7267981821

7267981821



14 WALERY PISAREK

tezę i tak dobierz próbę respondentów lub przekazów, by ją potwierdzała, a pisząc raport dorzuć sporo takich słów, jak funkcja, bodziec, egzogeniczny, efekt, czynnik, wymiar, konwersja, korelacja, poziom ufności, zmienna, interakcja, źródło, recypient, itp. itd.

Z drugiej strony jednak nie sposób odmówić Poolowi racji, gdy broni klasycznych — a nie tylko neopozytywistycznych — kwanty-tatywnych technik badawczych i w ogóle poznania empirycznego. Rację ma także, kiedy pisze, że nawet najradykalniejsi krytycy badań administracyjnych nie ograniczają się w swoich studiach nad rolą ponadnarodowych korporacji i imperializmem kulturowym do płomiennej retoryki, ale się odwołują do rzetelnych analiz ilościowych, których by się nie powstydził żaden „administratywista”. I trudno się temu dziwić. Jeżeliby krytyczna nauka o komunikowaniu miała zrezygnować ze sprawdzonych i doskonalonych technik badawczych, stałaby się krytyczną publicystyką. Innej drogi nie ma. Problem bowiem polega nie na tym, czy liczyć, czy nie liczyć, ale na tym, co badać i co liczyć.

Jak z perspektywy omawianej dychotomii widzi się — jeżeli się je w ogóle dostrzega — badania nad komunikowaniem masowym prowadzone w krajach socjalistycznych? Niby ze względu na anty-imperialistyczne nastawienie, radykalną frazeologię i stosunkowo skromne zaplecze empiryczne (w sensie kwantytatywnych technik badawczych) mogłyby być uznane za krytyczne. Zwykle jednak zalicza się je do administracyjnych, bo większość ich służy usprawnieniu funkcjonowania oficjalnych mediów a przez to utrwaleniu istniejącego status quo.

Taką ocenę uznałbym za krzywdzącą nie tylko polskie praso-znawstwo, gdybym dychotomię krytyczny : administracyjny traktował całkiem poważnie. Jak słusznie bowiem zauważył Tamas Szecskó,

w dyscyplinach z marksistowskim zapleczem teoretycznym ta opozycja nie ma żadnego sensu. Dane faktograficzne, które by mogły się wydawać przykładami tępego empiryzmu w innej erze, odegrały na Węgrzech w latach sześćdziesiątych przez samo pojawienie się rolę „krytyczną”. Kiedy nikt nie wie, kto słucha radia i kto odbiera telewizję (...), to nawet najbardziej suche dane o rzeczywistej wielkości i składzie audytorium są „krytyczne” wobec chciejstwa (wishful thinking) nadawców, koncepcji polityki informacyjnej oraz pomysłów dedukowanych z tez ideologicznych. Ten rodzaj badań można by także nazwać „administracyjnym”, skoro zakłada ścisłą współpracę między nadawcą, działaczem politycznym i badaczem.29

Typologie orientacji badawczych

Korzystając z omówionych dychotomii, można wyróżnić we współczesnej nauce o komunikowaniu masowym trzy główne orientacje: marksistowską (w sensie, jaki temu określeniu nadaje się 29 T. Szecskó: Communication Research and Policy in Hungary: Partners in Planning. Journal of Communication 1983 nr 3 s. 97—8.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
10 WALERY PISAREK zwać jakąś koncepcję „koncepcją burżuazyjną” znaczy także uznać ją za
26 WALERY PISAREK czytelników zainteresowanych ich treścią i zdolnych do jej przyswojenia. Kiedy mów
28 WALERY PISAREK wzrasta aż do pewnego punktu, w którym następuje najpierw zahamowanie rozwoju, a n
30 WALERY PISAREK ko rozbudzić zainteresowanie określonym problemem; zaspokoić je mogą najskutecznie
32 WALERY PISAREK w których telewizja nigdy jej nie zagrozi. Wniosek ten, choć w zasadzie słuszny,
34 WALERY PISAREK W wielu rozwiniętych krajach o różnych ustrojach ludzie — jak wynika z badań — tra
36 WALERY PISAREK Jak z tego wynika, sprawność jest wprost proporcjonalna do skuteczności, ale odwro
38 WALERY PISAREK LITERATURA Z. Bajka: Czytelnictwo dzienników i czasopism w Polsce. Raport z badań
12 WALERY PISAREK dali wyraz swoim wrażeniom, nie ukrywając sympatii dla bardziej niezależnych i dla
81.    Słownik terminologii medialnej / red. Walery Pisarek ; aut. Roman Bartoszcze [
WALERY PISAREKSŁOWNIK JĘZYKA NI BY-POLSKI EGO CZYLI BŁĘDY JĘZYKOWE W PRASIE OSSOLINEUM
10 SYLWESTER DZIKI, WALERY PISAREK Szczególną wartość miały i nadal zachowały dwie wykonane również
8 SYLWESTER DZIKI, WALERY PISAREK tracyjnych w Dachau i Mauthausen. Dziadek już nie wrócił do rodzin
20 Anna Lewandowska, Elżbieta Inglot-Brzęk respondents (in 2004 by 67%). In contrast, 14% of respond

więcej podobnych podstron