2588001069

2588001069



Opinie kobiet


porodów domowych - prace badaw cze studentek położnictwa

Nie ma różnicy pomiędzy bezpieczeństwem planowanego porodu domowego a porodem w szpitalu w wypadku kobiet rodzących po raz pierwszy, natomiast w przypadku kobiet rodzących kolejne dziecko poród domowy jest znacznie korzystniejszy [3],

Dyskusje zarówno w prasie. Internecie, jak również w łasne rozmowy położnych z położnicami skłoniły studentki studiów niestacjonarnych na kierunku Położnictwo do stworzenia kwestionariusza ankiety na temat porodów domowych.

Problemami badawczymi były:

1.    Czy nieufność kobiet przygotowujących się do porodu w stosunku do instytucji szpitala skłania je do poszukiwania innych form porodu?

2.    Czy' istnieje dostęp do informacji na temat porodów pozaszpitalnych?

3.    Czy istnieje społeczna akceptacja pozaszpitalnych fonn porodu?

4.    Jaki wpływ na wybór rodzaju i miejsca porodu ma wiek. miejsce zamieszkania i wykształcenie?

5.    Czy bardziej na odbycie porodu w domu są otw arte pierw iastki czy wieloródki?

Postaw iono rów nież następujące hipotezy :

1.    Nieufność kobiet przygotowujących się do porodu w stosunku do insty tucji szpitala skłania je do poszukiwania innych fonn porodu.

2.    Istnieje utrudniony dostęp do infonnacji na temat alternatywnych fonn porodu.

3.    Nieakceptowanie pozaszpitalnych form porodu spowodowane jest brakiem dostępu do infonnacji na ten temat.

4.    Wiek ma wpływ na wybór rodzaju i miejsca porodu.

5.    Miejsce zamieszkania matki ma wpływ na wybór rodzaju i miejsca porodu.

6.    Wykształcenie rodzącej ma wpływ na wybór rodzaju i miejsca porodu.

7.    Większą otwartość na odbycie porodu w domu wykazują wieloródki.

Charaktery sty ka materiału badawczego

Badania zostały' przeprowadzone na oddziale ginekologiczno-położniczy'm w jednym ze szpitali w Poznaniu. Wśród badanej grupy znajdowało się 55% pierwiastek i 45% wieloródek. Większość kobiet (65%) to osoby poniżej 30. roku życia. Zauważono niewielkie zróżnicowanie w wielkości miejsca zamieszkania (do 5 tys. -30%, 5-30 tys. - 20%, 30-100 tys. - 30% oraz powyżej 100 tys. - 20%). Większość gmpy posiadała wykształcenie wyższe (55%), pozostałe to średnie - 35% oraz zasadnicze zawodowe - 10%.

Metoda i techniki badaw cze

Badania przeprowadzono za pomocą metody sondażu diagnostycznego. Za główną technikę badawczą obrano samodzielnie skonstruowany kwestionariusz ankiety'. Informacje dotyczące sformułowanych problemów badawczych uzyskiwano poprzez ankietowanie wśród położnic przebywających na oddziale ginekologiczno-położniczym w jednym z poznańskich szpitali.

Obliczenia statystyczne wykonano przy użyciu pakietu PASW Statistics 18 (SPSS).

Wyniki

Wyniki badań doty czące wiedzy osób badany ch na temat porodów domowych (ryc. 1.) pokazują, że wszystkie pierw iastki mają średnią wiedzę na ten temat, choć sły szały o takiej możliwości porodu (100%). Natomiast zdanie wieloródek jest podzielone: 56% badanych słyszało o takiej formie porodu, ale posiadają średnią wiedzę na ten temat, a 44% badanych stwierdziło, że ten temat jest im nieznany. Żadna z ankietowanych kobiet nie udzieliła odpow iedzi, że zna ten temat bardzo dobrze (0% w obu badanych grupach).

Zdania ankietowanych kobiet odnośnie możliwości zdobycia wiedzy na temat porodów domowych są podzielone (ryc. 2.). Zarówno w grupie pierwiastek, jak i wieloródek. część badanych oceniło, że ma możliwość zdobycia wiedzy na ten temat (36% pierwiastek i 22% wieloródek), część badanych ma ograniczone możliwości (36% pierwiastek i 33% wieloródek), a część badanych stw ierdziło, że nie ma możliwości zdobycia wiedzy na ten temat (27% pierwiastek i 44% w ieloródek).

Badania wykazały, że nie było istotnych różnic w ocenie przez badane osoby porodu domowego jako alternatywy dla porodów szpitalnych (ryc. 3.). Żadna z ankietowanych osób nie potwierdziła że chce rodzić w domu (0% w obu badanych grupach). Zarówno pierwiastki, jak i wie-loródki mają pewne obawy związane z porodem domowym. choć z badań wynika że więcej obaw wykazują pierwiastki (36% pierwiastek i 22% wieloródek). Znaczna część respondentek uważa, że poród w szpitalu daje im większe poczucie bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie dla dziecka (64% pierwiastek i 78% w ieloródek).

Analiza wyników pokazuje, że różne czy nniki mogły by mieć wpływ na podjęcie decyzji o porodzie domowym (ryc. 4.). Możliwość odbycia porodu w znanym sobie i przyjaznym środowisku (55% pierwiastek i 33% wieloródek) oraz poczucie większej intymności i swobody podczas porodu (45% pierwiastek i 33% wieloródek) to jedne z ważniejszy ch czy nników, które mogłyby skłonić ankietow ane osoby do odby cia porodu domowego. Dalsza analiza wykazuje większe zróżnicowanie wśród badanych. Ani uczestnictwo w porodzie bliskich osób ciężarnej, ani możliwość urodzenia dziecka w wybranej przez siebie pozycji nic w płynęłoby na decyzję żadnej z pierwiastek o odbyciu porodu domowego (0%). Natomiast wśród wieloródek, możliwość uczestniczenia w porodzie tylko znanych im osób (22%) lub możliwość urodzenia dziecka w wybranej przez siebie pozycji (11%) mogłoby skłonić jc do odbycia porodu domow ego.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Opinie kobiet na temat porodów domowych - prace badawcze studentek położnictwa17 55% ■
Pielęgniarstwo Polskie 1(35), 14-19, 2010OPINIE KOBIET NA TEMAT PORODÓW DOMOWYCH -PRACE BADAWCZE STU
&Rozmowa uczelni, ale przecież Uniwersytet to także wspólnota ludzi - naukowców i studentów. Czy
46 4 Wystarczy jedna iskra mała, by straż pożarna pracę miała. Pamiętaj: z ogniem żartów nie ma, bo
OPŁATY ZA USŁUGI EDUKACYJNE UCZELNIA NIE MOŻE POBIERAĆ ŻADNYCH OPŁAT OD STUDENTA, O KTÓRYCH NIE MA M
Magazyn68201 178 KOBIETA W PRAWIE HANDLOWEM ze swego własnego majątku, przyczem nie ma tu znacze
IMAG0239 NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA BADAW CZE ROBERTA KOC HA •    Wpiondól itłlt pwiUi

więcej podobnych podstron