5673056890

5673056890



Święty Szymon Slupnik

Wiersz ten mówi o człowieku, który dobrowolnie wybrał cierpienie, mowwa o Szymonie, a także o ludziach, którzy zadają cierpienie innym. Autor wiersza przeciwstawia się takiemu społeczeństwu oraz życiu jakie prowadzą ci ludzie.

Posłuchajcie, bracia miła... (Lament świętokrzyski, Żale matki boskiej pod krzyżem)

Utwór powstał w XV w., swoją nazwę (lament świętokrzyski) zawdzięcza żałobnemu charakterowi oraz tematyce i miejscu w którym został odnaleziony (klasztor św. Krzyża).

Podmiotem mówiącym jest matka boska opisująca swój ból i cierpienie związane z męką i ukrzyżowaniem jej syna Jezusa Chrystusa. Adresatem wypowiedzi są:

■    Wszyscy ludzie

■    Archanioł Gabriel

■    Jezus Chrystus

■    Wszystkie matki

O zachowaniu się przy stole

Wiersz o zachowaniu się przy stole lub o chlebowym stole jest jednym z niewielu w którym znany autor -Przecław Słotą z Gocławic. Data jego powstania określana jest na XV w. Wiersz ma charakter świecki lecz, rozpoczyna go i kończy zwrot do boga w formie modlitwy o sprawne przekazanie myśli autora oraz o radość wynikającą z umiejętnego ucztowania. Wiersz ma charakter podręcznika Savoir - vivre‘ u czyli poradnika kształtującego obyczaje i kulturalne zachowanie przy stole.

Boska komedia

Napis na bramie do piekieł informuje, że powstało ono z woli Trójcy Świętej, jest tworem wcześniejszym niż wszystkie inne dzieła Boże. Wergiliusz wyjaśnia poecie, że wkraczając do miejsca, gdzie swą pokutę odprawiają „duchy ze skarbu poznania wyzute”. W piekle słychać lament, bóle, westchnienia grzeszników. Znajdują się tu ci, którzy przyprowadzeni przez śmierć, zostali zapomniani przez szatana i Boga. Grzesznicy za swoje winy kąsani są przez roje os i mszyc, od ich ukąszeń mają rany. Wypływa z nich krew, którą się żywią kłębiące się u ich nóg glisty. Poeta, wstrząśnięty dotychczas ujrzanymi obrazami, widzi następną grupę grzeszników. Kara ich polega na nieustannych ukąszeniach przez węże. Próżno poszukując cudownego kamienia, leczącego skutki jadu. Cierpią okrutne męki. Ukąszeni rozsypują się w proch, lecz natychmiast odradzają się, by cierpieć od nowa. Dante spotyka tu Vanniego Fucci, swego politycznego przeciwnika, oszusta i mordercę. Fucci przepowiada autorowi klęskę stronnictwa Gwelfów Białych, partii, do której natężał Dante. Na dnie piekła znajduje się Lucyfer w towarzystwie trzech wielkich zdrajców: Judasza, Brutusa i Kasjusza, dwaj ostatni winni są śmierci Cezara.

Bohater w swej metafizycznej wędrówce trafia do piekła, które jest olbrzymim stożkiem w głębi Ziemi. Zbudowane jest z dziewięciu kręgów, które odpowiadają poszczególnym, zhierarchizowanym w zależności od wielkości winy, kategoriom grzeszników i rodzajom ich kar.

Boska komedia Dantego to dzieło życia tego artysty tworzone na przełomie wieku XIII i XIV w. (1300 r.)Pierwotnie tytół utworu brzmiał „komedia”, który oznaczał powszedniość stylów w przeciwieństwie do podniosłości tragedii. Dzieło zostało stworzone w dialekcie toskańskim a wzorujący się na Dantem inni poeci stwożyli w ten sposób włoski język narodowy. W XVI w. dodano do tytółu określenie : Boska” ze względu na walory artystyczne tego dzieła i do dziś tak tytółowany jest ten utwór. Składa się on z 3 części piekło, czyściec i raj, a każda z nich zawiera opis, który jest wielokrotnością liczby 3. Dziewięć sfer tej przestrzeni (9 poziomów piekła).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
page0033 TEORIA NAZW WŁASNYCH cenią) powyższych zdań: *Ten pan jest Nowakiem, -a Ten pan jest człowi
page0407 SZKOŁA W ELIDZIE. 401 bnikami. Ten pojedyńczy człowiek, (tak mówi), nie jest człowiekiem, b
Dwa procent Ten artykuł jest o człowieku, który rozpalił moją żądzę poznania, który sprowokował
skanowanie0026 130 Harold Pinter STANLEY Czemu akurat ten? McCANN Wie pan, jak na człowieka, który o
Baco F Najdroższy obraz świata »Ten człowiek, który maluje te okropne obrazy1 - mawiała o nim Marga
patus, proba, sesja2 Podmiof- ten kto może popełnić przestępstwa — każdy człowiek który osiągnął vu
Bagrowicz07 116 itadziat iv. Autorytet w wychowaniu który ma władzę. To autorytet przełożonego. Ten
front Robert A. HaaslerJezus Człowiek, który nie istniał
młodego człowieka, który bardzo często nie uwierzy dopóki „nie dotknie” - nie doświadczy. Program

więcej podobnych podstron