1165027236

1165027236



Szczegółowa historia wsi wchodzących w skład miasta,odtworz,na przez nauczycieli skarżyskich Dana Rella, Stanisława Przondo i Stanisława Cioska, stanowi typowy dla Okręgu Staropolskiego przykład wpływu procesów industrializacji na kształtowanie się i rozrost.ośrodków mieJsko-przemys-łowych.

Opierając się na gruntownie wyzyskanej literaturze, na źródłach publikowanych i rękopiśmiennych wyjaśniają autorzy etynologię i odtwarzają dzieje wsi: Kawiennej, Bzina, Skarżyska i Milicy, ich rozwój gospodarczy i społeczny. Ukazuję etapy rozwojowe Skarżyska-Kamiennej - od zalążkowych dymarek i kuż.MC poprzez rozwój hutnictwa w Bzinie, który to w dobie Królestwa Polskiego i działań Stanisława Staszica staje się przez pół wieku jednym z głównych ognisk całego zespołu Staropolskiego Zagłębia.

Zycie tych osiedli płynie coraz to żywszyw nurtów od chwili budowy linii kolejowej i rozwoju węzła transportowego Skarżyska-Kamiennej. Pop rzez lokalizację w dżinie w okresie międzywojennym Państwowej Fabryki Amunicji i powiązanie osiedli sąsiadujących w jeden organizm administracyjno-gospodarczy kształtuje się nowe miasto Skarżysko-Kamienna.

Na tle zarysowanej jodynie w skrócie historii gospodarczej miasta przedstawiono w prezentowanym tomie krótkie studium rozwoju struktury przestrzennej osadnictwa w rejonie Skarżyska-Kamiennej. W oparciu o starannie wyzyskane tekstowe źródła historyczne i plany osad odtwarza Wojciech Kalinowski, profesor Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN, rozwój przestrzenny osadnictwa w XIX i XX wieku. Autor wydobywa podstawowe elementy układów i przemian osadniczych osiedli wchodzących w skład Skarżyska-Kamienne j , odsłania dynamiczny wzrost osady Kamienna i sąsiednich wsi,oparty o bazę przemysłową i linię kolejową.W dalszej części opracowania W. Kalinowski odtwarza rozwój przestrzenny miasta po nadaniu mu praw miejskich w 1923 r., koncepcje rozwojowe i ich realizację po lokalizacji Fabryki Amunicji oraz włączeniu wsi Młodzawy i terenów leśnych.

Ta precyzyjna analiza wprowadza czytelnika w okres kształtowania współczesnej struktury przestrzennej miasta, która jest przedmiotem opracowania Stefana Witkowskiego, docenta Politechniki świętokrzyskiej w Kielcach oraz Mariana Starachowskiego, architekta ze Skarżyska-Kamiennej. Autorzy

ci rozpatrują współczesny rozwój przestrzenny miasta, powiększonego dwu-

%

krotnie w 1953 r.

Omawiając układ struktury przestrzennej miasta skupiają Autorzy swą uwagę głównie na Jednostkach mieszkaniowych,by na ich tle wyróżnić w Sker-żysku-KamienneJ liczne jeszcze pozostałości zabudowy typu wiejskiego o pierwotnym układzie ulicówek. Autorzy zwracają uwagę także na małe, rozproszone jednostki osadnicze, wykształcające się obecnie samorzutnie wzdłuż dróg przelotowych oraz na ich skrzyżowaniach.

Część tomu poświęcona współczesnym problemom gospodarczym i społecznym miasta rozpoczyna artykuł Henryka Marczyńskiego, obecnego Przewodni-

10



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Patenty sukcesu (ww. twórcy po badaniach na Górze Żar) Newsletter: Kto wchodził w skład zespołu
IMG?82 41 ROZDZ.1.5. WYCENA GRUNTU WCHODZĄCEGO W SKŁAD NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANEJ WEDŁUG STANU NA DZI
Elementy wchodzące w skład obwodu elektrycznego dzielą się na aktywne (czynne) oraz pasywne (bi
09 05mPP Zadanie 9. (7 pkt) W skład niektórych, dostępnych na rynku, preparatów odchudzających wchod
CCF20090105028 2R ALBA LODÓWKOWA skomponowana na drzwiach lodówki z namagnesowanych wyrazów&nb
srwo Poszczególne regiony wchodzące w skład województwa mają nie tylko odrębną historię, ale dzielą
CCF20091204027 74. Co wchodzi w skład rehabilitacji medycznej tych chorych? W skład rehabilitacji m
27 (303) się na nowych cechach miasta, odtworzonych, wykreowanych lub zbudowanych od nowa. Tabela 1
Zdjęcie061 (4) 2l%;J f&( *** w miastach -Walerowie - na wsi - 35%, w mieście - 32%przypada 70 na
III.4. Działalność naukowa i profil naukowy jednostek wchodzących w skład Wydziału (na podstawie sta

więcej podobnych podstron