1250463552

1250463552



studenci byli dobrze kształceni i wygodnie kwaterowani (a trzeba dodać, że uzyskanie sal wykładowych i akademików dla studentów nowego Wydziału nie było łatwe, w sytuacji kiedy każdy z istniejących Wydziałów zażarcie bronił swego «stanu posiadania*-). To ja wspierałem starania Wydziału o uzyskanie praw do doktoryzowania i ja emocjonowałem się procesem akredytacji Wydziału, który mógł rozmaicie się zakończyć, bo nie wszystkich w Polsce cieszyło, że na AGH naucza się także matematyki. Wreszcie to ja byłem tym, który podpisywał i wręczał dyplomy pierwszym absolwentom, a potem niektórych z nich zatrudniał jako młodą, obiecującą kadrę Wydziału Matematyki Stosowanej - i to kadrę szczególnie cenną, bo -własnego chowu**..

Jubileuszowy wniosek

Wydziału Matematyki Stosowanej, Antoni Tajduś

„...Kiedy powstawał Wydział, rektorem był prof. Mirosław Handke, pamiętam, jak ogromne związane byty z tym emocje... Dlatego że uczelnia techniczna musi kształcić w zakresie badań podstawowych: matematyki, fizyki i chemii. One są podstawą kształcenia technicznego, przez nie młodzież przygotowuje się do kształcenia specjalistycznego. Wasz Wydział intensywnie się rozwija. Dowodem niech będzie duża ilość samodzielnych pracowników nauki oraz studentów, a także laboratoria, czy oddana niedawno do użytku Biblioteka Wydziałowa, która powstała dzięki wsparciu rektora prof. Ryszarda Tadeusiewicza..."

Od Instytutu Matematyki do Wydziału Matematyki Stosowanej (1993-1999), Stanisław Białas

.....Na początku 1997 roku pojawiły się sprzyjające okoliczności

do utworzenia Wydziału Matematyki AGH. Przede wszystkim rektor uczelni Mirosław Handke gorąco zachęcał do wszczęcia starań o utworzenie Wydziału i otwarcie studiów na kierunku matematyka. Oprócz tego wzrosła liczba publikacji pracowników Instytutu i przynajmniej dwóch z nich deklarowało, że kończy prace habilitacyjne. Rada Naukowa Instytutu Matematyki poparła wniosek dyrektora o otwarcie wydziału, ale w dyskusji były również glosy przeciwne wnioskowi. W komisjach senackich wniosek został pozytywnie zaopiniowany, spór dotyczył nazwy: Matematyka Stosowana czy Zastosowania Matematyki. Na forum Komisji ważnym argumentem było poparcie rektora. Zgodnie ze statutem AGH, aby utworzyć nowy wydział, potrzebne było poparcie 2/3 stanu osobowego Senatu. Przed posiedzeniem Senatu dyrekcja instytutu, dla bezpieczeństwa, zorganizowała udaną akcję dyplomatyczna wśród senatorów...”

Na początku był pomysł, Adam Paweł Wojda

„.. .Tak jak bez pomysłów i poparcie rektora Handkego w okresie początkowym Wydział nie mógłby powstać, tak jego rozwój nie byłby możliwy bez życzliwości następnego rektora (od 21 stycznia 1998 r.), profesora Ryszarda Tadeusiewicza. Rozpoczynaliśmy bez środków koniecznych do funkcjonowania i dalszego rozwoju, a także bez właściwej kadry. Od rektora otrzymaliśmy pomoc logistyczną i finansową. Służby rektorskie w sposób perfekcyjny przeprowadziły adaptację budynku B7, otrzymaliśmy też pomoc w sfinansowaniu wyposażenia nowych budynków. Pan Rektor sfinansował 30 komputerów dla nowej pracowni komputerowej w budynku A-O, tak że przez pewien czas była to chyba najlepiej wyposażona pracownia komputerowa na uczelni. Udało nam się również zatrudnić profesorów zwyczajnych z zewnątrz, na co otrzymaliśmy nie tylko zgodę rektora, ale również istotne wsparcie w postaci mieszkań dla nowych pracowników. Bez tego nie moglibyśmy nawet marzyć

0    zatrudnieniu osób z innych miast czy krajów. Dzięki odpowiedniemu wsparciu rektora na wydziale pracuje obecnie trzech obcokrajowców, wybitnych matematyków, którzy - mam taką nadzieję - czują się trwale związani z naszym wydziałem

1    uczelnią..

Zwiedzając ww. wystawę można było także obejrzeć filmy nakręcone przez Panią dr Marię Potępę, ukazujące ważniejsze wydarzenia z życia wydziału i uczelni; poszczególne inauguracje lat akademickich, spotkania okolicznościowe, konferencje, a także wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystawie 10 lat Wydziału Matematyki Stosowanej towarzyszyły inne wystawy przygotowane przez pracowników i studentów WMS:

-    Architektura pod chmurką dr Bogusława Bożka,

-    LADAKH - kraina medytacji dr Marii Potępy,

-    Malarstwo - studenta Mateusza Brzęka.

Przy okazji otwarcia ww. wystaw rektor AGH prof. Antoni Tajduś wspólnie z sekretarzem Stowarzyszenia Wychowanków AGH Andrzejem Migą uroczyście otworzył Kolo Matematyków Stowarzyszenia Wychowanków, wręczając legitymację pierwszym członkom tego Kola.

W dniu 12 października 2008 w hali sportowej przy ul. Piastowskiej odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dziekana WMS z okazji 10-lecia wydziału. Rozgrywki odbywały się między poszczególnymi rocznikami studentów oraz pracownikami wydziału. Wszystkie drużyny reprezentowały bardzo wysoki poziom, a atmosferę podgrzewali licznie zgromadzeni kibice, którzy z zapałem dopingowali swoich faworytów. Po zaciętej walce w finale padł remis, a o ostatecznym wyniku rozgrywek zadecydowały rzuty karne. Zwycięzcą została drużyna 3. roku WMS, drugie miejsce zajął 2 rok WMS, a trzeci absolwenci WMS. Zaszczytne ostanie miejsce zajęli pracownicy WMS. Zwycięzcy otrzymali puchar z rąk dziekana prof. Marka Capińskiego. Podczas tego turnieju wręczono również nagrody zwycięzcom Jubileuszowego Turnieju Szachowego, który odbyt się w dniach 27-29 maja 2008. Jego zwycięzcą został prof. Petru Cojuhari. Drugie miejsca zajęli: dr A. Żak, dr Z. Węglowski i student K. Figurski.

Warto przypomnieć również, że w dniach 25-27.04.2008 odbył się także Jubileuszowy Rajd Matematyka w Pieninach w którym wzięto udział ok. 120 studentów i pracowników WMS.

• dr Jerzy Stochel

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 10-lecia WMS

10 Biuletyn AGH 10-2008



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
studenci byli dobrze kształceni i wygodnie kwaterowani (a trzeba dodać, że uzyskanie sal wykładowych
Wiednie między-frakcje. Trzeba dodać, że eksperymentalne określenie optymalnej wartości R oraz punkt
Nadolski3 Dla ścisłości trzeba dodać, że żelazo nie było jedynym stosowanym tu materiałem. Niemałą
WA308?7 II5947 NAUKA O LUDACH161 I 145 wijących się (cipo)1). Nakoniec trzeba dodać, że język ich p
12a aby stworzyć dźwięk g, trzeba dodać " do dźwięku k, dla przykładu gu pisane jest jako ku pl
Student opanował efekty kształcenia w efekt} kształcenia w umiejętności, ale wiedze i
P1080788 277 ŚMIERĆ JAKO POCZĄTEK ZMARTWYCHWSTANIA dopełnienie świata60. Trzeba jeszcze dodać, że Pi
46484 str (171) i ii(«
298 (33) 298 Część VI Poza tym trzeba też dodać, że w podstawie tych słowotwórczo rozwiniętych czaso
19059 WP 1601056U Pro TERESA KOSTKIEWICZOWA [94] I żyć dobrze, i ludzkich strzec się trzeba gadek.
INFORMATOR DLA STUDENTÓWI ROKU SGH EDYCJA 2006 Nie trzeba być prorokiem Nowej Gospodarki, aby stwier
Syllabus Teoria?zpieczeństwa (2) /■ bezpieczeństwa._ Student powinien: w rezultacie kształcenia: - &
04 (72) które z konkretyzacji mogą ukazać pełnią jakości estetycznych. Trzeba dodać, żc wyglądy nigd
70 ODYSSEA Z KOKU 1889. 80 kop.; nadto trzeba dodać drugą markę tańszą- na odpowiedź. Musiał tedy mó
Czy dobrze kształcimy informatyków? Wprowadzenie Akademia Górniczo Hutnicza, która jeszcze dziesięć
ich zgodność z kierunkiem i programem studiów studenta oraz poziom kształcenia na wybranej uczelni.

więcej podobnych podstron