6998967225

6998967225



krówkę”. Tak więc, to nie ja przybiłam do drzwi kościoła tezy „Gimnazjalnego koła badaczy owadzich nogów”...

-    Ale nie myśli pani, że to my- zapytał Dąbrowski.

-    Nie, nie myślę, że to wy i nie mam najmniejszego pojęcia kto; tym niemniej uważam, że powinniśmy się zająć analizą wiersza „Satyra na bożą krówkę”. Beata, połóż na każdej ławce ksero tego wiersza i zabieramy się do roboty. Przypominam, że jest to lekcja wychowawcza, a nie lekcja języka polskiego.

Klasa przyglądała jej się podejrzliwie. Piasecka usiadła za stołem i wpisała do dziennika informację: „Lekcja wychowawcza poświęcona analizie wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, do którego podobno nawiązuje notatka połączona z incydentem związanym z pomówieniem uczniów naszego gimnazjum o wandalizm w postaci uszkodzenia drzwi kościoła.” Rzuciła okiem na klasę. Beata wróciła do swojej ławki, uczniowie studiowali wiersz. Piasecka wstała, przez chwilę zastanawiała się, czy nie poprosić ich, żeby odsunęli ławki pod ściany i nie ściągnąć ich w krąg pozwalający na swobodniejszą rozmowę. Zrezygnowała z tego pomysłu i przyglądała się ich twarzom, zastanawiając się, co z tego wszystkiego wyjdzie. Uczniowie skończyli czytanie i podnieśli głowy.

-    Co wam przychodzi na myśl, kiedy czytacie ten wiersz - zapytała.

-    Destrukcja - powiedział Mikołaj Malik ze złośliwym uśmiechem - Poeta potraktował bożą krówkę jako element wywrotowy i destrukcyjny; boża krówka, samą swoją obecnością powodowała zamieszanie...

-    Przestań się wygłupiać - przerwała mu Beata - oczywiście wybrała pani ten wiersz, ze względu na tych „badaczy owadzich nogów”. W tezach na drzwiach kościoła było kółko „badaczy owadzich nogów” . Autor tez też musiał czytać ten wiersz, bo my tak naszego kółka nie nazywamy.

-    Wcale nie musiał - wtrąciła się Dominika - ten zwrot „badacze owadzich nogów” używany jest często przez różnych ludzi, którzy nie mają pojęcia o biologii, ale są okropnie dumni ze swojej ignorancji.

-    Przecież to jest wiersz satyryczny - sprzeciwił się Mikołaj - Spróbuj to sobie odtworzyć, siedzisz przy biurku i łapiesz się na tym, że zamiast odrabiać matmę wparujesz się w biedronkę. Biedronka budzi twoje zainteresowanie i twoją sympatię, bo inaczej byś się na nią nie gapiła. Boża krówka cię intryguje i irytuje, trzeba jej dokopać. Tak więc, w tym wierszu poeta zdenerwowany wywrotową i destrukcyjną działalnością bożej krówki postanawia jej dokopać. Oczywiście w opisie bożej krówki jest nieobiektywny, ale trzyma się faktów. Szyja bożej krówki jest niewidoczna, jest ukryta pod chitynowym płaszczem, ale nawet p o oberwaniu skrzydełek...

-    Mikołaj przestań - powiedziała Beata.

-    Możemy poprosić Leszcza i zbadać sprawę dogłębnie - kontynuował Mikołaj - zarzuty Gałczyńskiego były całkowicie uzasadnione, im bardziej się przyglądał, tym bardziej tej szyi tam nie było. Zapach bożej krówki też nie jest urzekający. Nie da się ukryć, że boża krówka śmierdzi jak dno beczki. Natomiast zarzuty pod adresem kropek i nóg są wredne. Typowa kampania negatywna.

-    Długo tak możesz? - zapytała Dominika - Ja uważam, że ponieważ to wszystko ma związek z tą całą historią, powinniśmy się skupić na zwrocie „badacze owadzich nogów”. Czy niechęć do entomologów była tu zamierzona, czy była tylko żartem? Czy poeta mógł nie zdawać sobie sprawy jaki ogrom fascynującej wiedzy może kryć badanie owadów? Wiersz jest satyrą, Gałczyński oczywiście żartuje, ale to stało się idiomem na wyrażanie pogardy do wszystkiego, czego się nie rozumie. Obejrzyjcie sobie w Internecie, to jest bardzo często używany zwrot.

-    Ja to też oglądałem - wtrącił Paweł - to są zarzuty różnych grafomanów pod adresem krytyków, to nigdy nie dotyczy biologii...



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img036 (35) 58 Platon d i nad którym on prawnie roztacza opiekę. Tak więc to było wszystko aż do tej
A przecież tak naprawdę. to nie ja jestem w Uniwersytetach. to Uniwersytety są we mnie. Że
Dziennikarka parsknęła śmiechem i zapytała czy tylko to było na kartce przybitej do drzwi kościoła.
DSC02176 I Zdaje się, gę to nie ja doprowadziłem go do płaczu - powiedział tata. -    
DSC02176 I Zdaje się, gę to nie ja doprowadziłem go do płaczu - powiedział tata. -    
skanuj0003 Tak więc nauka nie może być ani dobra ani zła*ponieważ każda prawdziwa nauka zmierza do p
4 (338) ? -    Jak tak - oświadczył Gotfryd - to nie należysz już do bandyl -1 dobrze
socjomead9 tury. Dziś takich dorosłych nie ma. A więc to nie tylko rodzice nie są dziś dobrymi przew
122 123 (2) 122 ĆWICZENIA I WYJAŚNIENIA Twarze są tu takie same, tylko uszy się zmieniają. Tak więc
IMG?39 Ggz. nr 1jjjegnąn.- biegną na górą l myśmy się zamienili, więc to jest raczej pytanie... H *
BEZROBOCIE to taka sytuacja na rynku pracy, kiedy to nie wszyscy zdolni do pracy i chcący pracować t
Str @ „WEŹMIESZ MNIE Sit/}, TAK.J MOŻE TO NIE JEST ODPOWIEDNIA CHWILA? POWIEDZIAŁEŚ SODIE: 
05 Chmiel Chmiel - pomaga radzić sobie z uczuciem niepokoju poprzednie 5/7 następne Tak, tak - chmie

więcej podobnych podstron