1987745490

1987745490



1. Charakterystyka przemysłu rolno - spożywczego w Polsce, szanse

I ZAGROŻENIA DLA SEKTORA

Przemysł spożywczy w Polsce to jeden z wiodących działów sektora agrobiznesu, dzięki któremu w łańcuchu żywnościowym wytwarzana jest żywność z surowców pochodzących od gospodarstw rolniczych. Jego jednostki organizacyjne są powiązane i wzajemnie łączą wiele działów tego sektora ze względu na występującą kontraktację i skup surowców od rolników, dzięki czemu możliwe jest ich przetwarzanie i uszlachetnianie, a w końcowym etapie produkcja artykułów żywnościowych. Część tej produkcji jest sprzedawana na rynku wewnętrznym, a reszta eksportowana. Ważną funkcję pełnią zakłady przetwórcze, które przetwarzają surowce, zabezpieczają nietrwałe surowce zwierzęce i roślinne, dzięki czemu możliwe jest ich późniejsze spożycie i ich przetworzenie. Rosnące potrzeby i przyzwyczajenia konsumenckie wymagają produkcji artykułów żywnościowych charakteryzujących się długim okresem przechowywania, wymagające specjalistycznych opakowań, stosowania specjalistycznych metod produkcji, technicznych i kontrolno-analitycznych. W ostatniej dekadzie XX wieku nastąpił wzrost inwestycji i przekształceń własnościowych, poprawił się stan wyposażenia technologicznego, który wpłynął na poszerzenie oferty asortymentowej polskiego przemysłu spożywczego1. Na początku 2015 roku zakłady przetwórstwa spożywczego muszą bezwzględnie stosować wytyczne systemu HACCP, takie, jak: trwałość, jakość higieniczna, odżywcza i smakowa produktów spożywczych. Przemysł rolno-spożywczy jest postrzegany w sektorze agrobiznesu jako zespół procesów tworzących jedno z najistotniejszych ogniw i zajmujący trzy podstawowe pod względem oddziaływania obszary2:

1.    Zakres najwęższy obejmuje tylko przetwórstwo płodów rolniczych, co stanowi treść jego branż (gałęzi).

2.    Zakres średni, który zaczyna się u „wrót farmy”, a kończy na „talerzu konsumenta”, obejmuje oprócz samego przetwórstwa, zagadnienia przechowalnictwa i skupu surowców, obrotu żywności oraz technologii i higieny przyrządzania potraw.

5

1

   S. Urban, Rola przemysłu rolno-spożywczego w kształtowaniu jakości życia współczesnych Polaków [w:] Rola agrobiznesu w kształtowaniu jakości życia, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 2001, nr 901, s. 513-520.

2

   Z. Brodziński, E.K. Chyłek, Doradztwo w agrobiznesie. Wydawnictwo ART, Olsztyn 1999, s. 133.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6WW USA - Polska - Ukraina. Szanse i zagrożenia dla sektora gazowego Banasik Woźniak i Wspólnicy Sp.
Nowe Prawo - szanse i zagrożenia dla szkolnictwa wyższegoMarcin Dąbrowski Nowe prawo szanse r
b/ szanse i zagrożenia dla jakości kształcenia Zagrożenia: Przeprowadzone w semestrze letnim r.a. 20
Charakterystyka jakości wód podziemnych. Największe zagrożenie dla jakości wód podziemnych stanowią
60 (234) 60 Andrzej Kowalski W przemysłowym przetwórstwie rolno-spożywczym bezpośrednio przed akcesj
Nazwa kursu Standardy ekologiczne UE w przemyśle rolno-spożywczym Kod kursu Kod
SZTUCZNA INTELIGENCJA: ROZWÓJ, SZANSE I ZAGROŻENIA ---------- Rys. 6. Przykładowe okno „help” dla

więcej podobnych podstron