4558207085

4558207085



46 S. Jewtuc owicz

w procesie akumulacji, jak również wskutek wytapiania znajdującego się pod osadami lodu reliktowego.

Na północ od Kutna, na terenie zaliczonym przez S. Lencewicza [42j do czołowej moreny kutnowskiej, w Wieszczycach znajduje się owalny pagórek. Dłuższa jego oś jest równoległa do morfologicznej osi strefy pagórków. Bezwzględna wysokość pagórka wynosi 142 m. Wysokość względna 14 m. Forma ta jest zbudowana ze żwiru, piasku i mułu. Często w warstwach piasku występują smugi lub bryłki innego materiału. Prawdopodobnie podczas osadzania woda transportująca piasek porywała okruchy istniejących już utworów i tworzyła nowe warstwy, które powstawały w warunkach szybkiej akumulacji i krótkiego transportu. Warstwy piasku są ugięte. Nachylenia wynoszą 40—50°. Deformacje te powstały wskutek osiadania materiału w okresie wytapiania martwego lodu. Pagórek w Wieszczycach leży wśród moreny dennej zbudowanej z gliny. Jest podobny do kemu. Podobną budowę form można obserwować również koło Kutna w miejscowości Żurawieniec i w opisywanym przez S. Lencewicza [42] pagórku w Sójkach.

Na zachód od Kutna morfologia powierzchni prawie się nie zmienia. Na obszarze pokrytym gliną występują pagórki zbudowane z materiału łluwioglacjalnego. Od Byszewa fluwioglacjalne osady tworzą wyraźną, około 4 km szeroką strefę, która ciągnie się na zachód. Strefa ta ma rozszerzenia i zwężenia. W Byszewie, oprócz warstw piasku i dobrze przemytego żwiru, występują również warstwy świadczące o akumulacji w warunkach słabego sortowania materiału.

Różnorodność zaburzeń strukturalnych można obserwować w Warga-wie. Miejscami występuje tu duże nagromadzenie żwiru i piasku w postaci drobnych brył. Warstwowanie w tych bryłach jest przeważnie zorientowane pionowo. Końce warstw większych brył są wygięte zgodnie z kierunkiem nachylenia płaszczyzn, po których następowało przemieszczenie osadu. Wyginanie końców warstw poszczególnych brył jest często spotykanym zjawiskiem i interpretuje się je przesuwaniem względem siebie dwóch mas. W Wargawie wytapianie martwego lodu sprzyjało tworzeniu się spękań osadów i zsuwów. Różnych rozmiarów bryły żwiru i piasku spadały z niewielkich wysokości i zsuwały się w dół. Ten boczny ruch powodował wyginanie warstw. Obecna pionowa orientacja warstwowania w poszczególnych bryłach zależy od ich położenia w końcowej fazie ruchu podczas zsuwu (fot. 3). W Wargawie w strukturze osadów ślady zsuwania brył występują często. Powierzchnia ślizgu nie wszędzie jest jednak wyraźna. Szczególnie zaciera się ona w osadach niewarstwowanych.

Wskutek nierównomiernego wytapiania się lodu przykrytego materiałem skalnym podczas osiadania warstw może nastąpić kilkakrotna



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
376 Rozwój stosunkó komunikacyjnych. utrzymywaniu ich w należytym porządku, jak również wskutek
32703 Resize of 2 Wprowadzenie Ochrona środowiska Firma Mercedes-Benz już w procesie produkcji, jak
Rzadkość- cecha zasobów ekonomicznych wykorzystywanych w procesach produkcji, jak również cecha dóbr
folder seksuologii5 * Niezwykle istotno w procesie diaonostyctnym, jak również terapeutycznym fest
DSCF5303 ENERGIA ELEKTRYCZNA Znajduje zastosowanie w procesach produkcyjnych jak również w procesach
71556 IMGp17 (2) rozumienia empatycznego i autentyzmu, jak również emocjonalne i intelektualne zaang
optymalnym rozwiązaniem, jak również w jakim zawodzie mógłby się nie sprawdzić z różnych powodów np.
18 Józef Dabicz i ewolucyjnego punktu widzenia zjawisk, jak również zasada nieograni-czania się do
Obraz)4 czymś „najbardziej wewnętrznym” i, tak jak miłość, znajduje się pod ochroną wstydu. Również
280 PEZEGEĄD PIŚMIENNICTWA. jak w A ustro-Węgrzech, gdzie uginaliście się pod ciężarami podatkowymi?
46 (441) Przeczytaj wyrazy znajdujące się pod rysunkami dzieci. Powiedz, gdzie dzieci pojadą na waka
348 Teresa Sadowska, Zofia Sawicka-Kluźniak Ponadto, tak jak w programie zadania audytowego, znajduj
Bór Wąkole Im. Prof. Klemensa Kępczyńskiego - rezerwat leśny o pow. 46,88 ha. Teren rezerwatu znajdu
danych (Post Processed Kinematic Solution). W tym trybie, odbiornik znajdujący się na poruszającej s

więcej podobnych podstron