna rzek;

> akumulacja i denudacja pokryw lessowych;

>    działalność denudacyjna rzek - erozja rzeczna: erozja wgłębna i erozja denna;

>    denudacja stromych stoków użytkowanych ornie na drodze erozji wietrznej i wodnej;

>    erozja wietrzna: zwłaszcza mechaniczna i mrozowa.

Wyszczególnione powyżej procesy geologicznie nie stanowią większych przeszkód w zabudowie terenu, jednakże w planach zagospodarowania przestrzennego powinno wprowadzać się zakazy zabudowy mieszkaniowej i gospodarczej na terenach podatnych na erozję. Zakazane powinno być także usuwanie roślinności drzewiastej i krzewiastej, nakazane natomiast stosowanie pasów takiej zieleni. Dotyczy to w szczególności obszarów najsilniej urzeźbionych w rejonie wielkoprzestrzennych gruntów ornych.

1. 6. Hydrologia.

1.6.1. Wody podziemne.

Dane dotyczące hydrogeologii gminy Dobroszyce przedstawiono na podstawie Objaśnień do Mapy Geośrodowiskowej Polski w skali 1:50000, arkusze: Oleśnica nr 728 (Dziedzic, 2004) i Twardogóra nr 692 (Cwinarowicz, 2004) oraz na podstawie Komentarza do Mapy Hydrograficznej w skali 1:50000, arkusze: M-33-35-B Oleśnica (Bieroński, Pawlak, Tomaszewski, 1999) i M-33-23-D Twardogóra (Bieroński, Pawlak, Tomaszewski, 2002).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Strona 18 STRATEGIA ROZWOJU GMINY CHOCIANÓW NA LATA 2014 - 2020TABELA 15: Średnia roczna liczba dni

więcej podobnych podstron