8299308333

8299308333



Kluczowym założeniem - które podzielali tak Mises, jak i Rothbard - jest to, iż nie istnieje żadna preferencja, która nie może mieć odzwierciedlenia w działaniu. Ale po co to zakładać? Czy nie jest to dziwnym sprowadzeniem behawioryzmu do myśli ekonomicznej, która dowodzi, że jest mocno anty-behawioralna? W swoim wstępie do “Mises’ Theory and History” Rothabrd mówi nam, że:

Jednym z przykładów, których Mises lubił używać w czasie swoich wykładów, by zaprezentować różnicę między dwoma głównymi podejściami do ludzkiego działania było obserwowanie zachowania na Grand Central Station w czasie godzin szczytu. “Obiektywny" bądź “w pełni naukowy” [“truły scientific’] behawiorysta, podkreślał, zaobserwowałby empiryczne wydarzenia, takie jak ludzi ciągnących tam i z powrotem, bez celu, w możliwych do określenia porach dnia. I to byłoby wszystko, czego by się dowiedział. Ale prawdziwy badacz ludzkiego działania rozpocząłby od stwierdzenia faktu, że wszystkie działania mają swój cel, zatem zaobserwowałby, że celem jest dostać się z domu do pociągu, a następnie do pracy rano, oraz odwrotnie wieczorem. Jest oczywistym, który z nich odkryłby i wiedziałby więcej o ludzkim działaniu, a zatem który byłby prawdziwym naukowcem”. [18]

Ponieważ moje działania to coś więcej niż moje usposobienie, moje preferencje to coś więcej niż moje akcje. Mogę mieć całe zestawy preferencji, które nie są - i nie mogą być - ujawnione w działaniu. Na przykład moja preferencja dla lodów wczoraj nie może być wykazana, gdyż nie miałem ich wczoraj, zaś jakiekolwiek obecne działanie dotyczące lodów ukaże obecną, nie zaś przeszłą preferencję. Ale wciąż mam introspektywną wiedzę o moich wczorajszych lodowych preferencjach. Podobnie mogę nigdy nie wykazać preferencji wobec produktów, których ceny różnią się od rynkowych, ale poprzez introspekcję będę wiedział o nich.

W dokładnie ten sam sposób mogę wskazać parę przykładów, gdy jestem obojętny. Bardzo często jestem obojętny w kwestii kolorów ubrań; mimo że wybieram jeden kolor, wiem, że wybrałbym inny, gdyby ceny nie było równe. Behawioryści mogliby zanegować moje zdrowie psychiczne, ale z pewnością nie jest to droga, którą Mises i Rothbard chcieliby podążyć. Co więcej, Mises i Rothbard sami używają hipotetycznych preferencji w innym kontekście. Oddziaływanie popytu i podaży pozwala nam na obserwację nie tylko jednego punktu - równowagi ceny i ilości - ale również - i Rothbard również tak to rysuje - krzywej popytu ukazującej pożądane ilości przy każdej możliwej cenie. Podobnie można zaobserwować jedynie to, że wybrałem zielony sweter, ale to nie wyklucza możliwości, że byłem obojętny między zielonym i niebieskim swetrem.

2.3. Ciągłość

Mises i Rothbard mają w końcu ostateczny argument przeciw standardowej neoklasycznej teorii użyteczności: założenie o ciągłości. Cytując Rothbarda: “Istoty ludzkie działają na podstawie rzeczy, które są ważne dla ich czynności. Ludzie nie potrafią dostrzec nieskończenie małej zmiany; ona nie ma dla nich oraz ich działań jakiegokolwiek znaczenia".[16] Konsekwencje są większe, niż może to się na pierwszy rzut oka wydawać, gdyż - jak matematyk by Wam powiedział - nie możecie odróżniać funkcji, które nie są ciągłe. To oznacza, że jeśli Mises i Rothbard mają rację, szerokie użycie kalkulacji w ekonomii musi zostać odrzucone in toto.

Pojawia się jeden oczywisty problem. Bez ciągłych preferencji jest wysoce nieprawdopodobne, aby np. podaż i popyt były sobie kiedykolwiek równe. Jeśli nakreślisz krzywe popytu i podaży w sposób ciągły, wówczas (niemal) na pewno się przetną. Ale jeśli będziesz je kreślił jako nieciągły zestaw punktów, popyt i podaż generalnie nie mają punktu przecięcia. Zatem argument przeciw kalkulacji, który oparty jest na odrzuceniu ciągłości funkcji, jest również argumentem przeciw użyciu nawet najprostszych konstrukcji algebraicznych - jak krzywe popytu i podaży - które wypełniają dzieła Rothbarda.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMGw11 mie, do jej potrzeb, lecz są ważne same w sobie tak samo, jak ważne jest dla niej własne istn
Praksja konstrukcyjna ARKUSZ ODPOWIEDZIPRAKSJA KONSTRUKCYJNA Proszę przerysować ten rysunek tak dokł
74590 IMGt72 rozpoznać i zdiagnozować te dzieci tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Wczesna int
014(2) ]. Pokoloruj tuby, które leżą tak samo, jak ta na pierwszym obrazku. 2. Odszukaj wielkie lite
38T 1. Pokoloruj tuby, które leżą tak samo, jak ta na pierwszym obrazku. 2. Odszukaj wielkie litery
59338 IMG30 (17) Bajki, które dodają dzieciom sił t{ > wnętrz. Tak długo jak panuje harmonia, 9*
Bogdanowicz Marta 7 1. Pokoloruj tuby, które leżą tak samo, jak ta na pierwszym obrazku. 2. Odszuk
38T 1. Pokoloruj tuby, które leżą tak samo, jak ta na pierwszym obrazku. 2. Odszukaj wielkie litery
page0098 90 Summa teologiczna powszechne w sobie samym. Stąd tak wola jak umysł jest Jego istotności
page0206 196 z objawami materyalnymi. Tak samo jak linie równoległe, pociągane w nieskończoność, nie
Amortyzacja degresywna: Tak jak poprzednio jest to sprzęt wart 342’000 PLN ze stawką amortyzacji roc

więcej podobnych podstron