8416074643

8416074643



XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011

WPROWADZENIE

Tegoroczne XXI Sympozjum PTZE odbywa się w Lublińcu, mieście leżącym onegdaj na granicy polsko-pruskiej czy w XX wieku polsko-niemieckiej. Tradycją spotkań PTZE jest to, że organizowane są w różnych ciekawych miejscach Polski - mamy nadzieję, że takim ciekawym miejscem okaże się dla uczestników Lubliniec. Miasto sięga czasów kiedy władali nim książęta opolscy i istnieją budowle i miejsca przypominające jego historię. Ale Lubliniec jest miastem, z którym związana jest mocno kultura i nauka europejska. Jest sprawą dla miasta bardzo ważną, że upodobała je sobie na wakacyjne wypady do dziadków Edyta Stein, wielka filozofka, święta Kościoła Katolickiego, ofiara Holokaustu. Samuel Courant, lubliniecki handlowiec i jego żona Adelajda byli dziadkami Edyty i to do nich właśnie przyjeżdżała z rodzinnego Wrocławia (Breslau) Edyta. Doceniając i dziadków Courantów i upodobania Edyty do ich odwiedzania mieszkańcy Lublińca uczynili ją w 2008 roku Patronką Miasta. Dom Courantów' stoi na tym samym miejscu, a zatem można go zobaczyć, a od kilku lat również obejrzeć w nim muzeum poświęcone Edycie Stein.

Ale Courantowie i Lubliniec mogą się szczycić również drugim wielkim wnukiem i obywatelem, a mianow icie Richardem Courantem, wielkim matematykiem, kuzy nem Edyty', który przyszedł tamże na świat w 1888 roku i przez 3 lata byl mieszkańcem Lublińca. Potem rodzice Richarda przenieśli się do Kłodzka (Glatzu), a potem do Wrocławia, gdzie Richard podjął studia matematyczne. Zachęcony opiniami o działalności Davida Hilberta w Getyndze przeniósł się tam i dalsze jego losy jako matematyka w dużej mierze związały się z Hilbertem. W 1933 roku w obliczu zbliżającego się szaleństwa nazistowskiego Courant udał się do Stanów Zjednoczonych Amery ki Północnej gdzie konty nuował swoją karierę matematyka. Pracował na uniwersytecie w Nowym Jorku gdzie stworzył silny ośrodek badawczy w matematyce stosowanej. Zmarł w 1972 roku.

Najciekawszym dla uczestników XXI Sympozjum PTZE jest nie tylko życiorys Richarda Couranta, ale to, że część jego twórczości matematycznej ściśle wiąże się z obszarem naszej działalności. Otóż, Richard Courant był twórcą, tak przynajmniej uważa wielu historyków nauki, metody elementów skończonych. Każdy, kto zetknął się z symulacjami komputerowymi, wie jaką rolę w elektromagnetyzmie obliczeniowym odegrała ta metoda analizy numerycznej, i nadal odgrywa. Richard Courant zastosował do rozwiązania zagadnienia brzegowego metodę wariacyjną, którą zalgorytmizowal poprzez wprowadzenie podziału obszaru na elementy trójkątne. Ale żeby jeszcze bardziej Couranta wpleść w nasze Sympozjum to podajmy jeszcze, ze ojcem drugiej żony Couranta, Neriny, byl Carl Runge, słynny matematyk od metody Rungego-Kutty, metody iteracyjnego rozwiązywania układów równań różniczkowych. Ale żeby zadowolić też tych uczestników sympozjum, którzy nie prowadzą symulacji komputerowych a badają procesy elektromagnetyczne i biologiczne trzeba dodać, że dziadkiem Nelly, teściem Carla, byl słynny fizjolog Emil Du Bois-Reymond, niemiecki lekarz i zoolog, prekursor eksperymentalnej elektrofizjologii, badacz elektryczności zwierząt.

Może z tego właśnie powodu XXI Sympozjum PTZE przyciągnęło uwagę wielu badaczy', zgłoszono bowiem nadzwyczajnie dużą liczbę uczestników', chyba rekordową w historii naszych spotkań. Jak zwykle referaty dotyczą wielu dziedzin zastosowań elektromagnetyzmu, a wyróżniające się grupy tematyczne to elektromagnetyzm w inżynierii elektrycznej, elektromagnetyzm w środowisku bioelektromagnetyzm) i elektromagnetyzm obliczeniowy. Cechą spotkań PTZE jest właśnie owa różnorodność tematyczna, co czyni te spotkania zupełnie wyjątkowymi na mapie konferencyjnej kraju, i nie tylko; gromadzą one badaczy z rozmaitych obszarów, od inżynierii elektrycznej poprzez fizykę do biologii i medycyny. Drugą cechą spotkań PTZE jest prawie równoliczny udział młodych badaczy oraz kadry' profesorskiej. Przynosi to korzyści zarówno tym młodym - mogą korzystać z doświadczenia i w iedzy' profesorskiej, jak i tym starszym - uzyskują ciekawe i twórcze inspiracje ze strony młodzieży naukowej. Obecne sympozjum jest doskonalą ilustracją obu tych cech.

18



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
CCF20091012083 90 Biojurysprudencja. Podstawy prawa dla XXI wieku Uczeni różnią się w zakresie wpły
n n o i B o Zapraszamy na SympozjumPOLSKIE KOMPUTERY RODZIŁY SIĘ W ELWRO WE WROCŁAWIU UPAMIĘTNI
DSC08772 (4) 46 prowadzone akcje promocyjne przez ministerstwo, odbywa się wiele konferencji naukowy
paliwach kopalnych, która w XXI wieku powinna opierać się na paliwach odnawialnych, to spełni swoje
Wstęp i podziękowania XXI Specjalne podziękowania należą się dwóm dociekliwym umysłom: mojemu ojcu,
WIELKI KSIĄŻĘ Krwawa legenda dotrze poprzez stulecia do XXI wieku. Miurydowie kryli się w gęstych la
strI Funkcja ekonomiczna Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku Niestety zdarza się również, że tur
1. Wstęp. W XXI wieku Informatyka stała się bardzo poważną dziedziną nauki. Świat w dobie cyfryzacji
Od Komitetu Organizacyjnego W tym roku, w dniach 12 i 13 czerwca, odbywa się już po raz dwudziesty ó
Dzień dobry, Jestem tegoroczną maturzystką z historii sztuki i przygotowywałam się do egzaminu
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 Roman Kubacki, Jarosław Ferenc, R. Przesmycki SKUTECZNOŚĆ EKRANOW
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 Adam Świtoński, Tomasz Blachowicz, Marcin Zieliński, Marta Misiuk
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011SPIS
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 16.    Katarzyna Ciosk SEPARACJA CZĄSTEK METODĄ
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 32.    Marcin Kaczmarek, Witold Walkę, Zbigniew Pa
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 49.    Paweł A. Mazurek ANALIZA ZABURZEŃ PROMIENIO
XXI Sympozjum PTZE, Lubliniec 2011 65.    Bojan Śtumberger. Miralem Hadżiselimović

więcej podobnych podstron