4558206801

4558206801



542


1936 R. - PRZEGLĄD BUDOWLANY

RÓŻNE.

Polski Komitet Normalizacyjny przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu podaje do wiadomości wszystkich zainteresowanych, iż ukazała się między innymi z druku, uchwalona przez plenarne posiedzenie Komitetu w dn u 3 grudnia 11135 r. broszura:

POLSKIE NORMY.

Rury kanalizacyjne żeliwne. (Cena 3.— zh).

Broszura powyższa jest do nabycia w Biurze Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (Warszawa, Elektoralna 2).

I. OGÓLNOPOLSKI ZJAZD INŻYNIERÓW

WE LWOWIE.

Podajemy treść okólnika N. 0. I. w powyższej sprawie: Na I Ogólnopolskim Zjeździe Inżynierów w 1037 r. wygłoszonych będzie szereg referatów. Termin zgłaszania tych referatów upływa w dniu 31 grudnia b. r.

Zc względu na ogólno - inżynierski charakter Zjazdu, referaty to nie mogą zamykać się w granicach wąskich specjalności, winny natomiast posiadać charakter szerszy, budzący zainteresowanie ogółu świata technicznego.

Referaty Zjazdu nie mogą też stanowić fragmentarycznych, przypadkowo zestawionych zagadnień, łecz powiązane być winny w logiczną całość, prowadzącą do syntezy twórczych myśli inżynierskich, dotyczących najpoważniejszych problemów gospodarczo - technicznych, aktualnych dla polskiej racji stanu w obecnej chwili dziejowej.

Takimi najpoważniejszymi problemami doby obecnej, zajmującymi cały świat inżynierski, jest niewątpliwie podniesienie potencjału obronnego Państwa i stworzenie technicznych podstaw do szybkiego rozwoju gospodarczego, do likwidacji bezrobocia oraz do zapewnienia dobrobytu społeczeństwa.

Za jedyną drogę prowadzącą najbardziej bezpośrednio do osiągnięcia powyższych celówT należy uznać pełną mobilizację sił twórczych, którymi organizm gospodarczy i społeczny Polski rozporządza, w postaci: konstruktywnej myśli, energii świata pracowniczego oraz zasobów naturalnych i gotowych urządzeń naszego kraju.

Praktyczne rozwinięcie na wszystkich odcinkach technicznej twórczości, naczelnej idei mobilizacji sił i środków’ dla wzmożenia potencjału gospodarczo - obronnego Rzeczypospolitej, jest dziś szczególnym obowiązkiem inżynierów, jako reprezentantów szczytów myśli technicznej Kraju.

Na swoim pierwszym ogólnym Zjeździe wypadającym w tak ważnym i trudnym zarazem dla Państwa okresie, w zgłoszonych na Zjazd referatach, inżynierowie powinni przedstawić myśli i opracowania ze swoich dziedzin, tak dobrane pod względem zawartego materiału, aby mogły złożyć się w sumie na jednolitą koncepcje programową.

Mamy ambicję, aby koncepcja ta stała się w przyszłości racjonalną podstawą do opracowania ścisłego planu mobi-l zacyjnego sii gospodarczych Rzeczypospolitej.

KOMUNIKATY ODDZIAŁÓW

ODDZIAŁ W KRAKOWIE.

Zarząd Krakowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych złożył sprawozdanie na Walnym Zebraniu w dniu 24X1.1936 r.

Oddział liczy 63 członków z teiytorium Województwa Krakowskiego, Po załatwieniu początkowych snraw organizacyjnych Zarząd nawią?ał ścisły kontakt z Zarządem Głównym w Warszawie, delegując obserwatoiów do Komisji. Opracowano szczegółowy memoriał co do uregulowania uprawnień inżynierów budowlanych w zakresie prawa budowlanego i przemysłowego, przy czym Oddział p*» ruszył również niezałatwiony dotychczas zakres uprawnień w dziale prawa wodnego i komunikacji i zapoczątkował interwencję w sprawie określenia „konstrukcyj skomplikowanych”.

Z powodu braku reprezentacji inżynierów Województwa Krakowskiego wystąpił z inicjatywą założenia Koła Inżynierów w Krakowskim Towarzystwie Technicznym i prowadzi dalej akcję przystąpienia do N. O. I. po zorganizowaniu kół poszczególnych działów specjalnych.

Na utworzonej Komisji Badań Naukowych pod przewodnictwem Prof. Inż. Feliksa Zalewskiego wygłoszono 9 odczytów z dziedziny budownictwa, które wywołały żywe zainteresowanie tak ze względu na poziom jak i wybrane interesujące tematy. Komisji tej użyczyła Akademia Górnicza gościnności przy stacji doświadczalnej. Urządzono 2 wycieczki naukowe do Porąbki i Rożnowa z udziałem kilkudziesięciu osób oraz kilka wycieczek miejscowych.

Za tak żywą działalność podziękowano ustępującemu Zarządowi i wybrano nowy Zarząd w składzie: Prezes Inż. Stroka Kazimierz, wiceprezes Inż. Czerwiński Marian, sekretarz Inż. Gabryszewski Tadeusz, skarbnik Inż. Fur-dzik Tadeusz, członkowie Inż. Illakowicz Janusz, Inż. Ko-pyciński Bronisław, Prof. Inż. Pogany Wojciech, Dr. Inż. Taub Józef.

W bieżącym roku przekazano Zarządowi zorganizowanie sekcji wodnej i komunikacyjnej, które ze względu na skład osobowy rokują nadzieję poważnej pracy naukowej i zawodowej na terenie Oddziału.

Zarząd Towarzystwa Technicznego okazywał Oddziałowi zawsze prawdziwą życzliwość, gdyż Oddział był równocześnie Kołem Towarzystwa, co należy szczególnie z podziękowaniem podnieść.

ODDZIAŁ ŚLĄSKO-DĄBROWSKI.

Dla zaznajomienia kolegów z postępami techniki w budownictwie stalowym i żelbetowym zostały zorganizowane odczyty sprawozdawcze według następującego programu z II Międzynarodowego Kongresu Mostów i Konstrukcji w Berlinie:

Dn. 2.XI1. Inż Emil Łazoryk — „Ogólne wrażenia z kongresu ze specjalnym uwzględnieniem konstrukcyj żelbetowych i betonowych”.

Dn. 9.XII. Inż. Henryk Honheiser — „Nowe tendencje w budownictwie stalowym na II Kongresie”.

Inż. Jerzy Koziołek — „Przegląd ostatnio wykonanych mostów stalowych”.

Dn. 16.XII. Inż Artur Jahns — „Praktyczne zagadnienia spawania na II Kongresie”.

Inż. Wojciech Pogany — „Zagadnienia gruntów budowlanych na II Kongresie”.

Odbyte dotychczas odczyty cieszyły się dość dużą frekwencją i wywołały żywe zainteresowanie u słuchaczy. Zgodnie z życzeniem Żarz. du Głównego przewidziane zostało odbycie zebrania dyskusyjnego w sprawie norm dla projektów mostowych i drogowych. Wycieczek w okresie sprawozdawczym nie urządzano ponieważ w tym czasie ciekawe pod względem technicznym roboty zostały już zakończone. W okresie zimowym przewidziane są wycie'z-ki na tereny zakładów przemysłowych.

Oddział przez swych delegatów bierze udział w pracach Oddziału Śląsko-Dąbrowskiego N. O. I. Obecnie czynione są przygotowania do uroczystego otwarcia Oddziału, któ-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMAG0143 POLSKI KOMITET NORMALIZACYJNY i-----—ro*- *- "* Pomiar opadu pyłu przy użyciu płytek
# POLSKI KOMITET NORMALIZACYJNY POLSKA NORMA PN-70 B-01025 Projekty budowlane Oznaczenia
WZORY NOWYCH FORMULARZY DLA BIBLIOTEK Komisja Racjonalizacji Druków przy Polskim Komitecie Normaliza
maj 2000POLSKA NORMAPN-B-01029 POLSKI KOMITET NORMALIZACYJNY Rysunek budowlanyZasady wymiarowania na
CCF20100418000 Polski Komitet NormalizacyjnyPOLSKA NORMAPN-B-01027 lipiec 2002 Rysunek budowlanyOzn
img322 POLSKA NORMA Polski Komitet NormalizacyjnyPN-EN 10045-1 grudzień 1994dwioze

PN 80 G 46000 Tory (2) UKD 622.625.1:625.112 POLSKI KOMITET NORMALIZACJI. MIAR I JAKOŚCI POLS
PN 82 B 02001 strona 1 UKD 624.042:69.001.2 POLSKI KOMITET NORMALIZACJI, MIAR  I JAKOŚCI POL
PN 93 G 15000 Odrzwia łukowe s1 (2) UKD 622.281.5 POLSKI KOMITET NORMALIZACJI, MIAR I JAKOŚCI
PN G 0600997 Odstępy s1 (2) marzec 1997 POLSKA NORMA POLSKI KOMITET NORMALIZACYJNY Wyrobiska k
spring1 UKD 744.4 62 272 m POLSKI KOMITET NORMALiZACJL MIAR 1 JAKOŚCI POLSKA
Scan10033 UKD 621 882.31 UKD 621 882.31 ę- POLSKA NORMA POLSKI KOMITET NORMALIZACJI. MIAR I
PN 93 G 15000 Odrzwia łukowe s1 (2) UKD 622.281.5 POLSKI KOMITET NORMALIZACJI, MIAR I JAKOŚCI
Scan10038 ! UKD 621.882.4 n§ POLSKI KOMITET NORMALIZACJI I MIAR POLSKA
skanowanie0001 (55) UKD 662.749.2:543. S42/.843 POLSKI KOMITET NORMALIZACJI. MIAR I JAKOŚCI P

więcej podobnych podstron