2749771732

2749771732



Sprawozdanie finansowe MSP w regulacjach międzynarodowych 573

Szczególne i odmienne zasady wskazuje MSSF dla MŚP odnośnie sprawozdania ze zmian w kapitale własnym. Jednostka może prezentować sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym zamieszczając w nim takie informacje, jak: wynik jednostki za okres sprawozdawczy, pozycje dochodów i kosztów ujętych w pozostałych całkowitych dochodach za okres, skutki zmian zasad (polityki) rachunkowości oraz korekty błędów ujętych w trakcie okresu, a także kwoty inwestycji wniesionych przez właścicieli oraz dywidend i innego rodzaju wypłat w trakcie okresu. Są to typowe informacje prezentowane w tym elemencie sprawozdania, jeśli podstawą jego sporządzania są MSSF.

W tym miejscu należy wskazać możliwość uproszczenia w zakresie sporządzania sprawozdania finansowego, którą przewiduje MSSF dla MŚP. Daje on podmiotom prawo sporządzania sprawozdania z dochodów i zysków zatrzymanych w miejsce sprawozdania z całkowitych dochodów i sprawozdania ze zmian w kapitale własnym. Warunkiem skorzystania z opcji połączenia tych dwóch elementów sprawozdania jest brak innych zmian w kapitale własnym niż te, które są efektem wypracowanego wyniku, wypłat dywidendy, korekty' błędów poprzednich okresów oraz zmian zasad (polityki) rachunkowości. Korzystając z możliwości połączenia jednostka uzupełnia sprawozdanie z całkowitych dochodów o informacje dotyczące kwoty zysków zatrzymanych, wypłaconych i deklarowanych dywidend. zmiany zysków zatrzymanych z tytułu korekty błędów podstawowy ch oraz zmian polityki rachunkowości (par. 6.5).

Wszystkie podmioty stosujące MSSF dla MŚP są zobowiązane do sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych. Standard dopuszcza stosowanie zarówno metody bezpośredniej, jak i pośredniej (par. 7.7)

Obligatotyjnym elementem sprawozdania finansowego sporządzanego na podstawie MSSF dla MŚP są też noty objaśniające (par. 8.1-8.7). Zawierają one informacje o przyjętych zasadach rachunkowości, dane nieujęte w innych elementach sprawozdania, mające charakter uzupełniający i uszczególawiający oraz informacje, których ujawnienia wymagają poszczególne rozdziały MSSF, inne niż te, które dotyczą zawartości sprawozdania finansowego. Analizując zapisy poszczególnych rozdziałów standardu, które odnoszą się do zasad wyceny i prezentacji informacji o poszczególnych składnikach sprawozdania finansowego można zauważyć, że zakres informacji, które muszą być obligatoryjnie prezentowane w notach objaśniających jest znacznie mniejsza, niż w przypadku stosowania pełnego zestawu MSSF. Wynika to z ograniczenia przez Standard możliwości w zakresie wyceny, pominięcia w jego treści niektórych problemów, analizy potrzeb informacyjnych odbiorców' sprawozdania finansowego MŚP oraz z założenia przyjętego przez Radę dotyczącego zmniejszenia kosztów przygotowywania sprawozdań przez te podmioty.

Rozwiązania zawarte w MSSF dla MŚP przewidują dla wszystkich podmiotów go stosujących jednakowe zasady w zakresie sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Na zakres sprawozdania nie wpływa rozmiar czy typ działalności prowadzonej przez jednostkę. Do sporządzania pełnego sprawozdania finansowego zobowiązane są więc zarówno średnie jak i małe czy nawet mikro podmioty . Wydaje się, że największym uproszczeniem proceduralnym dotyczącym sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSSF dla MŚP jest ograniczenie informacji obligatoryjnie prezentowanych w notach objaśniających.

Stosowanie MSSF dla MŚP jako podstawy sporządzania sprawozdań finansowych możliwe jest tylko wtedy, gdy zostanie to zaakceptowane przez organy uprawnione w danym kraju do stanowienia prawa bilansowego. Obecnie taką decyzję podjęto głównie w krajach Ameryki Południowej. Środkowej. Azji, Afryki, USA, kilku krajach europejskich (wg IFRS for SMEs Update).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Sprawozdanie finansowe MSP w regulacjach międzynarodowych 579 czych mikro podmioty - UE uwzględniła
Sprawozdanie finansowe MSP w regulacjach międzynarodowych 571 Na zawartość informacyjną sprawozdania
Sprawozdanie finansowe MSP w regulacjach międzynarodowych 575 ty wy w obszarze dotyczącym mikro podm
Sprawozdanie finansowe MSP w regulacjach międzynarodowych 577 cie nowej Dyrektywy wspomniane zostały
RYSZARD KAMIŃSKI Sprawozdawczość finansowa przedsiębiorstwa w regulacjach polskich i
Wycena a wiarygodność i porównywalność sprawozdania finansowego jak i regulacji MSSF. Pozwolił on ta
1.Użytkownikami    sprawozda) finansowych jednostki są miedzy
© comperia JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SPORZĄDZONE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI
GLOBACOSMEI JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SPORZĄDZONE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI
1)    Użytkownikami sprawozdań finansowych jednostki są między innymi: a)
comperia JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SPORZĄDZONE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI
Propozycje do podmiotowego zakresu obowiązku badania sprawozdania finansowego 529 konkurencji między
Sprawozdania finansowe jako źródło podstawowej informacji o działalności... Rysunek 1. Zasady
Międzynarodowe i krajowe regulacje sporządzania sprawozdań finansowych w praktyceMSR21Skutki zmiany

więcej podobnych podstron