2808184657

2808184657



Rozwój osobniczy człowieka Można podzieic na dwa główne okresy:

Okres rozwoju wewnątrzmacicznego Okres życia pozałonowego

Rozwój człowieka przed urodzeniem (wewnątrzmacicznego) dzieli się na trymestry, z których każdy obejmuje 3 miesiące.

Pierwszy trymestr rozwoju

Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju. Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje nowa istota ludzka, która pod koniec trzeciego miesiąca przypomina wyglądem miniaturowego człowieka i ma wszystkie, funkcjonujące już, podstawowe narządy wewnętrzne. Tempo tworzenia się komórek nerwowych jest imponujące: kilka tysięcy nowych neuronów przybywa co minutę w drugim, a co sekundę w trzecim miesiącu życia.

Następuje ich przemieszczanie i różnicowanie. Dla matki jedyną oznaką istnienia dziecka sąnatym etapie zmiany w jej samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Te najwcześniejsze sygnały płynące od dziecka są nazywane dolegliwościami pierwszego okresu ciąży. Matka skupia się bardziej na sobie i na tym, że rozpoczął się dla niej stan zwany ciążą, niż na rozwijającym się dziecku.

Pierwszy miesiąc

Jest to okres bardzo szybkich podziałów zapłodnionej komórki i jej wędrówki wzdłuż jajowodu do macicy. Przemieszczanie się zapłodnionej komórki trwa około siedmiu dni (w tym czasie mogą powstać dwa jednojajowe bliźnięta) i kończy je implantacja w dobrze ukrwionym miejscu macicy. W okresie implantacji zarodek ludzki składa się z kilkuset komórek, ma kształt wklęsłej kuli o średnicy około 0,14 mm (grubości kartki papieru). Zmienia się wtedy sposób jego biologicznego kontaktu z matką. Zaczyna żywić się cukrem, znajdującym się we krwi sączącej się z naczyń włosowatych macicy i każdego dnia powiększa się dwukrotnie. Tym sposobem po miesiącu jest już 10 tysięcy razy większy niż był zaraz po poczęciu, osiąga ponad 0,5 cm długości, waży poniżej jednego grama i składa się z kilku milionów komórek.

W czasie pierwszego miesiąca powstają zawiązki poszczególnych układów. Już trzynastego dnia tworzą się zawiązki u Wad u nerwowego, a dziewiętnastego dnia powstaje cewa nerwowa złożona z pierwotnych neuronów, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. W tym czasie tworzą się też oczy i dwudziestego ósmego dnia można rozpoznać soczewkę oka. Już dwudziestego pierwszego dnia rurkowate serce pompuje krew.

Te pierwsze ruchy są wyrazem ogólnej zasady rozwojowej: nie ma struktury bez funkcji. Ruch zawiązków narządów doskonali ich strukturę, sam się doskonaląc. Jednocześnie tworzy się zamknięty system naczyń krwionośnych serca. Wtedy też powstają pierwsze komórki ośrodkowego układu nerwowego i 3 pierwotne pęcherzyki mózgowe oraz zaczątki 33 kręgów. W czwartym tygodniu pojawiają się zawiązki nerek, wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit, płuc, tarczycy, kończyn, oczu, uszu i nosa, otworu ustnego oraz zaczątki 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała. Komórki płciowe z woreczka żółciowego przenoszą się do grzebienia płciowego, gdzie powstaną z nich jajniki lub jądra. Pod koniec pierwszego miesiąca dziecko ma kształt ok. 4-milimetrowej laski, okolica głowy i mózgu jest wyraźnie zarysowana.

Drugi miesiąc

Jest to okres intensywnego tworzenia się organów. W piątym tygodniu zarodek ludzki powiększa się o 3 mm. Pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, głowa powiększa się, zaczynają powstawać: przegroda moczowo-odbytowa, przegrody w sercu, błony oddzielające serce, płuca i trzewia, tkanka chrzęstna szkieletu i tkanka mięśniowa. Widać zawiązki gruczołów (jąder lub jajników) oraz narządów płciowych. W szóstym tygodniu głowa staje się największą częścią ciała. Pojawiają się zawiązki zębów, szczęka i żuchwa, podniebienie i przewód nosowo-łzowy. W zawiązku oka tworzy się barwnik, który jest widoczny przez przeźroczystą skórę dziecka. Powstają zawiązki palców dłoni i stóp. Tam, gdzie wytworzą się kości, grupuje się tkanka chrzęstna. Kształtują się jelito ślepe i wyrostek robaczkowy, rozgałęzienia oskrzeli, mięśnie przepony, grzbietu, brzucha i kończyn.

Serce jest już całkowicie uformowane. Wydzielane androgeny stymulują rozwój prącia u chłopców. Dziecko ma już 1,5 -1,9 cm długości i waży 2 - 3 g. W czterdziestym pierwszym dniu zaobserwowano pierwsze odruchy nerwowe, co świadczy o początku współdziałania układu nerwowego i mięśniowego. Wyrazem tej współpracy jest również pojawienie się spontanicznych ruchów wygięcia grzbietu i karku oraz podnoszenia się i opadania, które nie są wywoływane żadnym bodźcem zewnętrznym. Trening siły i precyzji mięśni rozpoczyna się więc na 10 tygodni zanim matka odczuje pierwsze ruchy dziecka.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rozwój osobniczy człowieka Można podzielić na dwa główne okresy: -    Okres rozwoju
Karolina Okła, Anna Wawruszak, Sylwia Bilska mózgu [1, 12]. Gwiaździaki można podzielić na dwie głów
Tworzenie programu komputerowego można podzielić na dwa etapy: Etap 1 Po zrodzeniu się pomysłu powin
Tworzenie obrazu■ Proces tworzenia obrazu (akwizycji) można podzielić na dwa etapy □
skanuj0002 Gojenie się rany Można podzielić na dwa okresy. W pierwszym odbywa się oczyszczanie ubytk
stronyP 51 Basen Moi/,a Bałtyckiego można podzielić na trzy główne baseny: Południowy (Horiiholmski)
44660 SNC00564 7.2.2. Mikroklimat termiczny pomieszczeń Elementy mikroklimatu pomieszczenia można po
Główne strategieNa podstawie wyników eksperymentu, uczestników można podzielić na trzy główne
DSC04200 Typy sztucznych pochew Dotychczas opisane modele sztucznej pochwy dla ogierów można podziel
W ramach przedsiębiorstwa mówi się o systemie logistycznym. Podejście logistyczne można podzielić na
PODZIAŁ TQM-u TQM można podzielić na trzy główne elementy : część techniczną, ludzką, managementu
2012 12 18 21 06 gji. 116. Krajobraz finki2. TYPY I FORMY W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU Krajobrazy moż
Historia toksykologii Historię toksykologii można podzielić na dwa okresy: • Wczesny -okres trwający

więcej podobnych podstron