7581047850

7581047850



Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 215

konferencje i sympozja, wystawy i przeglądy filmowe oraz zapraszali naukowców z innych uniwersytetów lub też z Polski. Zajmowali się sprowadzaniem książek z kraju do bibliotek uniwersyteckich i prowadzili wymiany z bibliotekami, szczególnie w okresie „zimnej wojny”, kiedy to książki z Zachodu stanowiły rzadkość w Polsce. Brali czynny udział w działalności lokalnych grup polonijnych, prowadząc kursy wieczorowe lub wykłady pozauniwersyteckie. Uwierzytelniali też dyplomy studentów i absolwentów z Polski i występowali w imieniu Polski w prasie, radiu i telewizji. Przy tym wszystkim angażowali się niestrudzenie w akcje humanitarne, aby nieść pomoc moralną i materialną rodakom w kraju.

Działalność ta odbywała się w trudnych warunkach. Przez większą część dwudziestego wieku polscy naukowcy w Ameryce Północnej nie mogli liczyć na pomoc ze swego kraju ojczystego. Polska przez całe dziesięciolecia znajdowała się w sytuacji kraju kolonialnego, a następnie postkolonialnego i nie mogła ani wspomagać swoich rodaków za granicą, ani też zwracać się bezpośrednio do opinii publicznej na świecie. Dlatego też społeczeństwo północnoamerykańskie nie mogło wyrobić sobie jasnego wyobrażenia o politycznej i ekonomicznej sytuacji w Polsce, ani też poznać historii, kultury i literatury kraju polskiej emigracji. Co gorsza, w sytuacji, kiedy Polacy nie mogli mówić swobodnie we własnym imieniu, ich miejsce zajęli albo naukowcy reprezentujący interesy państw totalitarnych, albo zachodni intelektualiści, często o liberalnych poglądach, co było charakterystyczne dla północnoamerykańskich uczelni. Ponieważ polonistyka znajdowała się na wydziałach slawistycznych, zdominowanych przeważnie przez rusycystów lub sowietologów, poloniści często nie znajdowali tam właściwego zrozumienia i poparcia, spotykając się czasem z szykanami. Dodać do tego trzeba, że dziekani i rektorzy, zainteresowani przede wszystkim liczbą zapisów na studia, starali się ograniczać zajęcia i programy polonistyczne i niechętnie angażowali do pracy wykładowców języka polskiego. Brak zainteresowania językami obcymi i przedmiotami humanistycznymi ze strony władz akademickich sprawiał dodatkowo, że programy polonistyczne były często zawieszane.

Ogólną sytuację pogarszał także niedostateczny stopień zainteresowania studiami polonistycznymi ze strony samej społeczności polonijnej w Ameryce. Konsekwencją tego była nikła pomoc materialna dla uniwersytetów oraz stosunkowo mała ilość studentów polskiego pochodzenia wybierających studia polonistyczne. W okresie powojennym, dywersyjna działalność władz komunistycznych, wspomaganych przez różnorodne instytuty polonijne i konsulaty, które współpracowały w celu infiltracji polskich placówek i grup w Ameryce, sprawiała z kolei, że praca naukowców napotykała na dodatkowe trudności, szczególnie gdy byli to świeżo przybyli emigranci do Stanów i Kanady42.

42 Zobacz np. S. Cenckiewicz, Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL. Kraków: Arcana, 2004, szczególnie II. „Emigranda.”



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 217 Alliance College, Theodore F. Do
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 219 Tolczyk - University of Virginia
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 221 St. Deptuła, Babette Deutsch, Gr
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 207 podstawowego i średniego. Nastąp
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 209 Próbowano też wielokrotnie
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 211 w roku akademickim 1936/7 wykład
Michał J. Mikoś: Zarys historii polonistyki w Ameryce Północnej 213 Sprawozdanie „Polish Language an
MICHAŁ J. MIKOSZarys historii polonistyki w Ameryce Północnej1 2 1 Polonistyka północnoamerykańska
Rys historyczny Polonistyka północnoamerykańska stała się w ostatnich latach przedmiotem licznych
14339 P3190314 33 Zarys historii budowy miast w PolBce do połowy XIX w. na południu, Powązki I. Czar
Literatura do przedmiotu: •    Bartnicka K., Szybiak I., Zarys historii wychowania, W
ĆWICZENIA; Konspekt Zarys historii integracji 2 8. Realizacja integracji w latach 50. Powstanie Wspó
225 Badanie powierzchni ziemi. Badanie geograficzne w angielskiej Ameryce północnej i Alasce nie wzn
Narzędzia kamienne z Mesa Yerde w Ameryce północnej. Według O. Nordenskldjda.
278 Powstanie i rozwój rodu ludzkiego. kafryjski i który dziś w Ameryce północnej nie schodzi poniże

więcej podobnych podstron