426907407

426907407



FAZA II - wzajemna wrogość - jest to okres wzajemnych zarzutów, negatywnych uwag oraz ocen, coraz większa ilość i intensywność stosowanych detektorów.

FAZA III - kulminacja - czas rozładowania napięcia, prowadzący do silnych awantur - jest to faza krótka, bardzo daleka od zdrowego rozsądku. Ze względu na silne emocje tj. nienawiść, wrogość, żal, często dochodzi do agresji. Jest to faza, kiedy nie docierają do skonfliktowanych stron żadne argumenty. Stan tak silnego napięcia emocjonalnego nie może trwać długo, jest on bardzo trudny do zniesienia oraz nienaturalny.

FAZA IV - wyciszanie - jeżeli strony utrzymują ze sobą komunikację, można przejść do prób spokojnego rozważenia problemu, oddzielić emocje od faktów.

FAZA V - porozumienie - faza ta pozwala na skonfrontowanie stanowisk, rozpatrzenie wzajemnych interesów, co umożliwia współdziałanie.

Ważne jest wypracowanie gotowości do dialogu, co daje szansę na rozwiązanie.

Wyróżniamy pięć podstawowych metod rozwiązywania konfliktów:

1.    Wyłączanie - odstąpienie od współpracy z osobą konfliktogenna. Wyłączenie nie jest jednak rozwiązaniem konfliktu, lecz dowodem na to, że jest to możliwe w istniejącym układzie personalnym. To styl typowy dla osób, dla których samo napięcie emocjonalne i frustracja spowodowana konfliktem jest na tyle silne, że wolą wycofać się z konfliktu, niż podjąć próby jego konstruktywnego rozwiązania. Podejście takie spowodowane jest prawdopodobnie tym, że w przeszłości jakieś konflikty na tyle mocno zraniły danego człowieka, że pamięć tego powoduje reakcję wycofania się. Może być również podyktowane przeświadczeniem, ze konflikt sam w sobie jest złem, że jest zbędny i poniżający. Ludzie w różny sposób unikają konfliktów . W sytuacji równowagi sił obu stron będą udawali, że konfliktu nie ma. Gdy jedna strona sporu jest silniejsza wycofają się i ustąpią z realizacji własnych praw i interesów. Żeby zachować dobre samopoczucia podejmą próby zdeprecjonowania strony sporu lub jego przedmiotu. Gdy zaś oni sami mają przewagę, będą usiłowali narzucić własne zdanie, próbując zdominować partnera interakcji, nie dbając przy tym o to, po czyjej stronie są rzeczywiste racje. W ten sposób będą uciekali od rzeczywistego rozwiązania zaistniałego problemu.

2.    Poddanie się - to najczęściej stosowana metoda rozwiązywania konfliktów, polegająca na wykorzystaniu przez silniejszego swojej pozycji w organizacji. Poddanie podobnie jak wyłączenie nie jest skutecznym rozwiązaniem, gdyż strona poddająca się przy pierwszej lepszej okazji ponownie wywołuje konflikt.

Ten styl, najogólniej mówiąc, polega na postępowaniu zgodnym z interesem strony przeciwnej. Postępują tak te osoby, które nastawione są przede wszystkim na podtrzymanie



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC01169 ADAM Nie sądzi pan. że jest to sztuka o Desdemonie? Każda próba dowiedzenia prawdy wzbudza
IMGp03 (2) Pierwsza faza obejmuje okres od 2. do 3. roku życia. Jest to okres bazgrania. Autor wymie
DSC01606 2. Autonomia vs wstyd i zwątpienie Jest to okres (zwany w klasycznej psychoanalizie Freuda
skanuj0017(1) 3 Karnawał Nowy Rok witany jest bardzo hucznie, zaraz potem zaczyna się karnawał. Jest
Print0006 TIF 6 PEDIATRIA Jest to okres doskonalenia się ruchów lokomo-cyjnych. Chód dziecka jest je
Cykl życia produktu Cykl życia produktu jest to okres, w którym produkt znajduje nabywców na rynku,
Cykl projektowo realizacyjny *    W szeroki pojęciu jest to okres liczony od
Czas t Okres I cechuje malejąca prędkość pełzania, w okresie II prędkość pełzania jest stała, okres
TWG2 3 umożliwienia startu do stałego wzrostu gospodarczego; jest to okres takich zamian społeczeńst
013 2 ar. Jest to okres rozwagi i cierpliwości w każdej sferze twojego życia — fizycznego, etaocjon
57150 P1350877 89 piei r>vszy ci®* Jest to okres intensywnego wzrostu po urodzeniu trwa do ukończ
03 10 09 (59) czwartym Jest to okres, gdzie występują zrosty, deformacje, zaniki mięśniowe i podwich

więcej podobnych podstron