1480510132

1480510132



Katowicki Holding Węglowy SA, Zakłady Energetyki Cieplnej SA

- podpisanie porozumienia o współpracy

W dniu 15 grudnia 2011 roku Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała porozumienie o współpracy z Katowickim Holdingiem Węglowym SA i z Zakładami Energetyki Cieplnej SA.

Porozumienie o współpracy miało na celu deklarację podjęcia działań w zakresie rozwijania technologii utylizacji metanu z odmetanowania kopalń i opracowania projektów pozyskania i wykorzystania metanu z rejonów poeksploatacyjnych należą-

Katowicki Holding Węglowy specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Posiadane zasoby operatywne gwarantują stabilność dostaw przez co najmniej 40-50 lat. KHW jest jednym z największych krajowych i europejskich producentów węgli energetycznych. Produkcja wysokojako-ściowych sortymentów handlowych wynosi około 13 milionów ton na rok. co stanowi około 18 proc. całkowitej produkcji węgla kamiennego i około 21 proc. produkcji węgla energetycznego. Przy posiadanych zasobach gwarantuje to stałość wieloletnich dostaw tego surowca.

Zakłady Energetyki Cieplej są właścicielem ciepłowni i elektrociepłowni, sieci i stacji ciepłowniczych zlokalizowanych w rejonie kopalń KHW. Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni wynosi 644,75 MW. We wszystkich kotłowniach (włącznie z lokalnymi) zainstalowanych jest łącznie 56 kotłów, w tym 18 kotłów małej mocy (do 1 MW). W elektrociepłowni „Wesoła" zainstalowane są silniki gazowe o mocy elektrycznej 2,8 MW i mocy cieplnej 2,9 MW zasilanych gazem z odmetanowania kopalni. Nadwyżka gazu spalana jest w kotłach gazowych. Pozostałe kotłownie opalane są węglem, miałem lub miałem i groszkiem, którego rocznie zużywa się sumarycznie około 190 tys. ton. W pozostałych elektrociepłowniach zainstalowane są turbogeneratory przeciw-prężne o mocy 6,3 MW i 1,5 MW produkujące energię elektryczną. Większość ciepłowni tworzy wraz z sieciami dystrybucyjnymi i rozdzielniami wydzielone systemy ciepłownicze funkcjonujące w obrębie miast lub ich dzielnic.

Porozumienie zostało podpisane:

•    ze strony KHW przez: Waldemara Mróz -Wiceprezesa Zarządu ds. Pracy i Mariusza Wilkosza - Wiceprezesa Zarządu ds. Produkcji,

•    ze strony ZEC przez: Longina Kugiela -Prezesa Zarządu i Krzysztofa Chojnackiego - Zastępcy Prezesa Zarządu,

•    ze strony AGH przez: prof. dr. hab. inż. Antoniego Tajdusia - Rektora AGH.

Koordynatorzy umowy: ze strony KHW - Jacek Szuścik, ze strony ZEC - Andrzej Bielecki, ze strony AGH - prof. Stanisław Nawrat.

' Agnieszka Wójcik

Centrum Transferu Technologii

AGH wyróżniona IDOLEM 2011

Nasza uczelnia za działalność na rzecz kształcenia osób niewidomych i słabo widzących otrzymała statuetkę IDOLA w kategorii Placówka Oświatowa 2011. Wyróżnienie to przyznaje co roku Fundacja Szansa Dla Niewidomych z Warszawy.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas organizowanej przez Fundację IX edycji międzynarodowej konferencji „Reha for the blind in Poland", która odbywała się w Warszawie w dniach 1-2 grudnia 2011 roku.

Jak powszechnie wiadomo zdobycie wyższego wykształcenia jest niezmiernie ważne. Daje ono większe możliwości na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. W przypadku osób niepełnosprawnych jest to jeszcze bardziej utrudnione, z uwagi na pewne ograniczenia zdrowotne oraz niechęć pracodawców do zatrudniania osób z tzw. otwartego rynku pracy.

Wychodząc naprzeciw tym aspektom w AGH od wielu lat realizowana jest polityka pełnej dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym dla studentów z różnymi wadami wzroku. W przypadku takich osób nie można zastosować jednego systemu wsparcia, który rozwiąże wszystkie problemy. Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości danego studenta. Przykładowo dla jednej osoby niezbędne będzie przystosowanie materiałów dydaktycznych do wersji elektronicznej lub wykonanie ich w formie grafiki wypukłej, a drugiej wystarczy ustalić indywidualną formę zaliczania egzaminów z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Bardzo istotną kwestią jest nauka języków obcych z uwzględnieniem potrzeb osób nie(do)widzącyeh.

Cieszymy się, że nasze działania w tym kierunku zostały dostrzeżone i docenione przez fundację za co kapitule konkursu serdecznie dziękujemy.

Jacek Merdalski

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH


6 Biuletyn AGH 48-2011



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
■ PRZETARGI    _ Katowicki Holding Węglowy SA, KWK „Mureki” 40-750 Katowice, ul. T. B
Polskie LNG SA -podpisanie porozumienia o współpracy nie Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się uroc
Polimex - Mostostal SA -podpisanie umowy o współpracy W dniu 18 października 2010 roku odbyło się ur
PERSPEKTYWY ZAWODOWEABSOLWENT MOŻE PRACOWAĆ JAKO: •    Zakładach Energetyki Cieplnej
tygodniach po zakupie miejscowy zakład energetyki cieplnej wstrzymał dostawy ciepłej wody i centraln
Toruń : Zakład Energetyczny Toruń SA, 1998. - 298 s.: il.; 29 cm 621.311(438)(091) ELEKTROWNIE; HIST
23709 S6302319 Rejon Elektrowni Wodnych Zakładu Energetycznego ,    JELENIA
IMG65 gglowodany Węglowodany są szeroko rozpowszechnione w świecie roślinnym i zwierzęcym. Odgrywaj
IMG69 Aldozy i ketozy WĘGLOWODANY SĄ ALDEHYDOWYMI LUB KETONOWYMI POCHODNYMI ALKOHOLI WIELOHYDROKSYL
Slajd53 3 ZGROŻENIA NATURALNE ZAGROŻENIE WYBUCHEM PYŁU WĘGLOWEGO Pyłem węglowym są ziarna przechodzą
Stale narzędziowe niestopowe Stale narzędziowe niestopowe (węglowe) są stalami do pracy na zimno. Wg
IMG65 gglowodany Węglowodany są szeroko rozpowszechnione w świecie roślinnym i zwierzęcym. Odgrywaj
67 (143) przy niedoborze węglowodanów są one przetwarzane w glukozę (glikoneogeneza) lub glikogen. J
2 2. Nanoriirki Nanoriirki węglowe są zbudowanymi z węgla strukturami, mającymi postać walców ze
Oferta w zakresie poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach ZAKŁAD TECHNIKI CIEPLNEJDZ

więcej podobnych podstron