8097133841

8097133841



Ludwig von Mises    Ludzkie działanie

instynkty sprowadzają się do instynktu szczęścia1. Metoda psychologii instynktów i socjologii instynktów polega na arbitralnej klasyfikacji bezpośrednich celów działania i ich hipostazie. Prakseologia twierdzi, że celem działania jest usunięcie określonego niepokoju, psychologia instynktów natomiast uważa, że jest nim zaspokojenie instynktownej potrzeby.

Zwolennicy szkoły instynktów są przekonani, że udowodnili, iż działanie nie jest kierowane przez rozum, lecz wypływa z głęboko ukrytych wrodzonych sił, impulsów, instynktów i skłonności, których nie sposób wyjaśnić racjonalnie. Są oni przekonani, że udało im się wykazać powierzchowność racjonalizmu, a ekonomię nazywają pogardliwie „zbiorem fałszywych wniosków wysnutych na podstawie psychologicznych założeń”2. Tymczasem racjonalizm, prakseologia i ekonomia nie zajmują się najgłębszymi pobudkami działania i jego ostatecznymi celami, lecz środkami, których należy użyć do osiągnięcia określonego celu. Bez względu na to, z jak głębokich pokładów wypływa odruchowa potrzeba lub instynkt, środki służące ich zaspokojeniu są wynikiem racjonalnego namysłu nad nakładami i oczekiwanymi rezultatami3.

Czynności wykonywane pod wpływem emocjonalnego impulsu to też działanie. Działanie pod wpływem emocji różni się od innych rodzajów działania oceną nakładów i rezultatów. Emocje zakłócają ocenę. Człowiekowi, który kieruje się namiętnościami, a nie chłodną rozwagą, cele wydają się bardziej pożądane, a związane z nimi nakłady mniejsze. Z pewnością nawet w stanie pobudzenia emocjonalnego uwzględnia się środki i cele, co może unaocznić, że koszty zachowań emocjonalnych są wyższe. Złagodzenie kary za przestępstwo ze względu na to, że zostało popełnione w afekcie lub pod wpływem środków odurzających, oznacza zachętę do jego popełnienia. Groźba surowej kary natomiast może niekiedy powstrzymać ludzi o na pozór niepohamowanych namiętnościach.

Kiedy tłumaczymy zachowanie zwierząt, zakładamy, że zwierzę ulega impulsowi, który w danym momencie przeważa. Mówimy, że jeśli zwierzę się pożywia, spółkuje z innymi zwierzętami, atakuje je lub zachowuje się agresywnie wobec człowieka, to przejawia instynkt zaspokajania głodu, rozrodu i agresji. Przyjmujemy, że instynkty te są wrodzone i domagają się bezwarunkowego zaspokojenia.

17


1

   Por.: Ludwig Feuerbach, Sammlliche Werke, red. Bolin i Jodl, Stuttgart 1907, t. X, s. 231.

2

   Por.: William McDougall, An Introduction to SocialPsychology, wyd. 14, Boston 1921, s. 11.

3

   Por.: Ludwig von Mises, EpistemologicaiProblems of Economics, tłum. G. Reisman, New York 1960, s. 52

tłumaczenie: Witold Falkowski



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Ludwig von Mises    Ludzkie działanie zazwyczaj praca działającego człowieka. Zdarza
Ludwig von Mises Ludzkie działanieCzęść pierwsza Ludzkie działanie I. DZIAŁAJĄCY CZŁOWIEK1.
Ludwig von Mises    Ludzkie działanie powodują lub mogą powodować określone działanie
Ludwig von Mises    Ludzkie działanie stanu rzeczy. Nie miałby życzeń ani pragnień; b
Ludwig von Mises    Ludzkie działanie mieć piękny dom lub inne dobra materialne. Sąje
Ludwig von Mises    Ludzkie działanie stan wiedzy nie pozwala na ich rozstrzygnięcie
Ludzkie działanie Ludwig von Mises Ludzkie działanie jest jednym z czynników wywołujących zmiany. Je
Ludzkie działanie Ludwig von Mises W nowej nauce wszystko wydawało się problematyczne. Nie mieściła
Ludzkie działanie Ludwig von Mises teorii, odkryć i wynalazków autorów należących do

więcej podobnych podstron