3912121811

3912121811



iktualności połączonych klocków, utrzymywanym dzięki prawom mechaniki, prawie zawsze kończy się sukcesem, mimo że na pierwszy rzut oka wygląda to na ryzykowną zabawę. Prawdziwe ryzyko czai się jednak w domu, o czym przekonywał publiczność eksponat pt. „Bezpiecznie jak w domu?”, wyjaśniający najczęstsze przyczyny wypadków domowych. Wystawę uzupełniały „zabawki” Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” Wydziału Informatyki: układanki z fraktalami, klocki, łamigłówki i łamirączki. Z porozwieszanych „matesów” odwiedzający wystawę mogli zrywać kartki z zadaniami i ciekawostkami matematycznymi.

Wystawa „Szansa czy Ryzyko” jest jednym z wielu działań wpisanych w projekt „Places”, w którym biorą udział partnerstwa miast i instytucji naukowych z całej Europy. Partnerstwo Urzędu Miasta Białegostoku, reprezentowanego przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Politechniki Białostockiej, reprezentowanej przez Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum”, jest jednym z 69 takich partnerstw. Głównym motywem działań białostockiego partnerstwa jest powołanie w naszym mieście centrum naukowego na miarę warszawskiego „Kopernika”. Wystawa nawiązywała do tej wizji. Zwiedzający ekspozycję proszeni byli o wypełnienie ankiet i wypowiedzenie się na temat profilu przyszłego centrum nauki.

„Places” jest projektem 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Wystawa „Szansa czy ryzyko” to już druga (po czerwcowej „Imaginary - oczami matematyki”, „Interaktywny test IQ” i „Tajemnice fizyki”) ekspozycja organizowana w ramach tego projektu. Dr Dorota Mozyrska, lokalny koordynator „Places”, już myśli o kolejnym przedsięwzięciu, równie atrakcyjnym dla zwiedzających.

prof. Zbigniew Bartosiewicz, WI

Wyróżnienia i plebiscyty architektoniczne

Budynek Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 16 znalazł się w trójce finalistów walczących o grand prix konkursu AEDIFICIUM ANNO 2009-2012.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Białymstoku wyróżniło najlepsze realizacje architektoniczne na terenie województwa podlaskiego, które zostały oddane do użytku w okresie od drugiej połowy 2009 do pierwszej połowy 2012 roku. Do konkursu AEDIFICIUM zgłoszono ponad 40 realizacji, wśród nich jury wyróżniło Operę i Filharmonię Podlaską, Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Ostatecznie grand prix konkursu trafiło do rąk autorów projektu Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej. Uroczystość wręczenia nagrody głównej, dyplomów za nominacje oraz listów gratulacyjnych dla inwestorów obiektów wyróżnionych w konkursie AEDIFICIUM ANNO 2009-2012 odbyła się 5 grudnia 2012 r. w hali budynku Wydziału Architektury PB. Zakończył ją wykład prof. arch. Marka Budzyńskiego i arch. Krystyny Umurzyńskiej zatytułowany „Kampus Uniwersytetu w Białymstoku - idee projektu i komplikacje realizacji”.

Budynek Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB ubiegał się także o tytuł Ulubieńca Polski. W internetowym plebiscycie na najciekawszy i najlepszy obiekt architektury w Polsce zrealizowany w latach 2000-2012 zajął miejsce w pierwszej dziesiątce 119 obiektów wytypowanych przez jury (spośród 1064 realizacji zgłoszonych do konkursu). Plebiscyt odbywał się w ramach 7. edycji konkursu Życie w Architekturze, organizowanego przez redakcję miesięcznika „Architektura--murator”. Życie w Architekturze, to ogólnopolski konkurs, którego celem jest promocja najlepszych osiągnięć w dziedzinie architektury oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą.

CNK było również nominowane do Kryształowej Cegły, konkursu, w którym nagradzane są najlepsze realizacje po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, czyli terenów Podlaskiego, Lubelskiego, Podkarpackiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz z Litwy, Łotwy, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Kryształową Cegłę przyznaje co roku Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Autorami wyróżniającego się oryginalnością projektu budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej jest zespół architektów związanych z wrocławską Pracownią Projektową AA_Studio Adrian Staszczyszyn. Wybudowało go konsorcjum Budimex S.A. Warszawa - Ferrovial Agroman S.A. Madryt.

oprać. Monika Rokicka





Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
15515 S5001364 90 Takie napady złości prawie zawsze zdarzają się w miejscach publicznych. Dzieci czę
skanowanie0083 copy W przypadku zapasów prawie zawsze sprawdza się reguła 80/20. Stąd też bardzo pop
na poziomie odpowiadającym pełnemu zatrudnieniu dzięki działaniu mechanizmu zmian płac realnych. Tak
indywidualnych roszczeń. Dzięki prawom pozytywnym pojawił się podział na prawa i wolności; *
Zagadnienia Połączenie procesora ze światem zewnętrznym Mechanizmy wejścia-wyjścia Magistrale
DSCN9726 Łańcuch kinematyczny - szeregowy układ połączonych ruchowo członów klimatycznych tworzący m
PA210628 Kontrola wydzielania hormonów (mechanizm hormonalny) Regulacja odbywa się dzięki statynom i
POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTW 77 Korony44. Ład ten mógł być utrzymany dzięki „sprawiedliwej
23853 PICT2531 114 Agrodcosystemy mają charakter antropogeniczny. Wytworzył je człowiek i utrzymuje
12 I. STRUKTURY LICZBOWE Dzięki prawom przemienności dodawania oraz rozdzielności mnożenia względem
człowiek dziedziczy po przodkach wrażliwość na cudze emocje (Mc Dougall - dzięki wrodzonym mechanizm

więcej podobnych podstron