5515043982

5515043982



266 Daniel Józef Bem

czwartej generacji (4G). ITU w odniesieniu do systemów czwartej generacji wymaga, aby szybkość transmisji osiągała 1 Gb/s.

W drodze do systemów czwartej generacji powstał standard LTE (ang. Long Term Evolution). Jest to kolejny, po GSM i UMTS, standard techniki mobilnej zatw ierdzony przez organizację 3GPP. Dla operatora LTE jest naturalnym krokiem w rozwoju bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu, zapewniającego dużą przepływność i niewielkie opóźnienie dla wielu jednoczesnych użytkowników. Dla abonentów LTE jest techniką zapewniającą niemal nieograniczone możliwości dostępu do wielu usług wymagających dużych przepływności i ciągłego bycia Online, od szybkiego dostępu do Internetu aż do zaawansowanych usług takich, jak serwisy spolecznościowe, błogi czy gry sieciowe. LTE nie spełnia wymagań ITU na system komórkowy czwartej generacji, stąd też spotyka się określenia, że jest system 3,9G lub system super 3G.

Organizacja 3GPP pracuje nad standardem LTE-A (Long Term Evolution Advanced), który w pełni będzie spełniał wymagania ITU dotyczące systemów czwartej generacji.

W lutym tego roku, podczas GSMA Mobile World Congress w Barcelonie, firma Ericsson zademonstrowała transmisję w standardzie LTE/4G z prędkością 1 Gb/s. Tak duża prędkość transmisji jest możliwa dzięki zastosowaniu wyrafinowanych modulacji i techniki MIMO (ang. Multiple Input Maltiple Output). Technika MIMO jest rozszerzeniem znanej od dawna techniki odbioru zbiorczego przestrzennego. Polega ona na tym, że sygnał z nadajnika jest promieniowany przez kilka anten i odbierany przez kilka anten.

Konkurencyjnym w stosunku do standardu LTE jest standard WiMAX (ang. Worldwide Interoperability for Microwave Access). Jest to standard oparty na standardach IEEE 802.16 i ETSI HiperLan. Standardy te stworzono dla szerokopasmowego radiowego dostępu na dużych obszarach. Zakłada się, że maksymalna przepustowość sieci w standardzie WiMAX wyniesie 75 Mb/s. To bardzo przyszłościowa przepływność, konkurencyjna nawet w stosunku do sieci przewodowych. W 2009 roku pojawiły się jednak informacje, że najwięksi operatorzy sieci komórkowych rezygnują z techniki WiMAX na rzecz standardu LTE.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
image 004 Opiniodawcy: prof. dr hab. inż. Daniel Józef Bem prof. dr hab. Tadeusz Morawski Okład
264 Daniel Józef Bem •    umożliwienie jednoczesnej realizacji różnych usług; •
268 Daniel Józef Bem Przeniknięcie do telekomunikacji idei otwartych interfejsów programistycznych o
270 Daniel Józef Bem Rys. 5. Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa (KASK) w roku 1988 Podstawową zasłu
272 Daniel Józef Bem 17.    Puławy - Miejska Sieć Komputerowa PULMAN, 18.
256 Daniel Józef Bem elektromagnetyczny. Tę datę uważa się za pierwszy przełom w rozwoju telekomunik
274 Daniel Józef Bem S? s-m ~- Rys. 8. Wrocławska Akademicka Sieć Komputerowa dzisiaj
260 Daniel Józef Bem Szwedzka firma Ericson wprowadziła na rynek w 1956 roku terminal komórkowy o ro
262 Daniel Józef Bem Według analityków Wireless Inteligence lista największych operatorów systemów

więcej podobnych podstron