2588001645

2588001645



156 ANNA BORAWSKA

w sferze usług finansowych, czyli także dla działalności banków, do 4P dodano jeszcze piąte - personel (kadrę), a potem kolejne dwa „P”: physical evi-dence, process (materialne oznaki, proces).

W krajach, w których gospodarka rynkowa jest rozwinięta, już od lat osiemdziesiątych XX wieku następowało odejście od nieograniczonej ekspansji asortymentu usług bankowych w kierunku optymalizacji zysku z nich uzyskiwanego przy konkretnym poziomie ryzyka. Z kolei w Polsce banki odczuły konkurencję krajowych i zagranicznych instytucji finansowych dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy to zaczęły wykorzystywać narzędzia i techniki marketingowe, aby rozpoznawać potrzeby obecnych i potencjalnych klientów i oferować usługi je zaspokajające.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż marketing bankowy w większym stopniu niż w innych dziedzinach musi uwzględniać stosunki międzyludzkie: klient--personel. Dlaczego postawa pracowników banku, ich zachowania wobec klientów tak silnie wpływają na sprzedaż usług bankowych? Odpowiedź jest prosta: usługi finansowe mają szereg specyficznych cech, które sprawiają, że stosowanie technik i narzędzi marketingowych wymaga uwzględnienia zarówno doświadczeń, jak i kultury banku je oferującego. Do tych cech należą między innymi: pożądanie pieniądza przez wszystkich ludzi (bank pełni funkcję instytucji zaufania publicznego), lojalność klientów banku (wynikająca z zaufania i niechęci do formalności związanych z procedurą zmiany banku), naśladowanie przez konkurencyjne banki w sferze nowych usług, brak indywidualnej tożsamości usług bankowych (dla klienta są one podobne, więc znaczenie ma tylko lokalizacja, reputacja banku, reklama, zakres usług itp.), zainteresowanie korzyściami wypływającymi z usługi bankowej, a nie samą usługą, odroczony charakter niektórych usług bankowych oraz „współuczestnictwo” klienta banku w tworzeniu usług. Postawa personelu banku odgrywa więc w wielu sytuacjach podstawową rolę.

Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie: jak elementy marketingu mix są i powinny być w praktyce wykorzystywane w bankach, tak aby dzięki nim można było uzyskać zaufanie klientów, które prowadzić powinno do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, a co za tym idzie - zysków.

1. MARKETING MIX

Mieszanka marketingowa, czyli tzw. marketing mix, jest pewną kompozycją elementów, którymi posługuje się przedsiębiorstwo (w tym przypadku



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
164 ANNA BORAWSKA specyficzne elementy kontaktów bezpośrednich z klientami (np. produktów bankowych
Image54 (7) ■ Podstawy Współczesna technika telewizyjna także dla Ciebie Dostąp do cyfrowej telewizj
55829 Image52 (8) PodstawyWspółczesna technika telewizyjna także dla Ciebie Dostęp do cyfrowej telew
Image80 (3) I Podstawy ■Współczesna technika telewizyjna także dla Ciebie Dostęp do cyfrowej telewiz
Image80 (3) I Podstawy ■Współczesna technika telewizyjna także dla Ciebie Dostęp do cyfrowej telewiz

więcej podobnych podstron