2749771433

2749771433



4. Ramowe programy szkolenia są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 8. Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

1)    szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktażem ogólnym”;

2)    szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktażem stanowiskowym".

§ 9.1. Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

2. Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

§ 10.1. Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

2. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu.

§11.1. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

1)    pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;

2)    pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1;

3)    ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

2.    Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

3.    W przypadku wprowadzenia na stanowisku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń — pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach. Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian.

4.    Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.

5.    Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

6.    Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

§ 12.1. Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

2. Wzór karty szkolenia wstępnego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 13.1. Pracodawca, który zgodnie z art. 23711 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy wykonuje zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, przed podjęciem wykonywania tych zadań odbywa szkolenie przeprowadzone w formie kursu lub seminarium według programu opracowanego w oparciu o ramowy program określony w części III załącznika nr 1 do rozporządzenia. Potwierdzeniem odbycia szkolenia jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia według wzoru określonego w odrębnych przepisach.

2. Ze szkolenia, o którym mowa w ust. 1, jest zwolniony pracodawca, który spełnia wymagania kwalifikacyjne dla służby bezpieczeństwa i higieny pracy określone w przepisach dotyczących służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 14.1. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Dziennik Ustaw Poz. 937 3. Wzoiy dyplomów i świadectw określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. § 4
§45 1. Zakresy zadań jednostek administracji w wydziałach określa załącznik nr 5 do niniejszego
Dziennik Ustaw -9- Poz. 1313 2. Wzoiy certyfikatów, o któiych mowa w ust. 1, określa załącznik
23.    Sprawozdanie, którego wzór określa Załącznik nr 5 do Zasad odbywania praktyk
obiektów. Są one zawarte w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 19.08.200
Projekt z dnia 22.01.2015 r. -    nie zawiera informacji określonych w załączniku nr
strony tytułowej pracy dyplomowej został określony w załączniku nr 1 do zasad przygotowania prac dyp
ZAŁĄCZNIK NR 2 do Regulaminu konkursu „WF Jest fajny” Imię i nazwisko Uczestnika Konkursu Imię i
ZAŁĄCZNIK NR 1 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia.... w
Załącznik nr 5 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9.05.2012r. W sprawie
DSCN2248 (2) Dozwolonych substancji dodatkowych, z wyjątkami określonymi wzałączniku nr 2 do rozporz
Załącznik nr 1 do Decyzji nr 6/12 Prezesa WOPR z dnia 8 września 2012 roku w sprawie programu s
Załącznik nr 2 do Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Gminy Bojszowy na lala
Załącznik nr 4 do Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Gminy Bojszowy na lata
Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 5/2010 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 27 stycznia 2010 r
Załącznik nr 1 do Uchwały nr 332/06/2014 Senatu UROpis zakładanych efektów kształcenia dla programu
Załącznik nr I do PROCEDURYl.il. WYKONANIE SYLABUSU DO PRZEDMIOTU UJĘTEGO W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA w

więcej podobnych podstron