1002888911

1002888911



301


Spraioozciania i recenzje

z trzema powiatami mazurskimi, wchodzącymi od 1954 r. w skład woj. białostockiego (ełcki, gołdapski i olecki). Poza zasięgiem badań autora znalazły się: północna Warmia, Powiśle i Lubawskie.

Praca składa się z 3 rozdziałów: I. Części składowe chałupy; II. Rozplanowanie wnętrza chałupy; III. Wierzenia i przesądy, związane z budową chałupy; z przedmowy i wstępu pióra autora, zawierającego opis dotychczasowego stanu badań, podstawowe składniki środowiska geograficznego, historii osadnictwa, kształtów osiedli i zagród.

Za podstawę źródłową posłużyły autorowi uzyskane w terenie wyniki badań etnograficznych z lat 1953—1960 w czasie których przebadał autor około 800 obiektów budownictwa drewnianego, uzupełniając wyniki badań poszukiwaniami archiwalnymi. W badaniach terenowych posługiwał się autor „Kwestionariuszem nad budownictwem wiejskim”, opracowanym przez prof. dr J. Gajka i korzystał z materiału naukowego w tym zakresie, znajdującego się w Zakładzie Etnografii IHKM PAN we Wrocławiu.

W pracy autor starał się odpowiedzieć na następujące problemy: 1. Wykazanie oryginalności form architektury i ciesiołki wiejskiej na Mazurach i Warmii;

2.    Ukazanie specyficznych cech tego budownictwa na tle rozwoju dziejowego obu regionów; 3. Ustalenie klasyfikacji typologicznej chałup wiejskich oraz różnic lokalnych; 4. Przedstawienie oceny wkładu kulturowego elementu polskiego w procesie kształtowania się form budownictwa ludowego; 5. Krytyczne ustosunkowanie się dotychczasowego stanu badań w tym zakresie.

Autor zwrócił uwagę na potrzebę badania tradycyjnego budownictwa ludowego na Mazurach i Warmii, bowiem jak ustalił to, ziemie te już od najdawniejszych czasów były terenem krzyżujących się wpływów i oddziaływań: mazowieckich, chełmińskich, kurpiowskich, białoruskich, litewskich, jak również niemieckich oddziaływań kulturowych przenikających tu zwłaszcza z ziem północnych dawnych Prus Wschodnich. W związku z tym Fr. Klonowski starał się uzasadnić rozmiary tych ostatnich wpływów.

Ważnymi osiągnięciami autora są ustalenia fachowe w zakresie ważniejszych odmian składowych części badanych chałup (konstrukcja ścian i ich geneza, drzwi i okna, szeroki komin czyli „czarna kuchnia”, deskowanie szczytów, dach i podłoga, rozplanowanie chałup), ustalenia w zakresie typologii występujących odmian budownictwa podcieniowego oraz ustalenia form budownictwa w zakresie rozwarstwienia stanowego (chałupy chłopów, zagrodników i chałupników).

W zakresie konstrukcji ścian i ich genezy, autor wyszedł od ustaleń współczesnych w oparciu o natężenie ilościowego występowania obiektów drewnianych w terenie. Wskazał przy tym na występujące bogactwo architektonicznych form konstrukcji ściany nie spotykanych na ziemiach północnej Polski, a także w kraju macierzystym, którym dla badanych terenów było Mazowsze.

Autor wskazał, iż specyfiką w zakresie budownictwa na badanych terenach jest budownictwo podcieniowe z przewagą form podcienia szczytowego, które pełniło tu funkcję dekoracyjną i nie posiada obecnie większego znaczenia funkcjonalnego. Podcienia te wyróżniają się jednak zdaniem autora od podcieni w budownictwie mieszkalnym Kaszub, Kujaw, ziem: dobrzyńskiej i chełmińskiej — ale są one jednak genetycznie z nimi spokrewnione. Ulegały one tu różnym przekształceniom i przetrwały w postaci reliktu dłużej niż w kraju macierzystym.

Na ziemiach środkowej i południowej Warmii wyróżnił autor następujące typy chałup podcieniowych: 1. Z wystawką podcieniową; 2. Z podcieniem narożnym;

3.    Z podcieniem szczytowym; 4. Z wnęką podcieniową.

Na s. 189—203 omówione zostały tradycyjne chałupy zagrodników, chałupni-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Img00297 301 301 Rys. 5.35-1. Pętla histerezy magnetycznej zależy od stanów poprzedzających dany sta
tekst na socjo9 214 Tomasz Szlendak przewodząca odcina wchodzącego od sygnałów, proponuje ciszę w p
funkcjonowanie konta rozliczenie zakupu Schemat nr 12. Funkcjonowania konta 301 - Rozliczenie zakupu
304 Spraioozdania i recenzje Wspomnienia Grzymały-Siedleckiego zasługują na dosłowne ich
292 Spraioozdania i recenzje stosunki krewniacze są nieraz trudne do ujęcia. Dane dla badań
133 RECENZJE, OMÓWIENIA, NOTY nikarstwa sportowego od jego początków. Tuszyński przewertowal
Program biologicznego udrożnienia rzek województwa warmińsko - mazurskiego przebiega od połowy maja
Zaawansowane systemy baz danych - ZSBD9. Niezależność od SZBD W skład systemu RBD mogą wchodzić bazy
1. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne 2. Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie) - kultura - od 2001 r. 3.
301 (5) szybkim ochłodzeniu stali do temperatury wyższej od M, można albo odkształcić plastycznie st
tekst na socjo9 214 Tomasz Szlendak przewodząca odcina wchodzącego od sygnałów, proponuje ciszę w p
Obraz1 2 ł • dochody myikiwanc pm* powiatowe jednostki budżetowe powiatu orat wpłaty od powiatowych
liczba jezior w poszczególnych powiatach w Polsce □ od 16 do 20 I I więcej niż 20 © OSNGmbHM moikrew
DSC02455 (2) 301 OL CMka tśmmmaam Koniki jn •ijfcay od stopnia mianownika, dzielimy licznik przez f
DSCN2470 116 SfamWeie Pieprzny Od 1995 r. w skład Policji wchodzi policja sadowa. Jej utworzenie mia
1957 123.    Nasiarczanie stali. Zob. poz. 572. HAUSMAN KAROL od 1954; Kat. Ciep

więcej podobnych podstron