5792343750

5792343750



K—.* Prace

Tabela 1. Schemat badań kobiet bez objawów i dodatkowych czynników ryzyka

Wiek kobiety

Samobadanie

Badania lekarskie

Mammografia

20-40 rok życia

Co 1 miesiąc

Co 36 miesięcy

Nie

40-49 rok życia

Co 1 miesiąc

Co 12 miesięcy

Nie

Powyżej 49 roku życia

Co 1 miesiąc

Co 12 miesięcy

Co 12-24 miesięcy

Źródło: Krzakowski M. (red.): Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych u dorosłych, Polska Unia Onkologii, 2003

-    wciągnięcie brodawki

-    wciągnięcie skóry

-    objaw „skórki pomarańczy" (zaczerwienienie, pogrubienie i stwardnienie skóry)

-    powiększenie węzłów chłonnych

Badania obrazowe

Wśród obrazowych badań piersi można wyróżnić:

-    badanie przedmiotowe

-    mammografię

Badanie przedmiotowe jest niezwykle ważnym elementem oceny piersi. Powinno ono być przeprowadzone u wszystkich kobiet zgłaszających niepokojące objawy, ale również u kobiet zdrowych, w ramach rutynowej kontroli stanu zdrowia. Badanie przedmiotowe składa się z oglądania i badania palpa-cyjnego. Zawsze dotyczy obu piersi, okolicznych węzłów chłonnych -pachowych i nadobojczykowych oraz innych narządów, które mogą mieć związek z chorobą sutka.

Mammografia stanowi natomiast w przypadku niewyczuwalnych zmian przedklinicznych w badaniach przedmiotowych jedyną podstawę podejrzenia nowotworu. Najlepszą metodą wykrywania raka piersi we wszystkich stopniach zaawansowania jest prowadzenie badań przesiewowych, które polegają na badaniu mammograficznym kobiet bez objawów klinicznych. Warunkiem racjonalnego programu jest możliwość monitorowania i oceny zgodnie z przyjętymi standardami jakości .

Badanie przesiewowe prowadzi do zwiększenia częstości wykrywania zmian subklinicznych. Rutynowe badanie mammograficzne wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach - skośnej i kraniokaudalnej. Dla oceny charakteru wykrytej zmiany stosuje się różne metody badania: pal-pacyjną, ultrasonografię oraz dodatkowe zdjęcia mammograficzne. W programie screeningowym ponad 90% kobiet ma prawidłowy wynik badania mammograficznego.

Z uwagi na gęstszy miąższ piersi u młodych kobiet, badanie mammograficzne jako badanie screeningowe zaleca się u kobiet dopiero powyżej 45 roku życia. W tym wieku, z powodu zwiększonej tkanki tłuszczowej w piersi, istnieje możliwość bardziej wiarygodnej oceny obrazu rentgenowskiego i wykrycie mniejszych zmian nowotworowych. W przypadkach mammograficznie stwierdzonego podejrzenia rozrostu nowotworowego konieczne jest wykonanie biopsji cienko lub gru-boigłowej.

W procesie diagnostycznym dąży się do uzyskania jak najwyższego odsetka rozpoznań przedoperacyjnych, za pomocą mniej inwazyjnych technik (biopsje przezskórne). Schemat postępowania w odniesieniu do kobiet bez objawów nowotworu oraz bez dodatkowych czynników ryzyka wystąpienia raka piersi został zamieszczony w tabeli 1.

W grupie kobiet między 40 a 49 rokiem życia należy zbierać dokładny wywiad rodzinny, uzyskać informacje na temat objawów oraz czynników ryzyka, a decyzję o rozpoczęciu badań mammograficznych wykonywanych co 12 - 24 miesiące uzależnić od przedyskutowania z zainteresowanymi, ewentualnych korzyści i ryzyka.

Badania ultrasonograficzne i biopsje

Ultrasonografia jest najważniejszą metodą wspomagającą badanie mammograficzne, a u młodych kobiet podstawową metodą diagnostyczną. Jest to badanie subiektywne, którego wartość zależy od doświadczenia badającego, jakości aparatury oraz budowy gruczołu piersiowego. Ultrasonografia jest badaniem decydującym w różnicowaniu zmian litych i torbielowatych .

Biopsją natomiast określa się badanie stanowiące pobranie materiału do analizy mikroskopowej. Wyróżnia się biopsję aspiracyjną cienkoigłową, gruboigłową oraz biopsję chirur-

Biopsja aspiracyjna cienkoigłową (BAC) jest metodą stosowaną od wielu lat, która jest łatwo dostępna wobec wyczuwalnych zmian sutka . Pozwala ona na rozstrzygnięcie, czy wykryta zmiana w sutku ma charakter torbielowaty, czy lity, ale przede wszystkim ma na celu pobranie materiału do badania cytologicznego.

Biopsja gruboigłową jest metodą, która pozwala pobrać materiał do badania dokonywanego przezskórnie. Wykonuje się ją, jeżeli w sutku stwierdza się obecność zmiany litej, budzącej w badaniu klinicznym lub mammograficznym podejrzenie raka, a kilkukrotna biopsja cienkoigłową nie potwierdza tego rozpoznania.

Biopsję chirurgiczną wykonuje się, jeżeli biopsja gru-boigłowa jest przeciwwskazana lub nie udaje się z jej pomocą uzyskać materiału do badania histopatologicznego. Do badania pobiera się małe guzki sutka, które budzą podejrzenie wraz z marginesem tkanek zdrowych. Zaletą tej metody jest możliwość oceny makroskopowej i mikroskopowej całej usuniętej zmiany.

Warto podkreślić, iż w procesie diagnostycznym dąży się do uzyskania jak największej liczby rozpoznań przedoperacyjnych za pomocą mniej inwazyjnych technik.

Olga Wilk

ZAKAŻENIA SZPITALNE

Zakażenia szpitalne są związane z codziennym funkcjonowaniem szpitali na całym świecie. WHO ocenia, że na świecie zakażenia związane z leczeniem występują u około 10% leczonych. W Europie ulega im ponad 4 min. osób rocznie, średnio około 7% leczonych i powodują 16mln. dodatkowych

Biuletyn informacyjny wydawany przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie - Marzec 2014r



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
31058 P1100593 1 - wit. E, luteina/zeaksantyna a zaćma •    Badani: 35 551 kobiet bez
97III. Wskazówki dla turystów. Odzież powinna być lekka i mocna, najlepiej wełniana (kobiety bez
img070 Tabela 6. Wyniki badań nad jednostronnością u młodzieży szkolnej Dominacja
img080 Pełno tablicę kontyngencji przedstawia tabela 6.7. Tabela 6.7 Wyniki badań krzyżówek kukurydz
img146 Tabela 8.1 Wyniki badań efektu terapeutycznego preparatu
img153 Tabela 8.4 Wyniki badań efektu terapeutycznego preparatu przeciwkrzywicznego (preparat
18 W. Frącz Tabela 2. Warunki badań prowadzonych z użyciem plastometru Ceast Melt Flow Table 2.

więcej podobnych podstron