2500335950

2500335950



Powstanie szkoły i pierwsze lata jej istnienia 1945-1952

Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce mieszkało 24 miliony ludzi w tym przypuszczalnie 3 miliony było analfabetami. W województwie rzeszowskim według danych ówczesnego Ministerstwa Oświaty żyło 150 tysięcy analfabetów. W szacunku tym nie uwzględniono znacznej migracji na Ziemie Zachodnie.

W tej kwestii historia powtórzyła się, ponieważ Polska Ludowa podobnie jak II Rzeczypospolita miała do rozwiązania ten sam problem - opracować system kształcenia podstawowego. II Rzeczypospolita na samym początku też stawiała sobie ten cel - mieć obywateli bardziej światłych.

W listopadzie 1944 roku burmistrzem Rymanowa był Stefan Szudziński i to zapewne wówczas, w tym niełatwym dla Polski i miasta czasie, zrodziła się myśl utworzenia w Rymanowie szkoły średniej.

O tym, że czasy były trudne, niech świadczy fakt, że gmina nie posiadała żadnych środków żywnościowych, by zaopatrzyć w nie nauczycieli. Dotyczyło to podstawowych artykułów jak mąka, ziemniaki i mleko. Aby nauczyciele mogli otrzymywać przydział tzw.: mleka pełnego, musieli w tym celu składać podania do Starostwa w Sanoku. Podobne kłopoty związane były z zaopatrzeniem nauczycieli w opał. Sprawami socjalnymi zajmowało się m.in. Ognisko Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego reaktywował swoją działalność w listopadzie 1944 roku. Podstawową komórką wówczas było tzw.: „Ognisko”. W składzie Zarządu Ogniska znaleźli się doświadczeni nauczyciele z okresu przedwojennego oraz z tajnego nauczania.

Pierwszym prezesem Ogniska był Władysław Moryl (kierownik szkoły w Ładzinie), jego zastępcą był Jan Cała (kierownik szkoły w Rymanowie), sekretarzem Józef Penar (nauczyciel z Klimkówki), a skarbnikiem- Kazimierz Dobrowolski (nauczyciel z Milczy). Do Ogniska należało wówczas 43 osoby.

W takiej oto sytuacji podjęto inicjatywę, której celem było utworzenie w miasteczku szkoły średniej.

Wśród osób, które realizowały wytyczony cel, byli m.in.: Aniela Wais - kierowniczka 7 - mio klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej Żeńskiej, Jan Cała - kierownik 7 - mio klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej Męskiej, Jan Bolanowski i Wiktor Niemczyk -rolnicy oraz Aleksander Kołek - lekarz i Jan Kukla - geodeta.

Osoby te potrafiły swoim zaangażowaniem, wręcz pasją zainteresować nie tylko miejscowe władze, lecz także szerokie rzesze społeczeństwa. Pamiętano tu o podobnej próbie utworzenia Gimnazjum podjętej przed 1939 rokiem która nie spotkała się z życzliwością i poparciem.

Kształcenie miejscowej młodzieży na poziomie średnim z racji utrudnienia w dojazdach zarówno do Sanoka, jak i do Krosna było uciążliwe i kosztowne. Ponadto, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, nie wszyscy chętni do nauki mogli się kształcić.

Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum w Rymanowie utworzono na bazie budynku szkół powszechnych, co spowodowało pewne utrudnienia lokalowe.

Pierwszym dyrektorem szkoły został Paweł Dębiec urodzony 24 stycznia 1912 roku w Rymanowie i tu zamieszkały. Ukończył wydziały prawa i matematyczno - przyrodniczy Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Naukę w miejskim gimnazjum w Rymanowie rozpoczęto 10 września 1945 roku.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Podziemie polityczne- powstało krótko po zakończeniu II wojny światowej. Wolność i Niezawisłość
Iwona Pietkiewicz Pierwsze dziesięciolecie po zakończeniu II wojny światowej to ogromne wpływy Związ
pic 11 06 141939 POLSKA POWIEŚĆ TAJEMNIC W PIERWSZYM ĆWIERĆWIECZU JEJ ISTNIENIA 1 W roku 1852 zdarz
17 PIERWSZE 2 LATA ŻYCIA DZIECKA WSTĘP I FORMALNOŚCI PO PORODZIE opieka przed porodem - zapoznanie s
SAM96 Włkle IMstwo Podziemne - tajne struktury państwa polskiego istniejące w czasie II wojny świat
14824 SAM96 Włkle IMstwo Podziemne - tajne struktury państwa polskiego istniejące w czasie II wojny
śladami historii...śtrzjzlniea Budynek powstał w 1896 roku. Do wybuchu II wojny światowej był siedzi
SAM96 Włkle IMstwo Podziemne - tajne struktury państwa polskiego istniejące w czasie II wojny świat
B (64) NAJLEPSZY CZOŁG II WOJNY ŚWIATOWEJ 30 lat temu — 9 maja 1945 roku zakończyła się najcięższa,
55243 s13 (13) ■WAŻNIEJSZE DANE PANCERZOWNIC Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ I PIERWSZYCH LAT
14824 SAM96 Włkle IMstwo Podziemne - tajne struktury państwa polskiego istniejące w czasie II wojny
8Wstęp dzywojennego 1919-1939, jak też dyplomatyczny przebieg II wojny światowej oraz jej polityczno
Image (109) 122 LEN SCOI I Tabela 4.4 Szacunkowe liczby ofiar podczas II wojny światowej Hiroszima (
mas037 bmp napływie przynajmniej pierwszej fali uchodźców, jeśli nie zgoła po zakończeniu całego teg

więcej podobnych podstron