5755074032

5755074032



Prakseologiczne hasło... 229

poszczególnych osób, w którym one same biorą pełną odpowiedzialność za swój rozwój, pisał również w drugim wydaniu Praktyki kierowania wspomniany A. Constable6.

Pisząc o samodoskonaleniu, J. Penc używa zamiennie sformułowania samokształcenie. Określa je jako pogłębienie umiejętności w danej dziedzinie bez sformalizowanego szkolenia. Dokładnie autor wskazuje, że nie jest to formalne kształcenie się, lecz poszerzanie lub zdobywanie nowej wiedzy w związku z zadaniem lub problemem zorganizowane przez siebie, czyli pozyskiwanie wiedzy we własnym zakresie użytecznej dla poszukiwania nowych rozwiązań i kształtowania samego siebie; uczenie się na swych własnych doświadczeniach, obserwacjach i ze źródeł zewnętrznych (książki, artykuły, kontakty, media, swobodna wymiana myśli z ludźmi swego otoczenia itd.)7. Definicja A. Dygasińskiego opisuje samokształcenie jako proces samodzielny i indywidualny, a więc pozainstytucjonalny. Istota jego polega zatem na samodzielności i autonomiczności jednostki w zdobywaniu wiedzy i urabianiu swojego charakteru. Samodzielność działania pozwala człowiekowi uniezależnić się od wpływów zewnętrznych, zbliża go do autonomiczności, która wyraża się w samo-decydowaniu o dziedzinie, zakresie i metodach samokształcenia, oraz samorealizacji i samokontroli. I chociaż znamienną cechą współczesności jest powszechna instytucjonalizacja wszelkich zjawisk o charakterze zachowań ludzkich - samokształcenie w swej typowej, klasycznej postaci pozostaje procesem indywidualnym i autonomicznym. Wyrasta ono bowiem z naturalnego dążenia człowieka do ustawicznego doskonalenia się, uwarunkowanego wysoce indywidualnymi zainteresowaniami i potrzebami8.

M. Pedler zauważa że proces samodoskonalenia rozpoczyna się od pragnienia uczenia się i od samooceny9. To właśnie wzbudzenie w sobie chęci rozwoju i podjęcie działań rozwojowych z inicjatywy własnej na podstawie rzetelnej analizy swoich mocnych i słabych stron ma tu kluczowe znaczenie dla całego procesu samodoskonalenia. Na inicjatywę własną zwracają również uwagę L.A. Boyce, S.J. Zaccaro, M.Z. Wisecarver, którzy w swym artykule zaprezentowanym w The Leadership Quarterly podkreślają, że samodoskonalenie to proces, w którym każdy indywidualnie podejmuje inicjatywę, z pomocą lub bez osób trzecich. Inicjatywa ta dotyczy diagnozy potrzeb rozwojowych, formułowaniu celów rozwojowych, doboru metod rozwojowych oraz narzędzi służących ocenie efektów nauki10. W modelu badawczym11 służącym weryfikacji procesu samodoskonalenia przyjęto, że osoby podejmujące się tego procesu powinny nie tylko realizować go z inicjatywy własnej, lecz 6 Por. A. Constable: Samodoskonalenie kierowników, [w:] D.M. Stewart (red.): Praktyka kierowania. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002, s. 17.

7J. Penc: Role i umiejętności menedżerskie. Difin. Warszawa 2005, s. 303.

8 J. Osmelak: Jak uczyć się samodzielnie. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1984, s. 110.

9M. Pedler: Samodoskonalenie...,op.cit., s. 29.

10    Por. L.A. Boyce, S.J. Zaccaro, M.Z. Wisecarver: Propensity for self-development of leadership attributes: Understanding, predicting, and supporting performance of leader self-development. The Leadership Quarterly 21

(2010), s. 161.

11    J. Tokar: Samodoskonalenie menedżerów - rozwój kompetencji przywódczych. Difin, Warszawa 2013, s. 153-159



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
przyklpyt5 2 49.    Jak się nazywa i którym numerem jest oznaczony nerw odpowiadający
realizacji poszczególnych komponentów edukacyjnych przez studenta oraz uczelni odpowiedzialnej za ic
5 zwykle łagodna, a zarazem niezrównanie piękna. Zresztą, pobyt w Zakopanem — z wyjątkiem osób, któr
img003 (104) społecznym, towarzyskim, rodzinnym, aby określić indywidualne właściwości osób, z który
page0047 GRAMATYKA NAZW WŁASNYCH zwach własnych osób. Pozwalają one wyodrębnić bardziej i mniej pro-
page0254 254 ale przez te kilka lat spekulował tymi pieniądzmi Natan tak sprytnie, iż one same potro
skanowanie0031 3 aspektami funkcjonowania pacjentów, biorąc pod uwagę zarówno potencjalne korzyści p
skanowanie0037 3 niekonwencjonalnym wyrażaniem uczuć, pełnym ujawnianiem stosunku do osób, z którymi
14098 skanuj0075 (30) 158 ta, w którym egzystują same kobiety. Zadaje on pytania sprowadzając cały t
Prakseologiczne hasło... 237 3.    Constable A.: Samodoskonalenie kierowników, [w:] D
Prakseologiczne hasło... 231 0    osoby od niego uzależnione. Jest to ktoś, na kogo m
Prakseologiczne hasło... 233 jawi się jako faktyczne zagrożenie dla moralnego wzrostu człowieka, jeg
Prakseologiczne hasło... 235 samodoskonalenia. Dla nich na poziomie deklaratywnym działania związane
3. Zamaluj na żółto prostokąt, w którym są same samogłoskami. dmghchjrć ą a o ę u y e i nrzptskcź :

więcej podobnych podstron