2659241619

2659241619



POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU

Języka i Literatury Polskiej” oraz Komitetu dla zebrania i wydania polskich glos i innych tekstów średniowiecznych Wielkopolski (od 1955 r.) tegoż towarzystwa.

Stefan Saski był członkiem PTPN (1949-1974), Polskiego Towarzystwa Językoznawczego (należał do założycieli towarzystwa), towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1956 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W kwietniu 1928 r. zawarł związek małżeński z Anną Florentyną Robaczyńską.

Zmarł w Poznaniu 3 grudnia 1974 r. i został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim.

Materiały Stefana Saskiego pochodzą z lat 1910-1974 i zostały zakupione przez PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Poznaniu od bratanka, Józefa Saskiego w 1976 r. (ks. nab. „B” nr 44). Wstępną segregacje spuścizny oraz wykaz korespondentów wykonała Barbara Rykowska-Sterczała, w pierwszym półroczu 1995 r. Spuścizna została uporządkowana przez Jarosława Matysiaka w 1999 r. Drobne poprawki i uwagi naniesiono w 2013 r. Rozmiar zespołu wynosi 0,80 mb. Został podzielony na pięć zasadniczych grup, zgodnie z metodami porządkowania przyjętymi w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie.

Grupa I licząca 22 jednostki i zawierająca materiały z lat 1948-1961 składa się z dwóch podgrup: A. Wykłady, ćwiczenia, recenzje, B. Materiały warsztatowe. W pierwszej podgrupie składającej się z 18 jednostek znalazły się m. in. teksty, wypisy i notatki do wykładów, ćwiczenia z literatury i gramatyki oraz recenzje prac. Podgrupa druga licząca 4 jednostki zawiera materiały, w których znajdują się notatki dotyczące utworów Dafhis w drzewo bobkowe przemienieła się oraz Satyr, Jednostka 21 w tej podgrupie jest obszerniejsza niż przewidują wytyczne porządkowania, ponieważ materiały (papier jest cienki i małego formatu) znajdujące się w teczce tworzą całość, które przy podziale uległyby rozbiciu. Materiały zostały uporządkowane chronologicznie i rzeczowo.

Grupa II licząca 10 jednostek zawiera materiały z lat 1928-1974 i została podzielona na następujące podgrupy: A. Działalność organizacyjno-naukowa, B. Działalność redakcyjno-wydawnicza, C. Działalność społeczna. W pierwszej podgrupie znalazły się materiały działalności na Uniwersytecie Poznańskim/Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Instytucie Badań Literackich PAN, materiały związane z opracowywaniem Słownika języka Adama Mickiewicza, materiały Podgrupa druga zawiera materiały współpracy z Państwowym Instytutem Wydawniczym oraz z Komitetem Redakcyjnym Słownika Mickiewicza. W skład ostatniej podgrupy wchodzą materiały działalności w towarzystwach oraz organizacjach zawodowych i społecznych.

Grupa III licząca 3 jednostki zawiera materiały biograficzne z lat ok. 1910-1974. Są to m. in. odpisy świadectwa, odpisy zaświadczeń, nominacje, notatki z okresu studiów, zbiór wierszy. Grupę zamykają materiały gospodarcze.

W skład grupy IV składającej się z 5 jednostek weszła korespondencja z lat 1944-1974. Zostało ona podzielona na korespondencję wychodzącą oraz wpływającą. Kopie pism wychodzących oraz listy wpływające ułożono alfabetycznie. Całość zaopatrzono w aneksy. W korespondencji wpływającej uwagę zwracają listy Kazimiery i Janusza Pajewskich, Stanisławy i Romana Pollaków, Zygmunta Szweykowskiego, Wacława Borowskiego oraz Wacława Lednickiego - wykładowcy literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley.

Grupa V licząca 15 jednostek obejmuje materiały rodzinne i załączniki z lat 1915-1974. W jej skład wchodzą m. in. dokumenty osobiste żony Anny Saskiej, korespondencja wpływająca do Anny Saskiej, korespondencja wpływająca rodzinna kierowana do Anny i Stefana Saskich, materiały dotyczące rodziców autora spuścizny - Marii i Edwarda Karola oraz brata - Stanisława. Grupę zamyka zbiór nekrologów krewnych i znajomych Stefana Saskiego oraz artykuły i wycinki prasowe dotyczące życia kulturalnego i społeczno-61-725 Poznań, ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29, tel.: 61852-13-20, faks: 61852-13-20, e-mail: archpan@man.poznan.pl



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU 3.    Gramatyka opisowa
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU 61-725 Poznań, ul. Seweryna Mielżyńskie
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU 61-725 Poznań, ul. Seweryna Mielżyńskie
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU Jarosław Matysiak Katarzyna
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU 12.    (z T. Rafińskim,
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU 24.    (z I. Westfal, M.
POLSKA AKADEMIA NAUK ARCHIWUM W WARSZAWIE ODDZIAŁ W POZNANIU Warszawie. W czasie Powstania Warszawsk

więcej podobnych podstron