4299675769

4299675769



historii w badaniu przeszłości”. Jest to ocena różna od dotychczasowych, ukształtowanych między innymi przez Władysława Semkowicza i Brygidę Kiirbis. Inne przedstawione tutaj kwestie to systematyka dyscyplin zaproponowana przez Lelewela, geneza i źródła jego koncepji oraz odpowiedź na pytanie o ocenę jego dorobku w zakresie nauk pomocniczych historii. Nowe ustalenie przynoszą zwłaszcza dwa ostanie zagadnienia.

W referatach Hieronima Szczegóły (s. 133-142), Stanisława Aleksandrowicza (s. 119-132) i Marii B. Topolskiej (s. 105-118) zaprezentowane zostały badania Lelewela nad numizmatyką polską, historią kartografii i nauką o książce. Referat H. Szczegóły przynosi ocenę wartość dorobku badawczego Lelewela dla numizmatyki, polegającego na wypracowaniu warsztatu badawczego tej dyscypliny oraz potraktowaniu monety jako źródła w procesie dydaktycznym. Zdaniem autora możliwe to było dzięki umiejętności widzenia problemów numizmatyki na tle dziejów ekonomicznych i politycznych, czyli umiejętności pełnego wykorzystania informacji zawartych w źródle. Nasza wiedza o Lelewelu wzbogacona została także o informacje dotyczące jego działalności jako historyka kartografii, a szczególnie metodycznych aspektów ówczesnych badań kai tograficznych.

Do czwartej grupy tematycznej należą referaty, w których przedstawiono postać LH»*wrla jako historyka. Ukazano w nich jego dorobek na polu historiografii, a także wskazań-• na wpływ jego poglądów na rozwój polskiego piśmiennictwa historycznego. Na szczególną uwagę zasługuje referat Lucyny Turek-Kwiatkowskiej pt. Lelewel w historiografii pomorskiej (s. 271-293). Autorka postawiła sobie za cel ukazanie przyczyn zainteresowania się historyków pomorskich pracami Lelewela, ich oddziaływaniem na historiografię pomorską, drogami dotarcia na Pomorze i sposobami ich wykorzystania.

W ciekawy sposób, stosując formułę konstrukcyjną upraszczającą wprawdzie, ale też ułatwiającą pokazanie charakterystycznych rysów myśli historyka, przedstawił koncepcję dziejów Polski Joachima Lelewela Andrzej Wierzbicki (s. 205-219). Autor rozpatrzył poglądy Lelewela z punktu widzenia czterech dychotomii: monarchizm—republikanizm, państwo—naród, okcydentalizm—rodzimość, optymizm—pesymizm.

Marian Drozdowski omówił lelewelowską koncepcję przyczyn rozbiorów Polski (s. 221-232). Problematyką śląską u Lelewela zajął się Kazimierz Bartkiewicz (s. 245-259), a brak zainteresowania sprawami związanymi z problematyką bałtycką w dziejach Polski w twórczości historyka scharakteryzował Zygmunt Boras (s. 261-270).

Całość wieńczy omówienie dyskusji opracowane przez K. Bartkiewicza.

Sesje odbywające się co jakiś czas, poświęcone określonemu zagadnieniu, są m.in. odzwierciedleniem dokonującego się w pracach nad nim postępu badawczego. Przykład takiej sytuacji stanowi sesja, która odbyła się z okazji 200-lecia urodzin Lelewela. Przynosi ona w rezultacie nowe, poszerzone spojrzenie dotyczące postaci Lelewela i jego działalności. Opublikowane materiały zainteresują przede wszystkim historyków, specjalistów z różnych dziedzin, choć nie tylko.

Spośród mankamentów publikacji tego typu, które odnoszą się także do omawianej, wymienić trzeba przede wszystkim różną ich wartość. Niektórzy autorzy referatów mieli do powiedzenia niewiele nowego lub zgoła nic. Może będą one przynajmniej inspiracją do dalszych badań. W niektórych przypadkach czytelnik może mieć kłopoty z określeniem miejsca referatu w dotychczasowych badaniach. Brak w niektórych wniosków końcowych także można uznać za fakt pomniejszający ich wartość. Mimo to sięgnięcie po tę publikację może okazać się pożyteczne.

Andrzej Padziński Henryk Seroka

Zakład Nauk Pomocniczych Historii i Bibliotekoznawstwa UMCS

118



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image087 tpHL — czas propagacji do stanu 0 na wyjściu; jest to czas mierzony od chwili osiągnięcia p
SNC01175 Hodowla cyto-, histo- i organotypowa Hodowla Jest to utrzymania oddzielonych od organizmu k
page0120 110 dzimy niejako to, czego zmysły nasze postrzegać nie mogą, bo jest to za daleko od nas,
folia proces uczenia sie (3) zaletą poszi* >ia< sgo toku nauczania jest to. Ze wymaga OD UCZ
12 1. Wykład I, 2.X.2009 Jest to forma kwadratowa od x. Jej współczynniki mają w analizie portfelowe
2 Wykładowcy mogą także przekazać studentom konspekty w formie wydruku, lecz jest to dobrowolne i za
t Rys. 4.81. Parametry geometryczne śmigła Promień śmigła R jest to odległość mierzona od osi piasty
Cykl projektowo realizacyjny *    W szeroki pojęciu jest to okres liczony od
Slajd17 Periodyzacja historii powszechnej Periodyzacja - jest to podział procesu dziejowego na mniej
T 7 £ i s Nj5 74.    wskaźnik jakości jest to ocena cechy jakościowej produktu wyraż
Scena 2... Pan Ryszard odwiedza Twój gabinet. Jest to trzecia wizyta od śmierci żony. Podobnie
Początek historii to brama, przez którą do historii wchodzimy. Najczęściej jest to rodzaj zaproszeni
Jest to ocena ministra czy nie naruszono interesów gospodarki morskiej, izba morska nie bada
mini P1000705 TWIERDZENIE (o wyłączaniu czynnika stałego) Jeżeli f(x) jest całkowalna w X, a k-stał
mini P1000706 1 IW I TWIERDZENIE (o wyłączaniu czynnika stałego) Jeżeli f(x) jest całkowalna w X, a

więcej podobnych podstron