1098872937

1098872937



Edward Radosiński


Wprowadzenie do analizy finansowej

Wstęp

W tej książce przyjęto, że analiza finansowa jest narzędziem rachunkowości, a jej przedmiotem -badanie podstawowego wytworu systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych w przedsiębiorstwie, tj. sprawozdania finansowego firmy. Wymagana przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości jasność prezentacji (fair presentation) sytuacji majątkowej i kapitałowej, p. część I „Wprowadzanie do sprawozdawczości finansowej11, przedsiębiorstwa zostanie bez wątpienia istotnie pogłębiona, jeżeli do sprawozdania finansowego zostanie dołączona jego analiza finansowa. Przy czym rzetelna analiza musi spełniać pewne kryteria prakseologiczne, a więc postępowanie to powinno być:

prawidłowe, czyli że zastosuje się metody analityczne, które jednoznacznie wykazały swą przydatność przy rozwiązaniu analogicznych problemów,

wiarygodne, a zatem dane źródłowe są prawdziwe, metody ich przetwarzania pozbawione błędów, a wyniki końcowe analizy zostaną poddane procedurom weryfikacyjnym,

sprawne, co oznacza, że koszty analizy powinny być rozsądne względem spodziewanych korzyści, a czas wykonania analizy na tyle krótki, aby otrzymane wyniki zachowały swą wartość decyzyjną.

Głównym celem analizy finansowej jest ustalenie, na podstawie badań wielkości wyrażonych w jednostkach pieniężnych, czy dotychczasowa kondycja ekonomiczna przedsiębiorstwa oraz obserwowane trendy jej rozwoju są zgodne z kryteriami, które uznaje się za zasady prawidłowego gospodarowania1. W szczególności oczekuje się, że rezultaty analizy pozwolą na ocenę zdolności jednostki do kontynuowania działalności (p. MSR 1, par. 25 — Going concem). W tym kontekście przyjmuje się, że jedną z podstawowych konkluzji wypracowanych w trakcie analizy finansowej będzie ocena skali ryzyka - ze względu na zagrożenie przerwania działalności - dla prowadzonych bądź planowanych procesów gospodarczych. Właściwie przeprowadzone studia analityczne zmniejszają ryzyko przy podejmowaniu decyzji, jak również stwarzają warunki do ich suboptyma-lizacji, zwłaszcza w kontekście wyszukiwania, a następnie wykorzystania rezerw ekonomicznych2.

Patrząc z perspektywy bilansowo-wynikowej zadaniem analizy finansowej jest wypracowanie racjonalnych przesłanek umożliwiających zarządowi firmy podejmowanie właściwych decyzji w zakresie3:

1

   W ujęciu dziedzinowym analiza finansowa jest składnikiem analizy ekonomicznej. Kompendium wiedzy na temat analizy ekonomicznej zawarto min. w książce Bednarskiego [2003].

2

   Zagadnienie ry zyka w działalności przedsiębiorstw zostało omówione m.in. w pracach Cabigi [2007], Kannańskiej i in. [2008] i Matkowskiego [2006].

3

   Według Waśniewskiego i Skoczylasa [2002] w przedsiębiorstwie analiza finansowa dostarcza przesłanek do opracowania racjonalnej strategii finansowej opierającej się na zasadach

utrzy mania płynności, czyli że przedsiębiorstwo stale zachowuje zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań,

rozsądnego ryzyka, czyli że firma posiada wystarczającą ilość kapitału własnego, aby przetrwać nawet w przypadku dekoniunktury gospodarczej,

2016-03-10



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej Wprowadzenie do sprawozdawczości, analizy 
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej Sformułowanie celu
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej Wprowadzenie do sprawozdawczości, analizy 
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowejSpis treściL „Ocena płynności finansowej” 1.1.
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej1. Ocena płynności finansowej Zgodnie z
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej metodologiczny    czasowy -
Edward Radosiński Wprowadzenie do analizy finansowej Sformułowanie celu analizy* Kategoryzacja
Edward Radosiński Wstęp do analizy finansowej W tej książce przyjęto, że analiza finansowa jest
Edward Radosiński Wprowadzeniedo sprawozdawczości, analizy i informatyki finansowej WYOAWNtCTWO
Edward Radosmski Wprowadzenie do sprawozdawczości i analizy finansowej II Wprowadzenie do anali
16. Treść przedmiotu: 1.    Wprowadzenie do analizy finansowej: zasady, narzędzia i
ROZDZIAŁ I ISTOTA ANALIZY FINANSOWEJ 1.1 Wprowadzenie do analizy ekonomicznej Analiza jest postrzega
Edward Radosiński W sensie problemowym analiza finansowa może być uporządkowana na zasadzie przegląd

więcej podobnych podstron