1105140461

1105140461



Książka ta powstawała latami w notatkach i konspektach do moich wykładów, przede wszystkim w Uniwersytecie Jagiellońskim, ale także piętnastokrotnie w USA (na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles) oraz sporadycznie kilku innych uniwersytetach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Australii. Udział w niej mają więc moi studenci, polscy i zagraniczni.

Napisana jednak została w całości podczas czterech wiosennych miesięcy 2001 roku. Taka intensywność pracy możliwa była tylko dzięki zaproszeniu mnie, jako gościa Rektorów, do dwóch instytutów badań zaawansowanych - węgierskiego Collegium Budapest oraz holenderskiego NIAS (The Netherlands Institute for Advanced Study). Rektorzy Ga-bor Klaniczay i Henk Wesseling stworzyli mi w tym czasie zupełnie idealne warunki życia i pracy. Jeśli istnieje specjalne miejsce w niebie czy raju przeznaczone dla uczonych, to z pewnością wygląda ono dokładnie tak, jak ich instytuty.

W skomplikowanym i mozolnym dziele przygotowania edytorskiego i produkcji tomu na szczególną moją wdzięczność zasłużyli Adam Michajłów i wnikliwa redaktorka Małgorzata Biernacka.

Rozdział 1

Socjologia i społeczeństwo Wiedza społeczna a socjologia

Powiada się, że socjologia to nowa nauka na bardzo stary temat. Albo że socjologia ma krótką historię, ale długą przeszłość. Rzeczywiście, jako osobna dziedzina wiedzy naukowej rodzi się dopiero w I połowie XIX wieku. Nazwę „socjologia" wprowadza w 1838 roku francuski filozof Augustę Comte, budując zbitkę pojęciową z łacińskiego socius (zbiorowość, społeczeństwo) i greckiego logos (mądrość, wiedza). W połowie wieku pierwsze książki mające w tytule termin „socjologia" pisze brytyjski myśliciel Herbert Spencer. Ale musiał upłynąć cały wiek XIX, zanim socjologia pojawiła się jako uznana dyscyplina akademicka nauczana na uniwersytetach.

Mimo że swoje korzenie intelektualne miała w Europie, pełną akceptację instytucjonalną zdobywa najpierw w Ameryce. W Stanach Zjednoczonych pierwszy wydział socjologii powstaje już w 1892 r. na Uniwersytecie w Chicago (kieruje nim Albion W Smali, równocześnie założyciel „American Journal of Sociology", do dziś czołowego czasopisma socjologicznego w USA). Amerykańskie Stowarzyszenie Socjologiczne (ASA), największa do dziś organizacja zawodowa socjologów, utworzone zostaje w 1909 roku.

W Europie pierwsza katedra socjologii ustanowiona zostaje we Francji w 1895 roku na Uniwersytecie w Bordeaux (obejmuje ją Emile Durkheim, który też od roku 1898 zaczyna redagować bardzo wpływowy periodyk „UAnnee Sociologiąue"). W Niemczech znacznie później, bodopiero w 1919 roku, na Uniwersytecie w Monachium pierwszą katedrę/Acjofdgii uzyskuje Max Weber, wcześniej sławny już profesor ekonomii czy historii gospodarczej, który w 1909 roku był, wspólnie z Ferdinandem Toenniesem i Georgem Simmlem, założycielem pierwszego niemieckiego stowarzyszenia socjologicznego. W Wielkiej Brytanii dopiero po II wojnie światowej socjologia uzyskuje uznany status na głównych uniwersytetach, w Oxfordzie i Cambridge uprawiana wcześniej jako antropologia społeczna lub filozofia społeczna i

Nu



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
socj Podziękowanie Książka ta powstawała latami w notatkach i konspektach do moich wykładów, przede
011 NEUFERT prolegomena PROLEGOMENA Niniejszy podręcznik powstał z materiałów do moich wykładów prow
4Sygnatura: 86 063 Książka ta powstała po ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Z
4 5 Książka ta powstawała w latach 2001 - 2003 dzięki pomocy, zaangażowaniu i dobrej woli wielu osób
Książko ta powstała w obronie etyki humanistycznej, któro wiek dwudziesty zaczerpnął z wielu
IMG90 Z prób produktów ciekłych należy przed przystąpieniem do oznaczania cukrowców przede wszystki
133recenzje, omówienia, noty trzebne do ich produkcji, a przede wszystkim posługują się pojęciem for
wykłady z polskiej składni3 10 Wprowadzenie do składni rzucony przede wszystkim przez własności skł
receptory smakowe, wzrokowe itd. nie tylko docierają do podwzgórza, ale przede wszystkim docierają d
kulturystyka161 W ćwiczeniach od 15! do 156 działa przede wszystkim część środkowa mięśni czworobocz
ObrazD1 Ponfolio jest pojęciem, które przeniknęło do terminologii pedagogicznej przede wszystkim&nbs
WYKORZYSTANIE DWUFAZOWEJ EKSTRAKCJI WODNEJ DO SEPARACJI UZOZYMU... 7 przede wszystkim z obecnością
II. Kodowanie obrazu statycznegoGrafika wektorowa Do zalet należą przede wszystkim: s skalowalność,
■ Metody stratne I ■ Pozwalają uzyskać stopnie kompresji nawet do 90% ■ Wykorzystują przede wszystki
BLOK 1DROGA DO INŻYNI WYKŁADY 30 listopada- Uniwersytet Śląski 1 grudnia - Politechnika Śląska
30958 img944 (3) 198 Aspekty mitu czy niemożliwy do rozwiązania. Myślimy przede wszystkim 0

więcej podobnych podstron