614373180

614373180



Problemy teoretyczne i metodyczne 17

i struktury bezpośrednio użyteczne dla społeczeństwa ludzkiego, dwie pozostałe kategorie (usługi regulacyjne i wspomagające) tworzą ramy strukturalno-funk-cjonalne, wpływające na ogólną integralność systemu krajobrazowego i możliwość produkowania przez nie usług o charakterze szczegółowym.

W literaturze znaleźć można również bardziej rozbudowane klasyfikacje usług ekosystemowych, wyróżniające usługi surowcowe, produkcyjne, i transformacyjne, usługi regulacyjne i utylizacyjne, usługi przygotowania do antropogenicznego wykorzystania oraz usługi informacyjne (tabela 1).

W raporcie TEEB („Ekonomia ekosystemów i bioróżnorodności") obliczono wartość corocznej utraty funkcji ekosystemu, którą oszacowano na kwotę 50 mld EUR. Oznacza to, że w razie niepodjęcia działań już sama utrata różnorodności biologicznej na lądzie mogłaby kosztować 7% PKB do 2050 roku, przy czym kwota ta zwiększyłaby się znacznie przy uwzględnieniu utraty funkcji zapewnianych przez ekosystemy morskie10. Gdyby udało się jednoznacznie zidentyfikować te użytki i zwaloryzować je, to rozmiary strat ponoszonych przez ludzkość z tytułu ograniczania usług ekosystemowych byłyby największe ze wszystkich strat ponoszonych w wyniku antropogennych oddziaływań na środowisko przyrodnicze.

Usługi ekosystemów a użytki środowiska przyrodniczego

Właściwe zrozumienie roli usług ekosystemów w kontekście istnienia i wykorzystania kapitału naturalnego wymaga zidentyfikowania związków pojęciowych pomiędzy tymi usługami a użytkami środowiska przyrodniczego. Można to wykonać, opierając się na schemacie przedstawionym na rysunku 3.

W wymiarach przestrzennych środowisko przyrodnicze posiada swoją strukturę wewnętrzną, co wyraża statyczny obraz tego środowiska, jeżeli uwzględni się wymiar czasowy oraz działające w nim i środowisku przyrodniczym siły sprawcze, jego obraz nabiera wymiaru dynamicznego, przedstawiając funkcjonowanie między innymi ekosystemów. Działające (funkcjonujące) ekosystemy świadczą określone usługi, w efekcie których powstają zarówno ekonomiczne użytki środowiska przyrodniczego, jak i użytki (walory) pozaekonomiczne. Stają się one finalnie elementami kapitału naturalnego, zwłaszcza w aspekcie usługowym i asymilacyjnym.

W tym momencie usługi ekosystemów oraz różnorodne użytki środowiska przyrodniczego nabierają ekonomicznego znaczenia. Istnienie (zachowanie) kapitału naturalnego i gospodarowanie nim wymaga stosowania rachunku ekonomicznego. Jeżeli uwzględni się fakt, że na zasoby ekonomiczne składają się zasoby ludzkie, kapitałowe, informacyjne, kulturowe, a także przyrodnicze (kapitał naturalny), te ostatnie nie mogą być zachowane i wykorzystywane bez uwzględnienia zasad racjonalnego gospodarowania.

10 Patrz szerzej: Ekonomia ekosystemów i bioróżnorodności. Raport wstępny, Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, Luksemburg 2008, s. 27-43.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Problemy teoretyczne i metodyczne 17 Paradygmat ekonomizacji środowiska przyrodniczego nie wyklucza
Problemy teoretyczne i metodyczne 17 krzywej krańcowych kosztów zewnętrznych, wówczas podatki zapewn
Problemy teoretyczne i metodyczne 17 mi, ale także niezbywalnymi, dobrami materialnymi i wieloma war
Problemy teoretyczne i metodyczne 17 ekonomicznych nie prowadzi się szczególnych obserwacji, analiz
Problemy teoretyczne i metodyczne 17 Rysunek 2 Zależności między usługami środowiska a jakością żyda
Problemy teoretyczne i metodyczne 19 goriami etyki oraz oddziaływania społecznego i które należy
17 EKONOMIA I ŚRODOWISKO 1 (56) • 2016 Problemy teoretyczne i metodyczne Tabela 1. Obszary problem
6 Economics and Eiwironment 4(51) • 2014SPIS TREŚCI PROBLEMY TEORETYCZNE I METODYCZNE Andrzej Mizgaj
4 Ekonomia i Środowisko 1 (52) • 2015SPIS TREŚCI PROBLEMY TEORETYCZNE I METODYCZNE Mestwin s. Kostka
Problemy teoretyczne i metodyczne 11Nowa perspektywa finansowa a strategie rozwoju UE i miejsce w ni
Problemy teoretyczne i metodyczne 13 tywna, ekonomia normatywna, makroekonomia, mezoekonomia i mikro
Problemy teoretyczne i metodyczne 15Porządkujące znaczenie zasad trwałości rozwoju i kryterium
4 Ekonomia i Środowisko 1 (44) • 2013SPIS TREŚCI PROBLEMY TEORETYCZNE I METODYCZNE Tadeusz Borys, No
Problemy teoretyczne i metodyczne 9Wstęp Praca jest efektem przemyśleń własnych autora tego tekstu o

więcej podobnych podstron