4038600566

4038600566



MATHCAD 2000 ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 2/8

Jak widać na przedstawionym rysunku, okno robocze Mathcada zawiera oprócz menu głównego różne paski narzędzi, które podobnie jak w aplikacjach MS-Ojftce można dowolnie rozmieszczać na pulpicie. Korzystanie z tych narzędzi odbywa się w standardowy sposób, to jest poprzez kliknięcie myszą lub zastosowanie odpowiedniego skrótu z klawiatury, Mathcad stosuje specyficzny sposób edycji wyrażeń matematycznych, podobny do używanego w programie Word edytora równań - tu również operujemy tzw. kursorem dwuwymiarowym, który oprócz punktu wstawiania pokazuje zakres aktywnego argumentu (szczegóły podane zostaną w przykładach).

Regiony

Wszystkie dane (wzory, wyniki, wykresy) są przechowywane w prostokątnych polach zwanych regionami. W odróżnieniu od komórek Excela mogą one zajmować dowolną pozycję na arkuszu roboczym. Regiony przeznaczone są przede wszystkim do przechowywania wzorów matematycznych ale mogą również zawierać zwykły tekst (komentarze itp.), grafikę (np. wykresy funkcji) oraz obiekty osadzone - tworzone przez inne aplikacje Windows.

Należy wspomnieć, że sposób rozmieszczenia regionów ma wpływ na kolejność wykonywanych operacji i widzialność definiowanych przez użytkownika zmiennych, powinien więc być dopasowany do realizowanego algorytmu obliczeniowego. Mathcad przelicza kolejne regiony w naturalny sposób, począwszy od lewego górnego rogu „idąc” w prawo i w dół. (Wyjątkiem od tej zasady są tzw. zmienne globalne, o których dowiemy się z przykładów).

2. Uwagi dotyczące ćwiczeń w pracowniach OMK

Wszystkie przykłady prezentowane na ćwiczeniach oraz materiały pomocnicze są dostępne w postaci elektronicznej - jako pliki Mathcada (*.mcd) w katalogu K: bufor mathcad. Dodatkowe materiały pomocnicze (przygotowane przez Piotra Knyziaka) znajdują się w podkatalogu ... pkProszę pamiętać aby nie otwierać plików bezpośrednio z dysku Kj_, gdyż może to zablokować dostęp innym użytkownikom. Przed otwarciem danego pliku proszę zrobić jego kopię na dysku lub w C: Temp i ewentualnie utworzyć odpowiedni skrót na pulpicie. (Jeżeli mamy dużo miejsca na dysku I: to najwygodniej skopiować tam cały katalog ... mathcad).

3. Informacje podstawowe - przegląd

Punkt niniejszy stanowi przegląd operatorów, klawiszy funkcyjnych i narzędzi stosowanych w Mathcadzie. Pomyślany został jako mała ściąga pomocna przy realizacji przykładów prezentowanych na ćwiczeniach. Zanim zadasz pytanie prowadzącemu zajęcia zajrzyj tutaj i spróbuj samodzielnie znaleźć odpowiedź. Pamiętaj, że podane tu informacje są wybiórcze, gdyż mają jedynie ułatwić początki pracy z Mathcadem. Szczegółowe i pełniejsze informacje należy szukać w systemie pomocy „Resource Center”. Zamiast żmudnego czytania tego punktu zacznij po prostu pracę z Mathcadem i naucz się efektywnie posługiwać wbudowanym systemem pomocy.

Podstawowe operatory

Wykaz stosowanych w Mathcadzie operatorów i odpowiadających im klawiszy funkcyjnych przedstawiono w załączniku 1. Większość podanych tam skrótów klawiaturowych nie trzeba pamiętać gdyż można je zastąpić kliknięciem odpowiedniej ikonki z pasków narzędziowych lub z menu głównego. Operowanie myszką jest jednak wolniejsze i często mniej wygodne, dlatego warto chociaż pobieżnie zapoznać się z przedstawioną tabelą i zapamiętać kilka kluczowych skrótów klawiaturowych. Przegląd pozostałych klawiszy funkcyjnych można znaleźć w systemie pomocy „Resource Center" (hasło: keyboard help).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 1. Wprowadzenie Mathcad 2000 to profesjonalny
MATHCAD 2000 ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 3/8 Wybrane funkcje wbudowane System Mathcad
MATHCAD 2000 ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 4/8 W wielu przypadkach możemy stosować obydwie
MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 5/8 MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podsta
MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 6/8 obliczaniu wyrażeń. Podczas edycji wzorów
MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 7/8 Tworzenie wykresu funkcji Poniżej opisano
MATHCAD 2000 - ściąga do ćwiczeń z podstaw informatyki 8/8 Załącznik 1:    Podstawowe
MATLABMateriały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Informatyki Wydział Inżynierii Mechanicznej i Roboty
Jak widać na powyższym rysunku, zawór pozwala przełączać pomiędzy przelotem „P” -> „A”, a
1.5 Wyniki i wnioski Jak widać na powyższych rysunkach punkt maksymalnego przesunięcia, znajduje się
r: Artur Gmerek Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki, Politechnika Łódzka, Instytut
r: Artur Gmerek Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki, Politechnika Łódzka, Instytut
Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki, Politechnika Łódzka, Instytut Automatyki, autor:
Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki, Politechnika Łódzka, Instytut Automatyki, autor:
Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki. Politechnika Łódzka. Instytut Automatyki, autor:
Materiały pomocnicze do ćwiczeń z Podstaw Robotyki, Politechnika Łódzka, Instytut Automatyki, autor:
skanuj0029 (155) 42 Mathcad. Ćwiczenia 5. Jak widać na rysunku 3.43, Mathcad poprawnie zidentyfikowa

więcej podobnych podstron