2192972926

2192972926



ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE

Planowanie zatrudnienia ma na celu zapewnienie organizacji właściwej liczby pracowników o właściwych cechach, na właściwych stanowiskach pracy, w odpowiednim czasie i w ramach określonych środków finansowych. Prowadzi się je po to, aby z jednej strony - zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niedoborem zasobów ludzkich niezbędnych do realizacji wyznaczonych celów, a z drugiej strony - aby nie dopuścić do wzrostu kosztów pracy poprzez nadmiar pracowników.

W wyniku planowania zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie powstają plany i programy zatrudnienia. Zazwyczaj odrębnie sporządza się plan potrzeb i plan pokrycia potrzeb personalnych.12

Plan potrzeb stanowi zestawienie krótko, średnio i długookresowych, ilościowych oraz jakościowych danych dotyczących personelu przedsiębiorstwa, ujętych według następującego wzorca:

Potrzeby personalne - istniejące wewnątrz przedsiębiorstwa możliwości ich pokrycia = zapotrzebowanie zgłaszane na zewnątrz.

Plan potrzeb obejmuje niezbędne zatrudnienie oraz odpowiednią rezerwę.

Plan pokrycia potrzeb obejmuje różne przedsięwzięcia wewnętrzne i zewnętrzne, mające na celu zabezpieczenie aktualnych i przyszłych potrzeb personalnych przedsiębiorstwa. W ich zakres wchodzą najczęściej: planowanie szkolenia, planowanie awansów i karier zawodowych oraz planowanie redukcji pracowników. Podmiotem odpowiedzialnym za opracowanie planu zatrudnienia i koordynację prac związanych z jego przygotowaniem jest komórka personalna przedsiębiorstwa. Komórka ta jest również współodpowiedzialna za kształtowanie takiej struktury zatrudnienia, która nie tylko zapewnia efektywne wykonanie zadań planowanych, ale i przyspiesza rozwój przedsiębiorstwa.n

Efektywność przedsiębiorstwa zależy nie tylko od stanu liczebnego personelu, lecz jednocześnie od jego stanu jakościowego, tj. od cech jego składu, czyli struktury zatrudnienia według określonych kryteriów, z reguły współzależnych.

Najbardziej istotne z punktu widzenia realizacji celów zarządzania personelem jest wyodrębnienie w przedsiębiorstwie grup zatrudnionych na podstawie:14 • wykonywanego zawodu i specjalności,

12    Zob. H. Steinmann, G. Schreyogg, Zarządzanie. Podstawy kierowania przedsiębiorstwem. Koncepcje, funkcje, przykłady. Politechnika Wrocławska, Wrocław 1992, część V, s. 340.

13    L. Kozioł, A. Piechnik-Kurdziel. J. Kopeć, Zarządzanie .... dz. cyt., s. 73.

14    Zob. M. Olędzki Zatrudnienie społecznie racjonalne. Propozycja współdziałania, Inst. Wyd. Zw. Zawód., Warszawa 1985, s. 65.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Proces planowania zatrudnienia ma na celu określanie potrzeb oraz wskazanie sposobów zaspokojenia ty
69243 lichtarski (146) 292 6. Podmiot dymunkana do anyłnmi prodć^błontwga Controlling strategiczny m
6. Kształtowanie stromych urwistych zboczy i skarp - ma na celu zapewnienie im należytej statecznośc
Wyłączenie wspólnika 9Instytucja wyłączenia wspólnika ma na celu zapewnienie prawidłowego
Prawo żywnościowe co do zasady ma na celu: # Zapewnienie ochrony zdtmńa i życia łudzi oraz interesów
POLITYKA A MORALNOŚĆ Polityka ma na celu zapewnić egzystencję . Nie może być relacji polityka - mora
Magazyn66501 457 BILON cześnie taka regulacja obiegu pomocniczego ma na celu zapewnienie bilonow
398 M. Podgórska Planowanie zarządzania ryzykiem ma na celu określenie, w jak sposób przeprowadzić
1. WSTĘP Zarządzanie firmą przez pryzmat wartości ma na celu maksymalizację korzyści dla właścicieli
skanuj0167 188 ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI Mówiąc krótko: zarządzanie zasobami ludzkimi ma na celu
etyka ksero2 kosztu produkcji. Jeśli ta strategia ma na celu wejście na rynek i jest formą konkurowa
Ergonomia ma na celu humanizowanie pracy przez takie organizowanie układu: człowiek - maszyna -

więcej podobnych podstron