1862543082

1862543082



studiów. Od niej też zależy jakość kształcenia. Z kolei na oba te priorytety ma wpływ sposób i wysokość finansowania szkolnictwa wyższego.

Jako jedyna w regionie uczelnia o profilu techniczno-rolniczym kształcimy wysoko kwalifikowaną kadrę inżynieryjną dla gospodarki. W ostatnich latach obserwujemy niestety mniejsze zainteresowanie młodzieży tymi kierunkami, a przyczyną jest nie tylko niż demograficzny. Młodzież chętniej wybiera kierunki należące do grupy społeczno-ekonomicznych i humanistycznych, które nie zawsze odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Konieczne jest więc już na poziomie szkoły średniej rozbudzanie w młodzieży świadomości o przydatności kierunków technicznych, o dużym zapotrzebowaniu na inżynierów w Polsce i w Europie. Liczę, że nasze działania m.in. porozumienia ze szkołami średnimi, utworzenie klas akademickich w LO VI, szeroka akcja promocyjna poprzedzająca rekrutację powinny przynieść efekty. Również nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym zmierza w kierunku by analiza rynku pracy i przedsiębiorcy decydowali o uruchamianiu potrzebnych gospodarce kierunków.

innym problemem jest finansowanie niepokrywające zadań, które na uczelnie akademickie nakłada ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Optymistyczne informacje płynące z Ministerstwa, iż okres 2007-2013, uwzględniając budżet państwa i Unii Europejskiej będzie korzystny dla finansowania badań naukowych muszą mobilizować nas do działań, które umożliwią pozyskanie takich środków. Mam na myśli przygotowanie takich projektów badawczych, które dadzą przełożyć się na innowacje w gospodarce, tworzenie silnych zespołów badawczych, umacnianie współpracy z regionem, zwiększenie finansowania badań bezpośrednio przez przemysł. Jesteśmy uczelnią opierającą się w przeważającej mierze na naukach stosowanych. Powinniśmy więc tak dostosować nasze struktury, aby szybko reagować na potrzeby przemysłu.

Te i inne zadania wymuszają na nas planowane zmiany w systemie szkolnictwa wyższego: powołanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Agencji Badań Podstawowych, studia doktoranckie interdyscyplinarne czy też wspomniana już nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym.

Rozmawiała Elżbieta Rudzińska



Wraz z postępem technicznym i rozwojem techniki zmieniają się oczekiwania pracodawców poszukujących kadry. Napływ nowych inwestycji zagranicznych oraz dobra kondycja polskiej gospodarki znajdują odzwierciedlenie w zwiększonym zainteresowaniu zatrudnieniem inżynierów. Absolwenci uczelni technicznych nie muszą więc obawiać się o pracę. Jednego można być pewnym - wykształcenie techniczne to dobra lokata na przyszłość.


Jak przekonać o tym maturzystów stających przed wyborem kierunku studiów? Na pewno poprzez wszechstronną promocję i rzetelną informację, aby uświadomić młodzieży, że studia techniczne to przyszłość.

Dlatego nasza uczelnia prowadzi szeroką akcję promocyjną. Rozpoczęły ją Drzwi Otwarte UTR które odbyły się już 15 lutego br. Przed Drzwiami Otwartymi Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego postanowiła osobiście spotkać się z uczniami szkół średnich. Odwiedzano młodzież w czasie przerw i przekazywano materiały promocyjne zapraszające do naszej uczelni. Efekty były widoczne, Auditorium Novum pękała w szwach. Tegoroczne spotkanie z maturzystami cieszyło się większym zainteresowaniem niż w ubiegłym roku.

W części oficjalnej młodzież powitał prorektor ds. dydaktycznych i studenckich prof. UTP Zdzisław Drzycimski, który dokonał prezentacji naszej uczelni oraz oferty kształcenia. W tym roku postanowiliśmy uatrakcyjnić młodzieży Drzwi Otwarte, zapraszając kabaret „Słuchajcie”.

Po części oficjalnej młodzież zaczęła przemierzać stoiska wydziałów, szukając ulotek informacyjnych oraz oglądając prace studentów, pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych. Stoiska były w tym roku niezwykle kolorowe i atrakcyjne. Każdy wydział prezentował swoje ciekawostki. Kandydatów do stoiska Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt przyciągały dźwięki sygnałów łowieckich w wykonaniu członków Koła Naukowego Sygnalistów Łowieckich. Prezentowano doświadczenia z rtęcią, maszyny rolnicze, była możliwość przejażdżki konnej. Na młodzież czekały słodkie krówki i pączki, specjalnie na tłusty czwartek. Zainteresowaniem cieszyły się gadżety - stojaczki do komórek, długopisy oraz kolorowe zwierzaczki. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. W holu rozbrzmiewała muzyka młodzieżowa, a wszystko po to, aby pokazać jak ciekawe jest życie studenckie.

Przedstawiciel Samorządu Studenckiego Mariusz Nowogórski, przechadzając się wśród stoisk, opowiadał o urokach studiowania w UTR Wielu maturzystów pytało między innymi o nowe kierunki studiów: wzornictwo, transport, technologię żywności i żywienie człowieka.

Kandydaci mieli okazję zwiedzić laboratoria wydziałowe, domy studenta, kluby studenckie. Przedstawiciele organizacji, klubów studenckich oraz kół naukowych przygotowali dla swoich młodszych kolegów różnego rodzaju konkursy i prezentacje. Czynnie w imprezie brali udział jak co roku: Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego, Akademicki Związek Sportowy, Klub Badań Podwodnych „Arius”, Klub Studencki „SPIN”, Klub Krótkofalowców, NZS, Koła Naukowe: Sygnalistów Łowieckich, Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych, Nowoczesnych Metod Projektowania Technologii Robót Budowlanych, Informatyki Chemicznej, Biotechnologii, Hodowców Trzody Chlewnej.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Drzwi Otwartych składam serdeczne podziękowanie za udział w promocji naszej uczelni.

Katarzyna Nowakowska

BIULETYN 19



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
studiów. Od niej też zależy jakość kształcenia. Z kolei na oba te priorytety ma wpływ sposób i wysok
zredukowane, niemal do zera. Nie od nas jednak zależy, czy kształcenie w zakresie kultury i sztuki b
Wstęp Zgodnie z polityką jakości kształcenia realizowaną na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (UM)
1. Wstęp Wydziałowa Komisja ds. Oceny i Zapewnienia Jakości Kształcenia (WKOZJK) na Wydziale
skanuj0016 Od XVIII w. wiedza o ciele nie tylko się powiększyła, ale zmieniła się też jej jakość. Ju
Ewaluacja jakości kształcenia Analityka medyczna - studia podyplomowe Wykres 5. Ocena studiów
Ewaluacja jakości kształcenia Analityka medyczna - studia podyplomowe Wykres 9. Wpływ studiów na jak
WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA Absolwent studiów licencjackich w zakresie ratownictwa medyczn
WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA 6. ZAŁĄCZNIKI Regulamin studiów wyższych ATH Uchwała Nr
WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA 11. zgodnie z regulaminem studiów wyższych ATH okresem
78491 skanuj0019 (76) MŁODZIEŻ ? i Młodzież wydaje się być grupą szczególnie istotną dla miasta X. T
16 Mirosław Chudek Odkształcenie w głąb pokładu sięga na odległość 40 m. Z kolei sztywniejsza od nie
Wydziałowemu Zespołowi ds. Jakości Kształcenia. Pozyskiwanie informacji od szerokiego grona studentó
DSC00391 Sprawność wentylacji zależy w dużej mierze od rozkładu (wzajemnego usytuowania budynku), ks
budżetowa jest styczna do najwyższej osiągalnej krzywej obojętności. Ale to też zależy od gustów
Programy kształcenia studentów na Wydziale Chemii zależą od kierunku studiów (studia dzienne,
Lider Jakości KształceniaSTUDIAZ PRZYSZŁOŚCIĄ Certyfikaty dla: •    studiów I

więcej podobnych podstron