6853488181

6853488181



Maciej PIEKARSKI

Zakład Geometrii i Grafiki Inżynierskiej

Politechnika Rzeszowska

GEOMETRIA I GRAFIKA INŻYNIERSKA A GEOMETRIA WYKREŚLNA - NOWA NAZWA CZY NOWA JAKOŚĆ ?

Miejsce geometrii wykreślnej powinien zająć nowy przedmiot - geometria inżynierska. Taki przedmiot, jak nauka geometrii obiektów inżynierskich, ze wspomaganiem komputerowym jako podstawą tworzenia ich obrazów, byłby użyteczny w wyższym stopniu niż tradycyjna geometria wykreślna traktow ana niepoważnie jako tzw. ..kreski".

/Stanisław Polański/[l]

Grafika komputerowa jest od początku wiernym i bardzo uży teczny m kompanem projektanta konstrukcji. Nie tylko staje się ona bodźcem dla jego wy obraźni, ale dostarcza informacji wizualnych, często niewyobrażalnych.

/Wacław Zalewski/[2]

Od kilku lat daje się zaobserwować tendencję wypierania terminu geometria wykreślna przez termin geometria i grafika inżynierska, w odniesieniu do nazwy przedmiotu nauczania w wyższych szkołach technicznych. Konsekwencją tego zjawiska są zmiany nazw jednostek organizacyjnych w poszczególnych uczelniach, a także powstanie Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej. W referacie podjęto próbę określenia tego czym powinna być zdaniem autora geometria inżynierska jako przedmiot nauczania, w świetle etymologii tego terminu oraz faktycznych przesłanek, które spowodowały jego rozpowszechnienie się.

Słownikowe definicje pojęć geometria oraz inżynieria stanowiących źródłosłów rozpatrywanego terminu są następujące: geometria - nauka zajmująca się badaniem stosunków przestrzennych, inżynieria - umiejętność projektowania i wznoszenia obiektów technicznych. W oparciu o nie proponuje się zdefiniować geometrię inżynierską jako naukę projektowania kształtów obiektów technicznych. W tak rozumianej geometrii inżynierskiej, na pierwszym planie powinno postawić się twórcze rozwiązywanie problemów przestrzennych, traktując zagadnienia zapisu graficznego jako niezbędny lecz wtórny element projektowania. Zapis cech geometrycznych obiektów powinien być rozważany z punktu widzenia zastosowań współcześnie dostępnych narzędzi, w tym zwłaszcza technik komputerowych.

Rozwój technik komputerowego wspomagania projektowania (CAD) był faktyczną przesłanką zmian stanowiących kanwę rozważań w niniejszym artykule. Techniki CAD z chwilą, w której pojawiła się w nich możliwość modelowania trójwymiarowego, odebrały monopol na rozwiązywanie zagadnień przestrzennych geometrii wykreślnej, posługującej się w tym celu konstrukcjami planimetrycznymi. Obok obligatoryjnego dotąd schematu -problem przestrzenny -> zapis graficzny -> rozwiązanie za pomocą konstrukcji planimetrycznej, pojawił się nowy schemat - problem przestrzenny -> rozwiązanie w przestrzeni wirtualnej -> zapis graficzny. Przy połączeniu technik CAD z komputerowym wspomaganiem produkcji (CAM), w niektórych działach inżynierii np. związanych z produkcją maszyn i urządzeń posługiwanie się płaskim zapisem graficznym jest już konieczne wyłącznie ze względu na uwarunkowania prawne, stawiające wymóg opracowania dokumentacji w formie klasycznych rysunków technicznych.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Elementy wspólne - założenia do zadań Ośrodek Geometrii i Grafiki Inżynierskiej Politechniki Śląskie
5 (518) r OŚRODEK GEOMETRII I GRAFIKI INŻYNIERSKIEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ WYK0ŃAŁ DATA NR
ChomikImage (1) < M * . A ta. ii... > .i POLITECHNIKA RZESZOWSKA ZAKŁAD GEOMETRII I
3 (674) I OŚRODEK GEOMETRII I GRAFIKI INŻYNIERSKIEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ WYKONAŁ DATA NR
IMG Zakład Obróbki CieplnejInstytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Poznańskiej Przedmiot:
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika RzeszowskaWYKORZYSTANIE PORTALU
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika RzeszowskaJednostki lekcyjne zawarte w
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Lekcja 5: Instrukcje sterujące
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Lekcja 5: Instrukcje sterujące
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Lekcja 5: Instrukcje sterujące
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Problemy nauki programowania p
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Założenia przyjęte podczas
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Dobór materiałów dla lekcji
Barbara Dębska Zakład Informatyki Chemicznej, Politechnika Rzeszowska Strona startowa materiałów
Sylabus Kod przedmiotu ES1A200011 Nazwa przedmiotu Geometria i grafika inżynierska Kierunek

więcej podobnych podstron