5600235492

5600235492



6/2008 NASZA POLITECHNIKA


By domy oszczędzały energię


Już po raz dziewiąty odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Techniczne ENERGODOM zorganizowane przez Zakład Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Spotkanie dotyczyło zagadnień ważnych zarówno dla gospodarki państwa, jak i budżetów gospodarstw domowych.

Przedmiotem zainteresowania uczestników seminarium, które trwało od 15 do 17 października, było budownictwo sprzyjające oszczędnemu zużyciu energii. Problem ten nabiera szczególnego znaczenia wobec ciągłego wzrostu cen paliw. Podczas sesji otwierającej konferencję prof. Tadeusz Tatara, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, przypomniał, że od XVIII w. wyeksploatowano 80 proc. zasobów węgla kamiennego, jakimi dysponuje Polska. Wobec tego koniecznością staje się poszukiwanie innych nośników energii i szukanie nowych rozwiązań sprzyjających ograniczaniu zużycia energii. Prof. Tatara zauważył, że rozwiązywaniu problemów budownictwa energooszczędnego służy m.in. prowadzona na Wydziale Inżynierii Lądowej PK specjalność poświęcona tzw. obiektom inteligentnym, w których systemy sterujące przyczyniają się do obniżenia zużycia energii.

Otwierając seminarium, prof. Kazimierz Furtak, rektor PK, przede wszystkim gratulo-■    wał pomysłodawcom

zapoczątkowanego I    w 1993 r. cyklu konfe-

H    rencji ENERGODOM,

gdyż podejmowana na nich tematyka nie tylko nie wyczerpała się, ale z roku na rok obejmuje coraz ważniejsze zagadnienia — i to nie tylko w wymiarze krajowym. Rektor zwrócił uwagę na zróżnicowany skład osób biorących udział w seminarium. Zjawili się na nim ludzie w różnym wieku, zarówno naukowcy i projektanci, jak i wykonawcy i producenci.

Pierwszego dnia obrady prowadzono na PK w pawilonie .Kotłownia", by nazajutrz przenieść się do sali konferencyjnej hotelu „Royal”. Organizatorem seminarium był Zakład Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego na Wydziale Inżynierii Lądowej PK wspólnie z Komisją Budownictwa PAN Oddziału w Krakowie (której przewodniczy prof. Janusz Kawecki z PK) oraz Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie. W spotkaniu udział wzięli specjaliści z Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy oraz z 13 ośrodków naukowych w Polsce. Na konferencję przygotowano prawie 60 wystąpień. Przewodniczącym komitetu naukowego był prof. Antoni Stachowicz — pomysłodawca i organizator konferencji.

OP)

Informacje


Motoryzacja i zrównoważony rozwój świata

Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie, Komisja Motoryzacji Krakowskiego Oddziału PAN, Polskie Naukowe Towarzystwo Motoryzacji i Polskie Towarzystwo Naukowe Silników Spalinowych zorganizowały 32. Międzynarodową Konferencję Motoryzacyjną „KON-MOT —AUTOPROGRES 2008”.

Tematyka konferencyjnych obrad, które toczyły się w Szczawnicy od 9 do 11 października, dotyczyła problemów motoryzacji w kontekście zrównoważonego rozwoju świata, przede wszystkim negatywnego wpływ produkcji przemysłu motoryzacyjnego na jakość środowiska naturalnego. W sesjach poświęconych zagadnieniom budowy pojazdów, silnikom spalinowym oraz ich eksploatacji uczestniczyło 120 osób, reprezentujących wyższe uczelnie, instytuty branżowe, firmy przemysłu motoryzacyjnego. Przedstawiono konkretne osiągnięcia naukowe w ograniczaniu szkodliwego oddziaływania przemysłu samochodowego na naturalne otoczenie człowieka. Podjęto dyskusję nad sposobami jego ochrony i poszukiwaniem nowych rozwiązań.

W związku z zachodzącymi zmianami w finansowaniu badań naukowych podkreślono konieczność integracji środowiska i tworzenia zespołów badawczych, obejmujących pracowników z różnych ośrodków, jak również wspólnego występowania o granty krajowe i europejskie. Zaapelowano o podejmowanie wspólnych piać badawczych z ośrodkami naukowymi na Ukrainie i Białorusi. W czasie sesji podsumowującej doceniono poziom merytoryczny referatów, które dodatkowo zostały opublikowane w trzech tomach „Czasopisma Technicznego".

Konferencji towarzyszyło zebranie członków Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji oraz Komisji Motoryzacji Oddziału Krakowskiego PAN, podczas którego przewodniczący PTNM prof. Cezary Szczepaniak zrezygnował ze względów osobistych z pełnionej funkcji. Obowiązki przewodniczącego powierzono prof. Zbigniewowi Pawelskiemu (PŁ). Dziękując głównym organizatorom konferencji, a szczególnie przewodniczącemu komitetu organizacyjnego — dr. hab. inż. Andrzejowi Mrukowi, prof. PK uczestnicy konferencji zadeklarowali chęć spotkania się na kolejnej konferencji w 2010 r.

Konferencja była również okazją do spotkań na gruncie towarzyskim. W tym roku dr Wiesław Pieniążek (PK) i dr Krzysztof Olejnik (ITS) zaskoczyli miło uczestników konferencji swoimi talentami muzycznymi.

Witold Jordan

B



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Pasjonaci kolekcjonerstwa z całej Polski już po raz dziesiąty spotkali się w Krośniewicach, by wysta
Nominacje Profesorskie 10 października, już po raz dziewiąty w tym roku, prezydent Rzeczypospolitej
Wprowadzenie Już po raz czwarty spotykamy się w Krakowie na Sympozjum Naukowym Polskiego Towarzystwa
3 kwietnia 2012 r. już po raz jedenasty odbył się ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas szóstych

T li !!!! -■7
Szanowni Państwo! Już po raz dziewiqty zapraszam na Dolnośtqski Festiwal Nauki, organizowany przez
W czerwcu br. już po raz piąty odbył się finał Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Uczestnikami ko
W TYM ROKU PO RAZ PIERWSZY ODBYŁO SIĘ PRZEDSTAWIENIE CYRKOWE (Londyn). SzaloneLiczby.pl
6/2008 NASZA POLITECHNIKAKronikaPaździernik — listopad 1 X Otwarcie wystawy poplenerowej prac studen
6/2008 NASZA POLITECHNIKA Informacje: -    Prof. Józef Gawlik został powołany na czło
6/2008 NASZA POLITECHNIKA DoktorzyWyróżnienie dla prof. Adama Jagiełły W podziękowaniu za lata
6/2008 NASZA POLITECHNIKAPlanowanie przestrzenne w terenach górskich Podczas konferencji naukowej
6/2008 NASZA POLITECHNIKA Albert Einstein stwierdził kiedyś, że postęp technologiczny jest jak topór
6/2008 NASZA POLITECHNIKA Pojmowanie architektury, jej zadań i roli, najlepiej odzwierciedlają chyba
6/2008 NASZA POLITECHNIKA Przemiany zachodzące w podejściu do przekształcania terenów śródmiejskich
77XIII edycja Kursu dla Nauczycieli Języka Polskiego z Zagranicy Juz po raz trzynasty nasza uczelnia
WYDARZENIATest informatyków Już po raz czwarty w salach komputerowych Politechniki Łódzkiej odbył si
MŁODOŚĆ KREATYWNOŚĆ WIEDZATrans Log istics 2009 Już po raz piąty na terenie Politechniki Wrocławskie

więcej podobnych podstron