1953478383

1953478383



Badanie transformatora jednofazowego

1.    Cel ćwiczenia

Celem badań jest zapoznanie się z zasadą działania oraz wyznaczenie podstawowych charakterystyk pracy transformatora jednofazowego.

2.    Wprowadzenie

Transformator jest to urządzenie elektryczne służące do zmiany wartości napięcia przy zachowaniu tej samej mocy i częstotliwości. Przetwarzanie energii w transformatorze odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która zachodzi w wytworzonym przez prąd zmiennym polu magnetycznym. Transformatory znajdują zastosowanie przede wszystkim w energetyce (transformatory mocy), gdzie występuje potrzeba zmniejszenia strat wynikających z przesyłu energii na duże odległości, od źródeł zasilania do odbiorców.

Oprócz transformatorów mocy, które są transformatorami trójfazowymi, istnieją również transformatory jednofazowe małej mocy, dla potrzeb radiotechniki, automatyki i transformatory specjalne (pomiarowe, bezpieczeństwa, spawalnicze itp.).

2.1 Budowa transformatora jednofazowego

Najprostszy transformator (rys. 1) posiada dwa oddzielone elektrycznie uzwojenia -pierwotne i wtórne, które są nawinięte na wspólny rdzeń wykonany z pakietu cienkich blach. Materiał ferromagnetyczny użyty do wykonania tych blach, charakteryzuje się dużą przenikalnością magnetyczną. Blachy są odizolowane wzajemnie (np. papierem, lakierem) w celu zmniejszenia strat mocy czynnej, pochodzących od prądów wirowych i strat na histerezę magnetyczną, a tym samym w celu ograniczenia nadmiernego nagrzewania się rdzenia.

Uzwojenia wykonane są z izolowanego (np. papierem, bawełną) przewodu miedzianego. Transformator może być zasilany przez podłączenie do źródła dowolnego jego uzwojenia. Uzwojenie, którym doprowadza się energię, o liczbie zwojów z*, nazywamy pierwotnym, zaś z uzwojenia wtórnego, o liczbie zwojów z2, pobiera się energię do zasilania odbiornika (wszystkie parametry transformatora dla strony pierwotnej wyróżnia się indeksem „1”, zaś dla strony wtórnej indeksem „2”). Niektóre transformatory mają po stronie wtórnej kilka cewek o różnych liczbach zwojów, co umożliwia otrzymanie kilku różnych napięć z tego samego transformatora.

2.2 Zasada działania

Jeśli zaciski uzwojenia pierwotnego zostaną zasilone napięciem sinusoidalnie zmiennym o częstotliwości f, w uzwojeniu pierwotnym popłynie prąd. Prąd ten wywoła w rdzeniu zmienny strumień magnetyczny O, dzięki któremu indukują się siły elektromotoryczne w obu uzwojeniach. Strumień ten jest sinusoidalnie zmienny i można go wyrazić wzorem

O = Om sin cot.

Jeśli do zacisków uzwojenia wtórnego przyłączymy jakikolwiek odbiornik, to w zamkniętym obwodzie tego uzwojenia popłynie prąd przemienny.

-2-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
87254 skanowanie0004 (188) mb i i »z« ń i e Nr WH : Badanie stycznika deJrtromagiM^ónego Cel ćwiczen
055 4 Cel zadania Celem zadania jest zapoznanie się z metodami wyznaczania poszczególnych wskaźników
Cel projektu Celem projektu jest zapoznanie się z technologia pracy koparek spycharek oraz zaplanowa
skanowanie0006 (160) Ćwiczęn i eNr..::... t: Badanie przekaźników termicznydl Cel ćwiczenia: Celem ć
Ćwiczenie 18 BADANIA TWARDOŚCI MATERIAŁÓW*1.    CEL ĆWICZENIA Celem ćwiczenia jest
Laboratorium materiałoznawstwa1 Ćwiczenie 3 BADANIA METALOGRAFICZNE MAKROSKOPOr* E - 3.1 o Cel ćwic
Ćwiczenie 59Temat: BADANIE PROPAGACJI MIKROFAL1) Cel ćwiczenia : Celem ćwiczenia jest zapoznanie ze
ćwiczenie 8 a ĆWICZENIE NR Bi...Temat: Transformator jednofazowy Cel ćwiczenia: Poznanie charakterys
1. Prostowniki jedno- i dwupołówkowe, jednofazowe 1.1.    Cel ćwiczenia Celem ćwiczen
2 Temat ćwiczenia:STANOWISKO BADANIA POZYCJONOWANIA PNEUMATYCZNEGO Cel ćwiczenia: Celem ćwiczenia
Cw 3CHARAKTERYSTYKI CZĘSTOTLIWOŚCIOM CZŁONÓW AUTOMATYK]Cel ćwiczenia Celem ówiczenia jest

więcej podobnych podstron