3262346779

3262346779



82

19.5. Podział pracy

Chęć podniesienia sprawności organizacji skłania prawie zawsze jej kierownictwo do zastosowania dwóch innowacji występujących zazwyczaj razem: podziału pracy i wprowadzenia maszyn. Obie innowacje zmierzają do redukcji kosztów własnych produkcji i w konsekwencji do wzrostu zbytu.

Podział pracy - rozkładanie założonego zadania na części, w wyniku czego poszczególne osoby ponoszą odpowiedzialność za ograniczony zbiór czynności, a nie za całość zadania. Konsekwencją podziału pracy w odniesieniu do procesów produkcyjnych jest techniczny podział pracy [131].

Techniczny podział pracy, to sposób organizacji procesów produkcyjnych w społeczeństwie, polegający na wyodrębnieniu się grup ludzi zajmujących się wytwarzaniem określonych produktów (społeczny podział pracy), lub wykonujących określone czynności przy wytwarzaniu tego samego produktu. Z koncepcji technicznego podziału pracy wyrosła specjalizacja stanowisk pracy.

Specjalizacja stanowisk pracy - to zakres, w jakim ogólne zadania organizacji zostają podzielone na mniejsze części składowe. Korzyści ze specjalizacji stanowisk pracy to [119]:

•    pracownik wykonuje wąskie, proste zadania, więc osiąga w tym dużą wprawę,

•    łatwiej opracować instrukcje pracy oraz dobrać potrzebny sprzęt do pracy,

•    stosunkowo niewielkim kosztem można przyuczyć nowego pracownika do danego zadania. Ujemne skutki specjalizacji:

•    praca staje się bardzo monotonna i nużąca,

•    w dłuższym okresie czasu może nie przynosić zamierzonych korzyści.

podział pracy nie był dziełem mądrości ludzkiej, ale jest koniecznym, powolnym i stopniowym następstwem skłonności człowieka do wymiany, handlu i zamiany jednej rzeczy na druga. Skłonność ta jest wspólna wszystkim ludziom i tylko ludziom. Gdy zwierzą chce coś uzyskać od kogoś, to musi zaskarbić sobie jego życzliwość. Człowiek stosuje tą metodą tylko wtedy gdy nie ma innego sposobu”. Tak pisał, w 1776 r. A. Smith w swojej książce „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” [124], Dzieło uważane jest za pierwszą próbę naukowej analizy zjawisk ekonomicznych, a data jego wydania jest umownie przyjmowana za datę narodzin współczesnej ekonomii. Książka jest pierwszym uporządkowanym zbiorem argumentów na rzecz wolnego rynku. Poglądy w niej zaprezentowane stworzyły fundamenty liberalizmu gospodarczego i stanowią do dziś ważny punkt odniesienia współczesnych teorii ekonomicznych.

W rozdz. II (o źródle podziału pracy) pisał dalej: „Człowiek prawie ciągłe potrzebuje pomocy swych bliźnich i na próżno szukałby jej jedynie w ich życzliwości. W cywilizowanym społeczeństwie potrzebuje on nieustannie współdziałania i pomocy wielkiej liczby łudzi. Dlatego też jest bardziej prawdopodobne, że nakłoni ich do pomocy, gdy potrafi przemówić do ich egoizmu i pokazać im, że jest dla nich samych korzystne, by zrobili to, czego od nich żąda. Każdy, kto proponuje drugiemu jakiś interes, postąpuje w ten sposób. Daj mi to, czego ja chcą, a otrzymasz to, czego ty chcesz - to jest znaczenie takiej propozycji i sposób, w jaki otrzymujemy od siebie najwiąkszą ilość usług, które potrzebujemy. Ta skłonność do umowy, wymiany i kupna jest źródłem podziału pracy”.

Dzięki podziałowi pracy społeczeństwo zyskało powszechną zamożność sięgającą nawet do najuboższych warstw społeczeństwa [2], Wzrastający podział pracy jest najważniejszą przyczyną wzrostu wydajności produkcji. Każdy robi lepiej to, co robi wyłącznie; i gdy wreszcie cała jego praca zostaje sprowadzona do najprostszej czynności, dochodzi do takiej wprawy i szybkości, że nie nadąży się za nią śledzić i z trudem można pojąć, jak ręka ludzka może osiągnąć taki stopień zręczności i prędkości Podział pracy często też pozwala spostrzec, że robotnik zamienia się w „maszynę”, toteż rzeczywiście maszyna może go zastąpić. Wiele doniosłych wynalazków w mechanice (stosowanej do przemysłu) było wynikiem takiego właśnie spostrzeżenia.

Pewność, że można nadwyżkę swej pracy wymienić na potrzebne dobra, zachęca każdego człowieka do oddania się jakiemuś specjalnemu zajęciu i doskonalenia swych umiejętności w tej dziedzinie”. A. Smith [ 124]



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
40905 P3109097 B Podział pracy co zespół czynności organizatorskich polegających na wyodręb- yl niam
Podział pracy i koordynacja (kooperacja) w świecie organizacji. Koordynacja - działalność polegająca
DSC00264 (12) Strategia organizacji jest przyjętą przez jej kierownictwo spójną koncepcją działania,
ScannedImage 3 przyjęliśmy, dostrzega dalsze typowe cechy organizacji w: podziale pracy, podziale wł
Slajd9 Błędy w organizacji zakładu pracy: & podział pracy & hierarchia władzy & prz
SWScan01332 IIISolidarność wynikająca z podziału pracy albo organiczna 1 Sam charakter sankcji
Organizacja zespołu projektowego •    Tworzenie struktury podziału pracy •
wprowadzenia nowej organizacji procesu produkcyjnego, opartej na zasadzie przemyślanego podziału pra
W celu zapewnienia sprawnej organizacji pracy oraz przepływu informacji pomiędzy organami szkoły ora
zadania pracy kolonii podział zajęć w tygodniu Grupa Miejscowość: ZADANIA PRACY KOLONII w II TYG
4. Wymień i scharakteryzuj zasady odnoszące się do funkcji organizowania. a Zasada podziału pracy (A

więcej podobnych podstron