5555241512

5555241512



Wstęp 15

wystąpienia zdarzenia gospodarczego oraz sposobu jego ujęcia w sprawozdaniu finansowym. Drugim typem przykładów są przykłady liczbowe, ilustrujące analizowany problem, w których wskazano liczbowy wpływ zdarzeń gospodarczych na dwa kluczowe składniki sprawozdania finansowego - bilans i rachunek wyników. W przykładach liczbowych przyjęto jednostkę miary jako złotówki (zł) - jednostka ta jest „umowna” w tym sensie, iż nie należy odnosić kwot stosowanych w przykładach ani do istotności, ani do innych znanych w praktyce progów wartościowych (np. w Polsce 3500 zł jako granica wartości nieskocennych środków trwałych). Prezentowane w przykładach bilanse i rachunki wyników -w większości stanowią fragmenty tych sprawozdań i przyjmują uproszczoną formę dostosowaną do zagadnień, które ilustrują.

W części pt. „Wykorzystanie w praktyce” zamieszczono fragmenty rocznego raportu Spółki giełdowej PKN ORLEN S.A. za rok 2009, odpowiednie do omawianego w danym rozdziale zagadnienia. Mają one na celu jedynie ilustrację praktyczną postanowień MSR/MSSF w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego. Wszelkie komentarze Autorów do informacji z raportu Spółki służą wyjaśnieniu problemu, a nie ocenie, czy Spółka w sposób właściwy ujęła informacje w swoim sprawozdaniu finansowym15.

Rozważania prowadzone w niniejszej książce mają charakter uniwersalny i można je stosować niezależnie od miejsca, rozmiarów prowadzonej działalności i jej formy prawnej. Dlatego też publikacja może być bardzo przydatna dla praktyków życia gospodarczego. Wykorzystywana zaś w nauczaniu rachunkowości stanowi punkt wyjścia do studiowania bardziej złożonych i szczegółowych zagadnień z tej dziedziny16.

Z uwagi na przedstawione w niniejszej książce zasady sporządzania i prezentacji dwóch głównych składników sprawozdania finansowego - bilansu oraz rachunku zysków i strat - poczynając od nadrzędnych zasad rachunkowości, poprzez zasady dotyczące ogólnej struktury sprawozdań, kończąc na zasadach pomiaru, prezentacji i ujawniania ich najważniejszych pozycji powinna być ona użyteczna dla praktyków. Jedną z grup odbiorców mogą być menedżerowie, którzy chcą zrozumieć zasady pomiaru i prezentacji poszczególnych kategorii

15    Bez komentarza pozostawiono również kwestie nazewnictwa stosowanego w raporcie Spółki, chociaż niekiedy jest ono odmienne od tego, którego używają Autorzy w niniejszej książce (przykładowo problem dotyczy takich pojęć, jak RMC, rezerwa z tytułu podatku dochodowego odroczonego).

16    Jednym z celów książki jest wykorzystanie w procesie dydaktycznym. Na przestrzeni lat nauczanie rachunkowości międzynarodowej ewoluowało w dwóch kierunkach. Początkowo obejmowało głównie zasady rachunkowości i sprawozdawczości w różnych krajach (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i we Francji). W miarę wzrostu znaczenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości coraz więcej czasu poświęcano w nauczaniu właśnie tym regulacjom. Jak wiadomo, dziś stanowią one również podstawę polskiego prawa bilansowego, nabrały charakteru stricte praktycznego.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
43067 P1090438 126 Rys. 12.10. Schemat siłomierza do pomiaru siły cienienia oraz sposób jego mocowan
P1090438 126 Rys. 12.10. Schemat siłomierza do pomiaru siły cienienia oraz sposób jego mocowania: 1
jnbts bmp JUZ NIE BĘDĘ TAKI SZYBKI Przedwczesny wytrysk istota problemu oraz sposoby jego likwi
Cele projektowania Celem projektowania będzie więc obmyślenie obiektu projektowania oraz sposobu jeg
KONFERENCJAEKOLOGICZNA NA TEMAT: POWIETRZE rodzaje i skutki zanieczyszczeń oraz sposoby jego
PICT6159 różnią je założenia na lemat natury świata, jak i możliwości oraz sposobów jego poznawania,
JUŻ NIE BĘDĘ TAKI SZYBKI Przedwczesny wytrysk istota problemu oraz sposoby jego likwidacji
WPROWADZENIE ORAZ INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA 2013 ROK STOWARZYSZENIA NA RZE
Informacja o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania odpadami w Aptece Opakowania ze s
18.    Komizm słowny. Przedstaw sposoby jego realizacji oraz funkcje, analizując celo
Obraz0 (111) 30 2. Majątek, kapitał, wynik - zdarzenia i operacje gospodarcze oraz ich wptyw na bil
Obraz1 (104) 32 2. Majątek, kapitał, wynik - zdarzenia i operacje gospodarcze oraz ich wpływ na bil
Obraz4 (100) 38 2. Majątek, kapitał, wynik-zdarzenia i operacje gospodarcze oraz ich wpływ na bilan
Obraz7 (92) 44 2. Majątek, kapitał, wynik - zdarzenia i operacje gospodarcze oraz ich wpływ na bila
Obraz9 (88) 48 2. Majątek, kapitał, wynik - zdarzenia i operacje gospodarcze oraz ich wptyw na bila

więcej podobnych podstron