2277150252

2277150252



zbierała się raz w tygodniu w wielkiej sali wykładowej, po czym w mniejszych grupach (12 osobowych) odbywały się ćwiczenia laboratoryjne.

Podstawowym założeniem procesu dydaktycznego było zharmonizowanie wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Tematyka wykładów i kolejność jej prezentacji zostały tak dobrane, aby zapewnić bezpośrednio po wykładzie przerabianie materiału wykładowego na ćwiczeniach laboratoryjnych w tym samym semestrze21. Takie podejście do nauczania wymagało położenia większego nacisku na podstawowe zasady budowy, działania, modelowania i analizy stanów ustalonych pracy i oraz charakterystyk ruchowych maszyn elektrycznych, niż na aktualne zagadnienia techniczne maszyn.

Szczególnym celem, który wytyczyliśmy sobie, przygotowując wykłady, było podtrzymanie zainteresowania elektromagnetyzmem studentów (trafiających ze szkół średnich do naszej uczelni), na przykładzie jego zastosowania do budowy maszyn elektrycznych. Ponadto, na wskazanie znaczenia maszyn elektrycznych (elektromechanicznych przetworników energii) we wszystkich dziedzinach gospodarki. Zwrócenie uwagi na rozszerzanie zasad ich działania i powstawanie nowych rodzajów maszyn. Przedstawienie złożonych zespołów zjawisk zachodzących w elektromechanicznych przetwornikach energii, w nawiązaniu do aktualnie realizowanych kierunków badawczych w ramach programów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Podkreślenie, że problematyka maszyn elektrycznych jest jednym z podstawowych elementów wykształcenia inżyniera elektryka oraz jest rozszerzeniem elektrotechniki teoretycznej na systemy zawierające przetworniki energii.

Za tytuł e-skryptu przyjęliśmy „Maszyny elektryczne wokół mas". Intencją użycia słów „wokół nas" w tytule było zwrócenie uwagi, że z maszynami elektrycznymi spotykamy się na co dzień: w domu, w czasie podróży, w pracy i w czasie odpoczynku - często nie zdając sobie z tego sprawy.

Człowiek jest przede wszystkim istotą mechaniczną, która żyje w środowisku mechanicznym. Codzienne zwyczaje człowieka są głównie podyktowane przez zastanawianie się: jak szybko może się przemieszczać i zaspokoić głód. Co więcej, jego standard życia jest w zaczym stopniu funkcją jego możliwości powiększania siły swoich mięśni (muskułów), zarówno dla lepszego (sprawniejszego) transportu (komunikacji), jaki i do realizacji procesów przemysłowych i szeroko pojętych usług, niezbędnych w rozwiniętym społeczeństwie.

Należy zauważyć, że energię (moc) napędową w transporcie i w procesach przemysłowych uzyskuje się głownie poprzez konwersję/przetworzenie energii elektrycznej na mechaniczną - rolę tę spełniają silniki elektryczne.

Dlatego w e-skrypcie zastosowania maszyn elektrycznych omówiliśmy na przykładzie ich aplikacji we współczesnych systemach transportowych (bardziej elektrycznego samolotu „morę electrical aircraft", pociągu elektrycznego i roweru elektrycznego) oraz w systemach skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych.

Należy podkreślić, że energia w postaci tylko elektrycznej jest faktycznie bezużyteczna. Ponadto, największym i najszybciej rozwijającym się segmentem naszej gospodarki jest przemysł produkujący urządzenia użytkujące energię elektryczną, której źródłem dochodu jest sprzedaż energii elektrycznej. Jest to wymownym świadectwem, że energia elektryczna może być łatwo przetwarzana w różne formy, aby służyć pomocą człowiekowi w jego środowisku mechanicznym.

Zaczynając wykłady, założyliśmy, że studenci wynieśli jakieś wiadomości ze szkoły średniej (znają podstawowe zjawiska/prawa elektromagnetyzmu) oraz znają podstawy teorii obwodów elektrycznych (wykłady na pierwszym roku studiów - kontynuacja na sem. 3). Pewną niedogodnością były odbywające się równolegle wykłady z elektrodynamiki - brak pełnego „oswojenia" się z pojęciami teorii pola elektromagnetycznego na poziomie uniwersyteckim. Z drugiej strony, studenci w ramach

2) W programie studiów nie przewidziano ćwiczeń audytoryjnych - stanowiło to także znaczne utrudnienie dla studentów w opracowaniu sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych. Przerobienie kompletu zadań, które naświetlałyby niektóre zagadnienia z wykładów, jest jednym ze sposobów dopomożenia studentom. Zadania stwarzają dobrą okazję do uzupełnienia materiału wykładowego oraz sprawiają że wyłożone zagadnienia stają się bardziej realne, pełniejsze i lepiej ugruntowane w umysłach.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
S6304284 170 Szybki* uczuli* się Im nauczyć się raz jeszcze tego samego materiału, po czym ponownie
Image02901 IG PAMI ĘTNIK LUBELSKI. niczącym aktowi biskupem do wielkiej sali o 4 godzinie po połudn
raz w tygodniu na sali gimnastycznej w przedszkolu Zapraszamy serdecznie chłopców i dziewczynki z
S6304284 170 Szybki* uczuli* się Im nauczyć się raz jeszcze tego samego materiału, po czym ponownie
P1011879 owego wołu, jakiej był maści i jak wielkie miał rogi, po czym potrząsnął głową. „Znam tego
P1011879 owego wołu, jakiej był maści i jak wielkie miał rogi, po czym potrząsnął głową. „Znam tego
80968 P1011879 owego wołu, jakiej był maści i jak wielkie miał rogi, po czym potrząsnął głową. „Znam
W kwietniu wzięliśmy ślub. Parę tygodni urlopu spędziliśmy w Finlandii, po czym żona moja wróciła do
Raz w tygodniu, o t eciej w niedzielę, zbierają się p yjaciele: Bla ej. Gra )*na. El bieta. k y
Niedzielny obiad Raz w tygodniu, o t eciej w niedzielę, zbierają się p yjaciele: Bła ej, Gra yna,&nb
Niedzielny obiad Raz w tygodniu, o t eciej w niedzielę, zbieraj*} się p yjaciele: Bła ej, Gra yna,&n
Raz w tygodniu, o t eciej w niedzielę, zbierają się p yjaciele: Bła ej, Gra yna, El bieta, Je y
skanuj0025 się hasło: „Każdy Niemiec raz w tygodniu bierze kąpiel!" - były sprawami dość dyskre

więcej podobnych podstron