4742459784

4742459784



Warto podkreślić, że Hauswald był również wyśmienitym dydaktykiem i. jako jeden z pierwszych w Europie, już w 1904 r. uruchomił na Politechnice Lwowskiej wykłady nauk organizacji i zarządzania. Był też niestrudzonym reformatorem programów kształcenia inżynierów i uważał, że politechniki, poza wykształceniem technicznym, powinny dawać pewne wykształcenie ogólne, a w szczególności niezbędny zasób wiedzy prawnej i ekonomicznej. Jako zwolennik poświęcania dużej liczby godzin przydatnym zajęciom praktycznym zalecał, aby zamiast wykładów obowiązkowych wprowadzać system wykładów z wyboru.

Kolejnego wielkiego prekursora naukowej organizacji pracy w Polsce, Zygmunta Rytla (1880-1947), można nazwać najlepszym teoretykiem wśród praktyków. Podobnie jak Adamiecki i Hauswald był z wykształcenia inży nierem i podobnie jak oni po ukończeniu politechniki podjął pracę w przemyśle. W przeciwieństwie jednak do Adamieckiego i Haus-walda, którzy po przejściu na uczelnię poświęcali się wyłącznie pracy naukowej, Rytel do końca swojego życia pozostał wiemy praktyce przemysłowej kontynuowanej równolegle z karierą akademicką.

Przejście do historii zapewnił mu oiyginalny referat wygłoszony na drugim zjeździe Instytutu Naukowej Organizacji, traktujący o ..esogramach”. U podstaw techniki esogramów leży pojęcie tzw. nasilenia działalności, rozumianego jako liczba godzin pracy zużytych w danym okresie. W warunkach pracy zespołowej zasoby pracy włączane są zwykle stopniowo, powodując narastanie nasilenia pracy do wartości maksymalnej. Natomiast w miarę zbliżania się do zakończenia prac następuje stopniowe wy łączanie zasobów pracy i jej nasilenie maleje. Wykres pracochłonności w funkcji czasu ma więc kształt krzywej zbliżonej do rozciągniętej litery „S”. od czego pochodzi nazwa wykresu. Po raz pierwszy wprowadzono je pizy budowie parowozów, a potem znalazły powszechne zastosowanie w stoczniach.

Esogram budowy statku pokazuje normatywne narastanie pracochłonności w toku budowy, a równocześnie służy do rejestrowania rzeczywistego przyrostu pracochłonności. Konstruowanie esogramu normatywnego ma zatem kluczowe znaczenie dla planowania i organizacji produkcji w stoczni.

Największe znaczenie naukowe w dorobku Rytla ma jednak, wywodząca się od Emersona. „energetyczna" koncepcja oceny działań.

Oznaczając energię zawartą w czynniku osobowym jako Ea i energię materialnych czynników produkcji jako E,„. rów nanie pracy zapisuje on w następującej postaci:

E0 + Em =R + Sn + Su + S„, + Sb

gdzie:

R - wynik działalności:

Sn - strat}' nieuniknione:

Su - straty, któiych można uniknąć po zmianie warunków działania:

Sm — straty wynikające z prostego marnotrawstwa;

Sb - straty bezczynności.

Równanie pracy pozwala na sprecyzowanie pojęcia sprawności i skuteczności działania.

Sprawność to stosunek wyniku działania R do energii włożonej Ea + Em, a z wzom wynika, że jest ona zawsze mniejsza od jedności.

13



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
82 Warto podkreślić, że dla przyjętych wariancji wielkości wejściowych (wariant e) prawdopodobieństw
Jean-Baptiste Say - działacz polityczny, przemysłowiec i ekonomista 13 myślowego1. Warto podkreślić,
Psychologia tych2. Używa się też sformułowania „wypalenie sił”. Warto podkreślić, że wypalenie
DSC00255 (18) dokonuje kierownik jedność Warto podkreślić, że wyboru metody uwzględniając 1)
DSC00270 (14) A.II.3. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) Warto podkreślić, że: 1 Jak okreś
- kabaret. Warto podkreślić, że niektóre UTW są szczególnie aktywne w tym obszarze artystycznej eksp
16 Autoreferat Podsumowując ten wątek badawczy, warto podkreślić, że wyniki obliczeń nieliniowych
Obraz4 5 R)c. 2.12. Wywiad pielęgniarski: zakres i charakter pytań. Warto podkreślić, że błędem jes
Biuletyn PWSZ w Elblągu Warto podkreślić, że na mocy umowy o dostępie do sieci PIONIER podpisanej z
© NewQuality Warto podkreślić, że właśnie podbicie terenów Mezopotamii przez państwo perskie, a wted
DSC41 Cci działalności gospodarczej 47 Warto podkreślić, że gospodarka od niepamiętnych czasów wyko
Warto podkreślić, że w perspektywie badań środowiskowych możliwe jest połączenie perspektywy
DSC15 (12) Warto podkreślić, że aktywność biotynozależnych enzymów w różnych komórkach i tkankach m

więcej podobnych podstron