2500335830

2500335830



Pierwszymi owocami pracy naukowej H. Groszyka na Wydziale była recenzja książki J. Zakrzewskiej i A. Gwiżdżą pt. Konstytucja i podstawowe akty ustawodawcze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej!, która została opublikowana w „Państwie i Prawie” oraz współautorstwo artykułu pt. Prawo do zaskarżenia aktu administracyjnego (próba krytyki i rewizji konstrukcji postępowania administracyjnego z 1928 r.j\ Okazało się jednak, że zainteresowania badawcze Profesora Groszyka wykraczały poza prawo administracyjne i wiązały się z teorią państwa i prawa. Dlatego od roku akademickiego 1953/1954 rozpoczął pracę w Katedrze Teorii Państwa i Prawa UMCS, którą kierował prof. G. L. Seidler.

Stopień doktora nauk prawnych H. Groszyk uzyskał w 1959 r. na podstawie rozprawy o filozoficznych i organizacyjnych założeniach władzy państwowej w związku z koncepcją centralizmu demokratycznego1 2 3 4. Promotorem pracy był prof. G. L. Seidler, zaś recenzentami byli: prof. W. Brzeziński i prof. K. Opałek.

W roku akademickim 1959/1960, korzystając ze stypendium rządu francuskiego H. Groszyk wyjechał na staż naukowy na Uniwersytet w Paryżu, który odbywał pod kierunkiem prof. J. Toucharda. Rezultatem badań prowadzonych we Francji, oprócz artykułów dotyczących nowej koncepcji metodologicznej w badaniu struktury i funkcji państwa była monografia pt. Francuska koncepcja nauki politycznej (science politi-quej', która stała się podstawą przeprowadzenia w 1965 r. przewodu habilitacyjnego. Recenzentami byli: prof. K. Opałek, prof. G. L. Seidler i prof. J. Wróblewski. W 1965 r. H. Groszyk został docentem. Tytuł profesorski otrzymał w 1977 r.

H. Groszyk opublikował około 150 prac naukowych, głównie z zakresu teorii państwa i nauk politycznych. Na kilka z nich warto zwrócić szczególną uwagę. Sam Profesor dużą wagę przywiązywał do drugiego wydania swojej monografii pt. Francuska koncepcja nauki politycznej (science politiąue) (Warszawa 1968). Mimo że, wiele tez wymagałoby rewizji, to jednak pewne ujęcia modelowe, dotyczące w szczególności zjawiska władzy zachowały swą aktualność, jak np. historyczne wyodrębnienie dwóch typów władzy - spersonalizowanej i zinstytucjonalizowanej5. Należy również podkreślić, że promowana przez H. Groszyka koncepcja nauki politycznej miała poważny wpływ na współczesny obraz polskiej politologii, głównie w zakresie nowego podejścia metodologicznego.

Ważnym obszarem zainteresowań badawczych Profesora było zjawisko państwa. Można tu wskazać na takie publikacje, jak m.in.: Czynniki wpływające na formę pań-

1

   H. Groszyk, recenzja: J. Zakrzewska, A. Gwiżdż (oprać.). Konstytucja i podstawowe akty ustawodawcze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (z przedmową K. Biskupskiego), Warszawa 1952, „Państwo i Prawo" 1953, z. 8/9, s. 330-333.

2

   E. Iserzon, H. Groszyk A. Slomiński, Prawo do zaskarżenia aktu administracyjnego (próba krytyki i rewizji konstrukcji postępowania administracyjnego z 1928 r.), „Annales UMCS”, sectio G, vol. 1, 1954, nr 2, s. 48-92.

3

   H. Groszyk, Geneza i istota centralizmu demokratycznego, „Annales UMCS”, sectio G, vol. 4,1957, nr 5, s. 327-390.

4

   Id. Francuska koncepcja nauki politycznej (science politique), Lublin 1964, ss. 246.

5

   Id. Francuska koncepcja nauki politycznej (science politique). Lublin 1968, s. 149-150.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kierunki i specjalności studiów Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) trwają 7 semestrów. Na wydz
WYDZIAŁ ELEKTRONIKIDziałalność naukowo-badawcza Działalność naukowo-badawcza na Wydziale
Badania naukowe przeprowadzane na wydziale związane są z: •    wytwarzaniem,
Badania naukowe realizowane na wydziale dotyczą głównie: podstaw projektowania architektonicznego •
Pracownicy Oddziału Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej na Wydziale Elektrycznym Kierown
WYTYCZNE ODNOŚNIE PISANIA PRACY MAGISTERSKIEJ OBOWIĄZUJĄCE NA WYDZIALE BIOCHEMII, BIOFIZYKI I BIOTEC
WSTĘP Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy IV roku na Wydziale Farmaceutycznym i O
Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy IV roku na Wydziale Farmaceutycznym Warszawsk
PROCEDURA OTWIERANIA PRZEWODÓW I NADAWANIA STOPNIA NAUKOWEGO DOKTORA NA WYDZIALE
WSTĘP Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy II roku na Wydziale Farmaceutycznym i O
WSTĘP Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy III roku na Wydziale Farmaceutycznym i
samorząd studentówKoła Naukowe WI PB Koła naukowe działające na Wydziale Informatyki: 1. Grupa.
Kierunki i specjalności studiów Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) trwają 7 semestrów. Na wydz
Wstęp Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy II roku na Wydziale Farmaceutycznym
Wstęp Przewodnik dydaktyczny wprowadza studentów w tok pracy III roku na Wydziale Farmaceutycznym

więcej podobnych podstron