6099520253

6099520253



Agregaty wody ziębniczej jako pośrednie źródło chłodu w systemie klimatyzacyjnym

powoduje, że nie można wprowadzać do sprzedaży nowych urządzeń napełnionych tym czynnikiem, a także należy go wycofywać z pracujących obecnie starszych urządzeń chłodniczych. Niestety na innych kontynentach zakaz taki nie obowiązuje i np. w Chinach sprzedawane są również nowe urządzenia zawierające ten czynnik. Pomimo wielu zalet (np. wysoka jednostkowa wydajność chłodnicza) czynnik chłodniczy R22 ma wpływ na tworzenie się „dziury ozonowej” i z tego powodu nie powinien być już stosowany.

Obecnie z uwagi na stosunkowo duży „poślizg temperaturowy” mieszaniny zeotropowej R407C częściej stosowany jest czynnik R410A - o korzystniejszych cechach. W przypadku rozszczelnienia instalacji freonowej wypełnionej nim mały „poślizg temperaturowy” powoduje, że jego ubytek może być łatwo uzupełniony. W przypadku mieszaniny R407C różne udziały objętościowe poszczególnych składników mieszaniny w określonej temperaturze pracy powodują konieczność całkowitego opróżnienia i ponownego napełnienia instalacji. Jest bowiem wielce kłopotliwe ustalenie ilości ubytków poszczególnych składników mieszaniny R407C.

Z uwagi na bardzo korzystne parametry termodynamiczne czynnika chłodniczego R134a niektóre urządzenia większej mocy chłodniczej osiągają bardzo wysokie wartości współczynników efektywności energetycznej EER. W przypadku zastosowania tego rodzaju czynnika w agregacie chłodniczym stosowane są z reguły sprężarki typu śrubowego.

Typy sprężarek

W konstrukcjach agregatów chłodniczych wykorzystywane są sprężarki rotacyjne, spiralne (scroll) oraz śrubowe. Zastosowanie sprężarek tłokowych jest obecnie rozwiązaniem nieco „przestarzałym” i są one stosunkowo rzadko stosowane. Z kolei zalety sprężarek typu scroll sprawiają, że jest to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w konstrukcjach najnowocześniejszych agregatów.

Do zasadniczych wad sprężarek tłokowych, które przyczyniły się do rozpowszechnienia sprężarek spiralnych, należą: duża liczba elementów ruchomych, wysokie tarcie, wahania ciśnienia czynnika chłodniczego w instalacji, duży hałas i wibracje, niska wydajność. Z kolei do wad sprężarek typu śrubowego można zaliczyć: zaawansowany technicznie cykl produkcyjny, konieczność zaangażowania wykwalifikowanego serwisu, delikatna „mechanika” oraz wysokie koszty. Do zalet sprężarek scroll, które przyczyniły się do ich masowej produkcji i szerokiego zastosowania, należą: zredukowane wibracje i hałas, bezobsługowa praca, masowa produkcja (co wiąże się z najwyższą jakością) oraz niska cena.

Urządzenia o bardzo małej wydajności chłodniczej (do 10 kW) mogą być wyposażone w pojedyncze sprężarki rotacyjne lub scroll pracujące w jednym obiegu chłodniczym. Dla małych wydajności chłodniczych (od 10 do 100 kW) wykorzystywane są w wytwornicach wody lodowej pojedyncze bądź dwie sprężarki typu scroll pracujące w jednym lub dwóch obiegach chłodniczych. W urządzeniach średniej mocy (od 100 do 500 kW) stosowane są układy wielosprężarkowe (dwu-, cztero- i sześciosprę-żarkowe), jedno- i dwuobiegowe oparte na sprężarkach typu scroll (spiralnych). Urządzenia dużej (od 500 do 1000 kW) i bardzo dużej wydajności (od 1000 do 1500 kW) wyposażone są w cztery niezależne obiegi chłodnicze i układy sprężarek typu scroll o liczbie 8-12 w jednym agregacie chłodniczym.

Agregaty chłodnicze ze sprężarkami śrubowymi (jedno- i dwuśrubowymi) są wykorzystywane w zakresie wydajności ziębienia od ok. 300 do 1500 kW. Przy czym już od najmniejszych wydajności stosowane są pojedyncze lub dwie sprężarki śrubowe, a przy większych mocach chłodniczych (powyżej 1000 kW) - dwie lub trzy. Każda sprężarka śrubowa pracuje w jednym obiegu chłodniczym, zatem w agregatach chłodniczych z takimi sprężarkami występują dwa lub trzy obiegi chłodnicze.

Zastosowanie układów wielosprężarkowych typu scroll przynosi wiele korzyści: wysoką efektywność energetyczną przy częściowych obciążeniach cieplnych, niezawodność pracy (w momencie awarii pojedynczej sprężarki układ chłodniczy dalej pracuje, dostarczając częściową wydajność chłodniczą do systemu), a także ułatwienie prace serwisowych podczas awarii sprężarki (łatwiej wymienić sprężar-

11



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Agregaty wody ziębniczej jako pośrednie źródło chłodu w systemie klimatyzacyjnym Choć wszystkie
Agregaty wody ziębniczej jako pośrednie źródło chłodu w systemie klimatyzacyjnym1. Zasada działania
Bartłomiej Adamski CZ1 AGREGATY WODY ZIĘBNICZEJ JAKO POŚREDNIE ŹRÓDŁO CHŁODU W SYSTEMIE
Agregaty wody ziębniczej jako pośrednie źródło chtodu w systemie klimatyzacyjnym Rys. 3. Przykładowy
Agregaty wody ziębniczej jako pośrednie źródio chłodu w systemie klimatyzacyjnym mw - strumień masow
Bartłomiej AdamskiNowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne Część 1. Agregaty wody ziębniczej
CCI00139 można jedynie traktować jako pośrednie źródło prawa, w tym sensie, że jego udział w „tworze
WENTYLACJA Systemy klimatyzacji na statkach morskich można sklasyfikować wg następujących
Byc kobieta33 wniesie te wiedze jako określoną wartość w swoje pożycie mNażeżyijednalc pamiętać, że
Bezpieczeńshoo wewnętrzne jako element ładu publicznego... wszystkich stron (...). Czuję, że nie jes
72146 skanuj0014 lsćy jako dyscypliny naukową Rcznyl Praw ogólnych macza, że nie należy do i st

więcej podobnych podstron