5020057614

5020057614



Sankcjonowanie norm prawa administracyjnego

Środki egzekucji administracyjnej

Polega on na tym, że jeśli obowiązek nie zostanie wykonany, może zostać uruchomiona procedura egzekucyjna, administracyjna, postępowanie egzekucyjne. Jest to procedura określona w ust. z dn. 17 czerw. 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za pomocą tego postępowania może zostać wymuszone przestrzeganie takiego obowiązku, który nie jest aktualnie realizowany. W tej ustawie są przewidziane środki przymusu w postaci tzw. środków egzekucyjnych. W zależności od charakteru obowiązku są stosowane odpowiednie środki egzekucyjne. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym zawiera przepisy podobne do kodeksu karnego, ponieważ w niej określone są środki egzekucyjne, tzn. sui generis środki karne, odpowiednik kar przewidzianych w kodeksie karnym. Środki te mogą być stosowane do podmiotów niewykonujących obowiązku wedle procedury zawartej w tej właśnie ustawie. Art. 1 wymienia te środki: „jeżeli norma mówi o środku egzekucyjnym, rozumie się przez to postępowanie w celu wymuszenia należności pieniężnych, np. podatkowych. Kilkanaście sposobów wymuszania zapłaty należności pieniężnych, jeżeli taka należność powstałą. Ma charakter administracyjny, czyli wynika z obowiązku o charakterze administracyjnym. Jest także pięć środków przymusowych, egzekucyjnych, gdzie obowiązek ma charakter niepieniężny, np. obowiązek polegający na wydaniu rzeczy, czy opróżnieniu nieruchomości, rozbiórka obiektu budowlanego itd.

W przypadku niewykonania obowiązki z zakresu prawa administracyjnego, wynikającego z decyzji, albo ustalonego wprost w normie prawnej, jeżeli właściwe organy w toku kontroli ustalą, że obowiązek nie jest wykonywany, może dojść do uruchomienia postępowania przymusowego w ramach procedury egzekucyjnej. Ten sposób egzekwowania jest naturalnym sposobem wymuszania realizacji obowiązku z zakresu prawa administracyjnego. Naturalny, ponieważ koresponduje z odpowiedzialnością administracyjną, odpowiedzialnością egzekucyjna, będącą odpowiedzialnością, którą charakteryzuje się prawo administracyjne. To prawo administracyjne posiada swoją własną odpowiedzialność o charakterze odpowiedzialności egzekucyjnej.

Sankcje karne

Ale zastosowanie środków przymusy państwowego w postaci środków egzekucyjnych w toku postępowania egzekucyjnego nie wyczerpuje zagadnienia sankcjonowania, stosowania przymusu na wypadek, gdy obowiązek nie jest wykonywany. W niektórych sytuacjach, niewykonywanie obowiązku z zakresu prawa administracyjnego, może pociągać za sobą odpowiedzialność karną. Odpowiedzialność karna nie ma zastosowania, w przypadku niewykonania obowiązku ustalonego w drodze decyzji administracyjnej, natomiast bardzo często ustawodawca przewiduje możliwość sankcjonowania, wymuszania, realizacji obowiązku



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zakaz reformationis in peius ( zakaz zmiany na gorsze ) Polega on na tym że organ odwoławczy nie moż
DSC03567 (6) Bardziej pewny, ale też i bardziej skomplikowany, precyzyjny, był sposób drugi. Polegał
img155 Jedną z najbardziej charakterystycznych cech układów koloidalnych jest efekt Tyndalla. Polega
było to jest kłopot i polega on na tym, że znów trzeba ustalać co to jest ius cogens. Bezpiecznie je
3. Wymień i scharakteryzuj rodzaje norm prawa administracyjnego, podaj sposób na ich zastosowanie pr
> tryb rejestrowy (normatywny): jest to najczęściej spotykany tryb. Polega on na tym, iż warunkie
3. Zadania, I 1. Rozważamy polisę emerytalną dla (x). Polega ona na tym, że przez następne m lat będ
Testament Podstawową zasadą prawa spadkowego w tym zakresie jest swoboda testowania - polega ona na
IMG?15 (2) pokolenia (t/w. efekt kohorty). Polega to na tym, że osoby badan A* między sobą niejako s
MaszynaW 21 44 3. Opis symulatora w punkcie 3.2.2.4. Różnica polega tylko na tym, że w tamtym wypadk
Swoistość etyki zawodowej polega również na tym, że w każdym jej systemie obiegowe społecznie postul
Ludzkie działanie Ludwig von Mises Nieszczęście naszych czasów polega właśnie na tym, że panuje
Reguły konwersacji H. P. Grice a: pragmatyka czy semantyka? 35 Przekodowanie pragmatyczne polega tu
IMGE28 60 w*‘ff racja polegała wyłącznie na tym, że poezja na równi z innymi dziedzinami aktywności
Pierwszą metodą jest dobór jednostek typowych- polega ona na tym ,że osoba prowadząca badanie sama n
42564 SDC10229 gał on na tym, że wczesnoprasłowiańskie połączenia *ke, *ge *xe oraz *je przekształci

więcej podobnych podstron