5755073891

5755073891



krwionośnych jest wprawiana w ruch przez narząd mięśniowy, tzn. serce. Krew dostarcza komórkom tlen i pożywienie, a zabiera produkty przemiany materii i przekazuje je narządom wydalającym je z organizmu (płucom, nerkom, skórze).

Serce jest podzielone na cztery części: lewy i prawy przedsionek (leżą u góry serca) oraz lewą i prawą komorę. Z komory lewej wychodzi tętnica główna zwana aortą, która odprowadza z serca krew natlenioną. Aorta na całym swoim przebiegu dzieli się na kolejne gałęzie, tworząc układ tętniczych naczyń krwionośnych zaopatrujący w krew tętniczą wszystkie części organizmu i wszystkie jego narządy. Tętniczki na końcu przechodzą w naczynia włosowate o średnicy 7-8 pm, przez które krew oddaje komórkom tlen, produkty odżywcze, witaminy i hormony, a zabiera dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Po spełnieniu swoich zadań krew odtleniona i zanieczyszczona wraca żyłami do serca, a konkretnie do przedsionka prawego. Z przedsionka prawego krew dostaje się do komory prawej, skąd jest tłoczona do tętnic płucnych i płuc. W płucach krew oddaje dwutlenek węgla, pobiera tlen i wraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka serca. Z powyższego wynika, że przez prawą połowę serca przechodzi krew żylna (odtleniona), a przez stronę lewą - krew tętnicza (natleniona). Masa serca mężczyzny wynosi przeciętnie 300 g, kobiety - 270 g. Pojemność wyrzutowa serca wynosi około 70 ml-skurcz'1. Pojemność wyrzutowa minutowa serca podczas spoczynku wynosi ok. 5 1, a w czasie wytężonej pracy fizycznej może nawet osiągnąć 251-min'1.

1.4. Energetyczne i fizjologiczne kryteria ciężkości pracy

Średnia ilość wydatkowanej energii przypadającej na całą zmianę roboczą można być podstawą do klasyfikacji ciężkości pracy. Kryteria oceny ciężkości pracy fizycznej, w zależności od wartości wydatku energetycznego netto oraz płci, podano w tabeli 1.3.

Tabela 1.4

Energetyczne kryteria ciężkości pracy fizycznej dla kobiet i mężczyzn

Stopień ciężkości pracy

Wydatek energetyczny netto na zmianę roboczą (kJ)

kobiety

mężczyźni

Lekka - średnio ciężka

<3700

<6300

Ciężka

3700 - 5000

6300 - 8400

Bardzo ciężka

>5000

>8400

Obciążenie organizmu człowieka podczas pracy fizycznej zależy głównie od rodzaju wysiłku fizycznego oraz jego intensywności. Duży wpiły w na wielkość tego obciążenia ma również pozycja ciała podczas wykonywanych czynności (siedząca, stojąca, wymuszona), organizacja pracy (długość dnia pracy, długość i moment stosowanych przerw w pracy, zmianowość itp.), czynniki występujące w środowisku pracy, a także indywidualne cechy pracownika (stan zdrowia, wiek, płeć, wydolność fizyczna organizmu).

Najmniejszym wydatkiem energetycznym charakteryzują się prace wykonywane na siedząco, np. prace biurowe. Do prac średnio ciężkich zalicza się prace wykonywane na stojąco bez dźwigania ciężarów. Do takich prac zalicza się prace montażowe, obsługę maszyn i urządzeń, prace konserwacyjne itp. Prace ciężkie to prace związane z dźwiganiem ciężarów lub przy użyciu narzędzi o znacznych masach. Wykonywanie prac bardzo ciężkich (kopanie, kucie, prace załadunkowe itp.) powoduje dopuszczalne graniczne obciążenie organizmu ludzkiego wysiłkiem fizycznym. Praca w takich warunkach może doprowadzić do trwałych zmian zwyrodnieniowych w układzie mięśniowo—szkieletowym oraz do skrajnego wyczerpania organizmu.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC00309 (11) Zadanie 2,38 Płyta kwadratowa jest wprawiona w ruch za pomocą prętów obracających się
mechanika119 Zadanie 2J8 Płyta kwadratowa jest wprawiona w ruch za pomocą prętów obracających się z
mechanika119 Zadanie 2J8 Płyta kwadratowa jest wprawiona w ruch za pomocą prętów obracających się z
nowy partner ■X$.;NOWY PARTNER Żadne spotkanie nie jest przypadkowe. Zaaranżowane przez Boga, wprawi
i W świecie istnieje ruch, awięc wszystko jest przez coś poruszane Tym, który wszystko wprawia w ruc
Zdj?cie1862 jednostki, G. koniecznym warunkiem pobrania narządów ze zwłok jest zgoda wyrażona przez
07 11 09 (2) Serce jest narządem mięśniowym otoczonym błoną włóknistą w kształcie worka o podwó
DSC00331 (13) Ogólna charakterystyka c.d. „    - ruch ciepła jest transportem energii
DSCF6369 jest to ruch dyfuzyjny wody (lub innego rozpuszczalnika) przez membranę półprzepuszczalną&n
Zdjecie2036 Skurcz mięśnia jest efektem ich współdziałania aktyny i miozyny, tzn. włókienka aktyny z
ar2 Opukiwanie Odgłos opukowy jest wynikiem drgań własnych narządu przenoszonych przez ścianę klatk
DSC01762 3) termoregulacyjny jest realizowany dzięki przepływowi krwi przez narząd} i okolice ciała,
DSC02013 3) tcrmoregulacyjny jest realizowany dzięki przepływowi krwi przez narządy I okolice ciała,
94282901 djvu MIĘŚNIE PRĄŻKOWANE 109 którą można z pomocą sprężyny wprawić w ruch bardzo szybki Do
33 (499) II. CHOROBY SERCA I NACZYŃ1. CHOROBY SERCA Serce jest narządem mięśniowym otoczonym błoną w

więcej podobnych podstron