4380216972

4380216972



podstawie dowodów księgowych wraz z ich przechowywaniem, sporządzanie sprawozdań finansowych i tym samym ustalanie wyniku finansowego1. Oprócz tego każdy księgowy powinien dbać o wypełnianie obowiązków i dotrzymywanie terminów wobec różnych jednostek i instytucji publiczno-prawnych. Istotna jest również umiejętność podejmowania decyzji wspomagających działalność przedsiębiorstwa, dotyczących np. optymalizowania kwot podatków.

Często mówi się, że księgowy w hierarchii przedsiębiorstwa usytuowany jest zaraz po szefie. Jest to osoba od której dużo zależy, dlatego aby móc prawidłowo wypełniać swoje obowiązki powinien posiadać pewne predyspozycje. Niewątpliwie jedną z ważniejszych jest umiejętność analitycznego i logicznego myślenia. Dobry księgowy powinien wykazywać się przede wszystkim starannością, uczciwością, cierpliwością. Niemniej ważną cechą jest również sumienność, bowiem księgowy pracuje pod presją czasu. Zobligowany jest do dotrzymywania terminów wynikających z obowiązujących przepisów i procedur, co wiąże się z tak zwanymi „gorącymi okresami” w pracy, czego przykładem może być przygotowywanie sprawozdań rocznych. Istotne znaczenie ma także komunikatywność, oznaczająca w tym przypadku umiejętność przekazywania informacji wszystkim osobom zatrudnionym w firmie, kierownictwu, itp2. Oprócz zdolności i pewnych cech osobowości księgowy powinien posiadać dużą wiedzę z rachunkowości. Policealne studium rachunkowości lub technika rachunkowości umożliwiają uzyskanie niezbędnej wiedzy z tego zakresu. Absolwenci tych szkół posiadają odpowiednie kwalifikacje do podjęcia zatrudnienia w rachunkowości przedsiębiorstw czy jednostek publicznych. Są przygotowani do sporządzania sprawozdań finansowych, odpowiedniego przechowywania dokumentacji księgowej, dokonywania rozliczeń finansowych, wykorzystując przy tym znajomość przepisów podatkowych czy Ustawy o rachunkowości. Po spełnieniu dodatkowych warunków mogą starać się o uzyskanie certyfikatu księgowego.

W pracy księgowego obowiązują pewne stopnie księgowości, do których zalicza się: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradztwo podatkowe oraz biegłego rewidenta. Pewną przepustką do tych poziomów jest ukończenie studiów wyższych na kierunku finanse i bankowość. Jest to jeden z wymogów, aby móc wspinać się po stopniach księgowości, jednak nie jest to warunek wystarczający. Wymagania na poszczególne poziomy, które należy spełnić, są określone odpowiednimi przepisami prawa. Najbardziej interesujące warunki pracy tworzą duże firmy, oferujące szerokie perspektywy zawodowe, szkolenia, międzynarodowe certyfikaty oraz atrakcyjne wynagrodzenia3.

Podnosząc kwalifikacje księgowi zwiększają swoją szansę na atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia, a potwierdzeniem zapotrzebowania na wykwalifikowanych finansistów są oferty pracy w tym zakresie. W poniższej tabeli przedstawiamy liczby ofert pracy dla księgowych z 13 marca 2012 r.

5

1

Ustawa z dn. 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz. U. 1994 Nr 12 poz. 591, art. 4 ust. 3.

2

P. Hebla, J. Madejski, Zawód z pasją, http://www.opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/pokaz/id/1032, 06.04.2013 r.

3

Księgowy dzisiejszych czasów, ..., op. cit.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2)    prowadzenie ewidencji księgowej i sporządzanie sprawozdań finansowych,
1.3. Podstawowe zasady sporządzania sprawozdania finansowego jednostek pow iązanych Jednostka dominu
1.7.Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego - waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza Nini
Podstawowe zasady przyjęte przy sporządzaniu sprawozdania finansowego Niniejsze skonsolidowane
103PC GUARD S.A.8.1.2. Źródła informacji stanowiące podstawę sporządzenia sprawozdania finansowego i
www.pwc.pl/pl/audyt Sporządzanie sprawozdań finansowych odpowiadających na wymogi artykułu
Uwarunkowania sporządzania sprawozdań finansowych Organizacje pożytku publicznego, do których stosuj
1. WPROWADZENIE Poradnik będzie Ci pomocny w przyswajaniu wiedzy o sporządzaniu sprawozdań finansowy

więcej podobnych podstron