2212790561

2212790561



Wytrzymałość zmęczeniowa jest to największa wartość cyklicznego obciążenia, które nie powoduje zniszczenia materiału. Pierwszy z tych testów polega na przyłożeniu siły do toczącej się wraz z oponą felgi. Badanie zostaje zaliczone, gdy koło pozostanie nieuszkodzone po wykonaniu zadanej liczby cykli przy określonym obciążeniu. Sprawdzenie wytrzymałości zmęczeniowej na zginanie nie wymaga założenia opony na obręcz. Obracająca się felga, osadzona na osi z piastą, zostaje zamontowana na maszynie badawczej. Następnie koniec osi poddany jest działaniu sił, która powoduje powstanie momentu zginającego przyłożonego na tarczę felgi.

Koła jezdne pojazdów są osadzone na piastach i przenoszą reakcje podłoża na elementy nośne pojazdów. Koła tarczowe są najczęściej spotykanymi obręczami wykorzystywanymi w maszynach rolniczych. Tarcze, do których mocowana jest piasta, są połączone nierozłącznie z obręczą. Felgi muszą posiadać idealnie dopasowany kształt do opony. Możemy wyróżnić kilka typów obręczy: jednolite, stosowane w samochodach osobowych; dzielone, znajdujące zastosowanie w samochodach ciężarowych; rozbieralne, stosowane w dużych samochodach ciężarowych ( specjalna piasta pełni funkcję tarczy ) [1]. W zależności od pożądanych właściwości mechanicznych oraz zastosowania do produkcji obręczy wykorzystywane są różne materiały konstrukcyjne. Najczęściej stosowana jest stal. Stalowe felgi są tanie w produkcji. Składają się one z tarczy przyspawanej do obręczy. W celu uzyskania lepszych parametrów wytrzymałościowych oraz mniejszej masy stosuje się obręcze ze stopów lekkich. Szczególnie często felgi ze stopów lekkich wykorzystywane są w samochodach sportowych [2].

Celem pracy jest zamodelowanie rzeczywistej felg produkowanej przez firmę PRONAR modele 153.90.60 i 153.90.68. Stworzone modele komputerowe felg zostaną wykorzystane do symulacji numerycznej z wykorzystaniem MES, która pozwoli określić ich właściwości mechaniczne.

Praca składa się z 5 rozdziałów. Pierwszy rozdział zawiera wprowadza zagadnienia związane z mechaniką ciała stałego. W oparciu o literaturę oraz wiedzę encyklopedyczną zostały omówione podstawowe właściwości mechaniczne. W drugim rozdziale przedstawione jest komputerowe wspomaganie projektowania ( CAD ), również jego historia. Opisany jest także program CATLA, w którym wykonałem modele obręczy. Trzecia część traktuje o metodzie elementów skończonych. Szczegółowiej przedstawiony jest program COMSOL

4



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Bezrobocie dobrowolne i przymusowe Bezrobocie dobrowolne jest to pozostawanie bez pracy osób, k
leksyka013 24 ZROZUMIEĆ LEKSYKOGRAFIĘ Jest to takie rozumienie wyrazu leksykografia, które nie wystą
PN-ISO 4302:19083.2 Obciążenie wiatrem dźwignic w etanie nieroboczym Jest to największe (burzowe)
P1080342 Wytrzymałość na ścinanie jest to największy (graniczny opór) jaki stawia ośrodek gruntowy
Wytrzymałość na rozcinanie ( Rr) Wytrzymałość na rozciąganie -jest to największy opór, jaki stawia
Wytrzymałość na zginanie ( R,) Wytrzymałość na zginanie jest to największy opór, jaki stawia materia
PN-ISO 4302:19083.2 Obciążenie wiatrem dźwignic w etanie nieroboczym Jest to największe (burzowe)
PN-ISO 4302:19083.2 Obciążenie wiatrem dźwignic w etanie nieroboczym Jest to największe (burzowe)
c) moc znamionowa jest to największa dopuszczalna moc wydzielona w rezystorze, której wartość z
P1080543 (2) Amplituda Aj jest to największa (co do wartości bezwzględnej) różnica między wartością
IMAG0216 1 WYTRZYMAŁOŚĆ NA ŚCISKANIE i jest to największe naprężenie, jakie przenosi próbka badanego
górna granica wybuchowości GGW

więcej podobnych podstron