4736386854

4736386854



15


Zastosowanie rachunkowości zarządczej...

wspomnieć, iż UE nie narzuca konkretnej metodyki zarządzania projektami12 i ostateczna decyzja w tej kwestii należy do projektodawcy .

Metoda PCM13 opiera się na założeniu, że projekty złożone są z następujących po sobie faz. Zarówno w teorii i w praktyce prowadzony jest spór co do ilości, rodzaju i kolejności faz składających się na cykl projektu. W koncepcji zarządzania cyklem projektu, aprobowanym przez Unię Europejską, wyodrębniono pięć faz:    programowanie, identyfikacja, formułowanie,

wdrażanie, ewaluacja i audyt projektów. Zarządzanie projektem z punktu widzenia projektodawcy realizowane jest w fazach formułowanie (w tej fazie określa się podstawowe założenia przedsięwzięcia), wdrażanie (uruchomienie, realizacja projektu oraz monitorowanie osiąganych rezultatów) oraz ewaluacja i audyt (pomiar efektów końcowych projektu, lub jego zakończonych etapów, zapewnienie instytucji finansującej o zrealizowaniu prac oraz sformułowanie wniosków końcowych).

W literaturze najczęściej wskazuje się na cykle projektu składające się z następujących faz: (1) zdefiniowanie projektu, (2) planowanie, (3) realizacja i (4) zakończenie. W pierwszej fazie określa się potrzeby i koncepcje (projekty), które mogą te potrzeby zaspokoić, analizuje się możliwości wdrożenia poszczególnych pomysłów w życie oraz wstecznie wskazuje się na projekt, który będzie spełniał założone cele. W kolejnej fazie (2) dopracowuje się wszystkie szczegółowe plany, a więc ustala się: prace które będą realizowane, kamienie milowe, zapotrzebowanie na zasoby, harmonogram, budżet, oczekiwane efekty, wskaźniki pomiaru efektów. W następnej fazie (3) realizuje się projekt zgodnie z ustaleniami ujętymi w planach, monitoruje się wdrażane działania i w razie potrzeby koryguje się odchylenia od planu. Ostatnia faza (4) to zakończenie prac, finansowe i personalne rozliczenie projektu, sporządzenie raportów i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Metoda PRINCE2 to standardy wywodzące się z doświadczeń angielskich firm informatycznych. Jest to koncepcja zarządzania projektem, która zwraca uwagę na trzy podstawowe filary: procesy, komponenty i techniki (tabela 1). Można stwierdzić, że metodyka PRINCE2 koncentruje się na14:

• biznesowych aspektach projektu, w których na bieżąco analizuje się plany i ryzyko związane z przedsięwzięciem;

12    B. Grucza, Metodyka zarządzania /projektem europejskim, [w]: Zarządzanie projektem europejskim, op. cit., s. 54.

13    Więcej o metodyce PCM w B. Grucza, Metodyka zarządzania projektem europejskim, [w]: Zarządzanie projektem europejskim, op. cit., s. 55-64.

14    A. Zajączkowska, Koordynator projektu - instruktaż skutecznego zarządzania projektom/ unijnymi z suplementem elektronicznym do monitoringu zadań, op. cit., s. 22-23.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ZESZYTY NAUKOWE WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH Krzysztof DZIADEK*ZASTOSOWANIE RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ
21 Zastosowanie rachunkowości zarządczej... 2.    koszty rzeczywiste (ang. Actual Cos
25 Zastosowanie rachunkowości zarządczej... 1.    Banikowska M., Grucza B.. Małek M.,
17 Zastosowanie rachunkowości zarządczej... • techniki organizowania wykonawstwa:
19 Zastosowanie rachunkowości zarządczej... kosztów są metody: szacowania odgórnego lub
DSC03813 Rachunkowość Zarządcza ZALICZENIEpjg R^.re^poniższych nie powinny być brane pod uwagę przy
Rachunkowość zarządcza (113) Koszty refewantne Nie wszystkie klasyfikacje kosztów są jednakowo ważne
Współczesne Koncepcje Rachunkowości Zarządczej - testy rozwiązane Legenda - f?1 - Nie jestem pewny
Współczesne Koncepcje Rachunkowości Zarządczej - testy rozwiązane Legenda - f?1 - Nie jestem pewny
Rachunkowość zarządcza (028) Wszystkie: ZOBOWIĄZANIAdo zapłaty w przyszłości które nie zmieniły się
Rachunkowość zarządcza (101) TRAKTOWANE SĄ JAKO [KOSZTYOKRESU (WCAŁOŚCI j [OBCIĄŻAJĄ WYK FINANS
Rachunkowość zarządcza (028) Wszystkie: ZOBOWIĄZANIAdo zapłaty w przyszłości które nie zmieniły się

więcej podobnych podstron