5792343657

5792343657



20 CZĘŚĆ OPISOWA

na południe od ujścia Warty. Szerokość obecnego obszaru zalewowego waha się od 1 do 3 km, a jego powierzchnia tylko nieznacznie przekracza 10% powierzchni naturalnego obszaru zalewowego. Po stronie niemieckiej zaplanowano utworzenie jednego polderu. Na całej długości tego odcinka rzeki znajdują się ostrogi i umocnienia brzegowe. Na odcinku tym zachowane są liczne i duże powierzchniowo starorzecza, zarówno łączące się z nurtem rzeki, jak i od niego całkowicie odcięte.

W parku krajobrazowym Ujście Warty leży powołany w ramach Konwencji Ramsar międzynarodowy rezerwat przyrody "Słońsk". Dalej w dół biegu rzeki po stronie polskiej położony jest Cedyński Park Krajobrazowy. Dawne obszary zalewowe w rejonie Oderbruch zostały całkowicie zmeliorowane i są obecnie intensywnie użytkowane rolniczo.

W północnej części omawianego odcinka na terenie obecnych obszarów zalewowych występują fragmenty łęgów wiązowych i topolowo- wierzbowych, a po stronie niemieckiej rosną także monokultury topolowe. W lasach na zachodniej krawędzi Oderbruch rośnie także śnieżyczka przebiśnieg. Wzdłuż rzeki spontanicznie pojawiają się naturalne odnowienia topoli czarnej oraz wierzb białej i kruchej. Na całym obszarze dominują jednak środowiska otwarte, takie jak zalewane łąki i szuwary. W ujściu Warty szuwary należą przeważnie do zespołu szuwaru mozgowego (Phalaridetum arundinacea). W północnej części odcinka na obecnych obszarach zalewowych po polskiej stronie dominują szuwary, przy czym obniżenia na obrzeżach doliny zajmują szuwary wielkoturzycowe ze związku Magnocaricion. Małe powierzchnie (poniżej 10 ha) zajmują również silnie zróżnicowane gatunkowo zbiorowiska łąkowe należące do związku Cnidion. W środowiskach otwartych odnaleźć można selernicę żyłkowaną rutewkę żółtą i rutewkę wąskolistną. Okrężnica bagienna występuje zarówno na stanowiskach naturalnych, jak i wtórnych. Obecność kotewki orzecha wodnego stwierdzono tylko w jednym starorzeczu po stronie niemieckiej. Pod względem botanicznym polska strona doliny jest rozpoznana niedostatecznie.

W tym odcinku rzeki występuje większość biowskaźników spośród ryb (sum, miętus, brzana, jaź, certa, piskorz). Certa ma tutaj dogodne tarliska. W rejonie ujścia Warty i poniżej niego liczne są miętus, piskorz i brzana.

Ujście Warty stanowi ważne miejsce lęgów krwawodzioba, rycyka, kszyka, rybitwy rzecznej i rybitwy białoczelnej oraz bąka. Występują tam również sieweczka rzeczna i zimorodek. To szczególnie wysokie zagęszczenie miejsc lęgowych nie zostało wyodrębnione kartograficznie. Lasy na obrzeżu naturalnego obszaru zalewowego poniżej Kostrzyna (około km 617) dają schronienie obu gatunkom kań i dzięciołowi średniemu. Regularnie odbywają tutaj lęgi również wszystkie inne gatunki ptaków związane z nadrzecznymi biotopami otwartymi, łąkami lub szuwarami. W rejonie Oderbruch po stronie niemieckiej gnieżdżą się obie kanie i kszyk.


KONCEPCJA PRZYSTANI RZECZNYCH NA ODRZE



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
19300 Obrza12 strategiczne skrzydła frontu wschodniego. 20 sierpnia rozpoczęły się działania zaczep
Obrza12 strategiczne skrzydła frontu wschodniego. 20 sierpnia rozpoczęły się działania zaczepne na
Obrza12 strategiczne skrzydła frontu wschodniego. 20 sierpnia rozpoczęły się działania zaczepne na
GOTÓW DO SZKOŁY ĆWICZENIA 6 7 LAT (09) Od 1 do 20 Temat: nauka prostych działań arytmetycznych na l
page0346 338    Rossyjski język Na południe od Moskwy rozlega się narzecze Riazańskie
K ?jna DIALEKTY POLSKIE78921 119 kontynuanty miękkich wargowych; karp/, "karpi, pa fi lub pa/,
Na poludnie od Jawy Alistair Maclean % KULTOWA POWIEŚĆ MlSTREA GATUNKUmmm i
na kraniec płyty, strzaskały go i wgniotły w głąb. I dzisiaj na południe od Dniestru nikną podolskie
IMAG0521 208 3. Ameryka kowe. Na południe od Nowej Fundlandii leży terytorium zależne Francji - wspó
IMAG0522 208 3. Ameryka Icowe. Na południe od Nowej Fundlandii leży teiytorium zależne Francji - wsp
692 Kronika 307 Dywizjonu. 6 sierpnia 1949. Zmiana miejsca postoju o 9 roił na południe od lotniska
63 Drugi zespół tej klasy, Ledo-Sphagnetum, występuje wyłącznie na południe od Zatoki Krzyżańskiej,
WSP J POLN254267 Bibliografia 59? Małecki Mieczysław, 1938, Język polski na południe od Karpat, Krak
Miasta i Krainy Starożytnego Egiptu Kusz - starożytna kraina położona na południe od II katarakty Ni
74166 Obraz04 (3) radzieckiego korpusu. Jednakże natarcie 47 A, której lewe skrzydło dotarło na poł

więcej podobnych podstron