9990200202

9990200202



Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1

W rozumieniu Władysława Dykcika (2001, 36), arteterapia to niczym nie skrępowana twórczość czlowieka„powiązana z wykorzystaniem szeroko rozumianych dziel sztuki i uprawiania sztuki.” W tym ujęciu arteterapia może służyć zarówno jako narzędzie edukacyjne jak i takie, które nastawione jest na korekcję rożnego typu zaburzeń. Ten drugi cel stawia arteterapii Andrzej Janicki określając ją jako metodę leczenia wyrosłą z różnych koncepcji teoretycznych, łączącą się z socjoterapią, terapią zajęciową, wychowaniem przez sztukę, psychologią, a wreszcie - pedagogiką. (Janicki 1990, 14)

Kolejne stanowisko dotyczące definicji arteterapii, rozpatrujące kwestię ze zgoła odmiennej perspektywy, prezentuje Andrzej Wojciechowski, który kategorycznie wzbrania się przed łączeniem pojęcia arteterpii ze sztuką. Taki zabieg powoduje bowiem, według niego, zamienne odczytywanie nazw:„terapia przez twórczość” z „terapią przez sztukę”'.(Wojciechowski 1992,16)

Biblioterapia nie należy' do nowych dziedzin arteterapii. Terminu tego po raz pierwszy użyto bowiem już w 1916. Po półwieczu od tego momentu Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy podało definicję tego pojęcia, według której biblioterapią nazywany użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także pomoc w rozw iązywaniu problemów osobistych poprzez ukierunkow ane czytanie.

Literatura przedmiotu jest obecnie bogata i ciekawa, a współczesne teorie poszerzają ogląd zagadnienia, podając co najmniej kilka definicji terminu biblioterapia oraz przypisując jej wielorakie funkcje. Dla przykładu: Encyklopedia wiedzy o książce serwuje następującą definicję tego pojęcia: bilioterapia - to według tej pozycji - stosowanie lektury' książek i innych materiałów drukowanych jako środka terapeutycznego w leczeniu chorych. (Bin-kermajer 1971,303) Podobny charakter ma bardziej w spólczesna definicja autorstw a Marii Molickiej (2002,104-105), według której biblioterapia jest metodą psy choterapeutyczną, która ma za zadanie wzmocnić i wzbogacić zasoby pacjenta, by lepiej potrafił radzić sobie z trudnościami. Niezwykle istotne w biblioterapii są jej funkcje. Ewa Tomasik (1997, 83-85) wymienia funkcję kompensacyjną, polegającą m. in. na przy wracaniu jednostce utraconego sensu życia, oraz profilaktyczną, spełniająca swoją rolę poprzez zagospodarowanie wolnego czasu,, wartościową treścią”. Jako taka biblioterapia może i pow inna być adresów ana do ludzi zdrowych jako katalizator pozytywnej zmiany osobowości.

Jak trafnie zauważa Wanda Krzemińska (1973, 11)

„(...) Człowiek pragnie ukojenia, zapomnienia o tym co go dręczy, ruchome obrazy i natarczy we dźwięki przeważnie wówczas drażnią, obecność innych ludzi męczy. Wielkim dobrodziejstwem jest wówczas możność słuchania muzyki i to raczej klasycznej niż nowoczesnej, a przede wszystkim możność czytania.”

W takim ujęciu biblioterapia adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, spełnia bow iem funkcję sty mulującą, ogólnorozwojową oraz popraw iającą jakość życia osób zdrowych.

Zob. Jagiela, Beata. 2012. Arteterapia z wykorzystaniem plastyki. Próba klasyfikacji form, metod i technik przez pryzmat działalności Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu. Jarosław: Wydaw nictwo PWSTE w Jarosław iu, s. 8-10.

9



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1 9.    Szulc, Wita. 2001. Sztuka w służbie medycy
WYDAWNICTWO PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W PŁOCKU SPOŁECZEŃSTWO EDUKACJA JĘZYK TOM
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1 na nurtujące pytania, wzruszyły.1 Dodatkowy magnes dla młodych
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1 „Skończyłam „ Cień wiatru ” Zafóna, i muszę przyznać, że
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1 Metoda: recenzja na bazie introspekcji, prezentowanie recenzji
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1 krajów arabskich, Bilskiego Wschodu, czy wojen
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1SPIS TREŚCI I. TEORIA I PRAKTYKA PEDAGOGICZNA Beata
Społeczeństwo. Edukacja. Język TOM 1Beata Jagiela, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w
lektury j polski0 Chłopi (tom I — Jesień) Władysław Stanisław Reymon na niej. To one sprawiają, że
NAUKOWEGO I SPOŁECZNEGO. 301 i — ma się rozumieć — paszportu nie dał. Bo któż futro kupuje na wiosnę
Poz. 482-490 Studia Pedagogiczne : problemy społeczne, edukacyjne i artystyczne = Pedagogical Studie
Pedagogiczne. Problemy społeczne, edukacyjne i artystyczne. 2083-179X ; t. 20). -S. 137-156 Sygn. 25
STUDIA PEDAGOGICZNE Problemy społeczne, edukacyjne i artystyczne20Prorozwojowe aspekt/ kształcenia
IMGE37 78 Poezja jako .Język w Języku Rozumienie poezji jako twórczości językowej zawierało w sobie
Brosch A.: Interakcje pośrednie młodzieży w kontekście komunikacji społecznej. [W:] Edukacja w
WŁADYSŁAW DYKCIKPedagogikaspecjalna wobec aktualnych sytuacji i problemów osób

więcej podobnych podstron